Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přenosné disky představené na veletrhu CES: konec disketám a CD-ROMům?

  5:00aktualizováno  5:00
SmartDisk představil na probíhajícím veletrhu CES v Las Vegas své dvě novinky: první je miniaturní přenosný USB 2.0 pevný disk o kapacitě 5 GB, druhou až 40 GB FireWire bratříček. Prosadí se tyto produkty ve světě i u nás?

Výrobce paměťových zařízení - SmartDisk - představil na veletrhu Macworld v San Francisku dvě ze svých novinek.
První a asi nejvíce pozornost vzbuzující byl přenosný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB. FireFly (světuška), jak se disk nazývá, je velký jako balíček karet a k počítači se připojuje přes USB port. A to přes standard 1.1 i nastávající 2.0 USB.
Přenosová rychlost je v případě USB 2.0 a využití funkce Hi-Speed 13 MB/sekundu. Využije-li uživatel USB 1.1, bude data “tahat” rychlostí 700 Kb/sekundu.
Přenosný pevný disk je kompatibilní s počítači PC i MAC. V obchodech by se měl objevit v únoru letošního roku a cena by neměla přesahovat 300 amerických dolarů.
Přenosný pevný disk byl souběžně představen také na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) v5 GB FireFly USB disk Las Vegas.
Výhody takovéhoto zařízení jsou více než zřejmé. Snadná přenositelnost, kapacita, která pozře na 1000 skladeb v MP3 formátu či více než pět hodin videa. Odpadá také nutnost instalace jakéhokoli softwaru. Leckdo tedy FireFly využije právě k přenosům mezi dvěma počítači. S rozšiřováním USB 2.0 se navíc rapidně zvětšuje přenosová rychlost.
A právě Microsoft si od nastávajícího standardu USB 2.0 zřejmě hodně slibuje. Před nedávnem byly zveřejněny neoficiální ovladače, nyní jsou na stránkách společnosti ke stažení již oficiální drivery pro USB 2.0. Ovladače a zařízení podporující USB 2.0 však budou zprovoznitelná pouze pod operačním systémem Windows XP. Pro OS verze 9X se uveřejnění driverů neplánuje. Podobný případ je zatím 40 GB FireLite disktaké u W2K, kde by ovladače neměly být ani součástí třetího Service Packu, který se nachází v této době ve fázi beta testování.

Druhou novinkou společnosti SmartDisk je její přenositelný pevný disk FireLite, připojitelný přes rozhraní Firewire. Kapacita tohoto harddisku je 20, 30 a 40 gigabajtů.
Disk zaujme svými rozměry; vejde se pohodlně do dlaně a do kapsy u košile by se svojí miniaturní váhou díru také neudělal.
FireLite ocení zejména majitelé přenosných počítačů či uživatelé často přenášející svá data, kterým již nedostačuje velikost CD-ROMu.
Rychlost disku je 4600 otáček/sekundu. Za tu zvládne přenést 40 MB.
Také tento produkt je připojitelný k počítačím PC i Mac. Cena 40 gigabajtového disku je stanovena na 450 USD. A to je poměrně dost, vzhledem k tomu, že Maxtor svůj 160 GB externí FireWire disk Externí 160 GB pevný disk Maxtorpodobných kvalit nabízí za cenu ještě o 50 USD nižší, tedy 400 amerických dolarů.

Mínění redakce

První disk si svou světlou budoucnost zajistí již tím, že podporuje USB 2.0. Mnoho diskuchtivých uživatelů by po něm mohlo sáhnout také díky jeho minimálním rozměrům a snadné instalaci. Vyšší je pouze cena, která by našince mohla odradit.
Druhý produkt již takové vyhlídky nemá, ty hatí především jeho ke kapacitě neúměrná cena. Mnohem lepší volbou je zmiňovaný disk od Maxtoru.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Najdete na iDNES.cz