Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přenosné disky představené na veletrhu CES: konec disketám a CD-ROMům?

  5:00aktualizováno  5:00
SmartDisk představil na probíhajícím veletrhu CES v Las Vegas své dvě novinky: první je miniaturní přenosný USB 2.0 pevný disk o kapacitě 5 GB, druhou až 40 GB FireWire bratříček. Prosadí se tyto produkty ve světě i u nás?

Výrobce paměťových zařízení - SmartDisk - představil na veletrhu Macworld v San Francisku dvě ze svých novinek.
První a asi nejvíce pozornost vzbuzující byl přenosný miniaturní pevný disk s kapacitou 5 GB. FireFly (světuška), jak se disk nazývá, je velký jako balíček karet a k počítači se připojuje přes USB port. A to přes standard 1.1 i nastávající 2.0 USB.
Přenosová rychlost je v případě USB 2.0 a využití funkce Hi-Speed 13 MB/sekundu. Využije-li uživatel USB 1.1, bude data “tahat” rychlostí 700 Kb/sekundu.
Přenosný pevný disk je kompatibilní s počítači PC i MAC. V obchodech by se měl objevit v únoru letošního roku a cena by neměla přesahovat 300 amerických dolarů.
Přenosný pevný disk byl souběžně představen také na veletrhu Consumer Electronics Show (CES) v5 GB FireFly USB disk Las Vegas.
Výhody takovéhoto zařízení jsou více než zřejmé. Snadná přenositelnost, kapacita, která pozře na 1000 skladeb v MP3 formátu či více než pět hodin videa. Odpadá také nutnost instalace jakéhokoli softwaru. Leckdo tedy FireFly využije právě k přenosům mezi dvěma počítači. S rozšiřováním USB 2.0 se navíc rapidně zvětšuje přenosová rychlost.
A právě Microsoft si od nastávajícího standardu USB 2.0 zřejmě hodně slibuje. Před nedávnem byly zveřejněny neoficiální ovladače, nyní jsou na stránkách společnosti ke stažení již oficiální drivery pro USB 2.0. Ovladače a zařízení podporující USB 2.0 však budou zprovoznitelná pouze pod operačním systémem Windows XP. Pro OS verze 9X se uveřejnění driverů neplánuje. Podobný případ je zatím 40 GB FireLite disktaké u W2K, kde by ovladače neměly být ani součástí třetího Service Packu, který se nachází v této době ve fázi beta testování.

Druhou novinkou společnosti SmartDisk je její přenositelný pevný disk FireLite, připojitelný přes rozhraní Firewire. Kapacita tohoto harddisku je 20, 30 a 40 gigabajtů.
Disk zaujme svými rozměry; vejde se pohodlně do dlaně a do kapsy u košile by se svojí miniaturní váhou díru také neudělal.
FireLite ocení zejména majitelé přenosných počítačů či uživatelé často přenášející svá data, kterým již nedostačuje velikost CD-ROMu.
Rychlost disku je 4600 otáček/sekundu. Za tu zvládne přenést 40 MB.
Také tento produkt je připojitelný k počítačím PC i Mac. Cena 40 gigabajtového disku je stanovena na 450 USD. A to je poměrně dost, vzhledem k tomu, že Maxtor svůj 160 GB externí FireWire disk Externí 160 GB pevný disk Maxtorpodobných kvalit nabízí za cenu ještě o 50 USD nižší, tedy 400 amerických dolarů.

Mínění redakce

První disk si svou světlou budoucnost zajistí již tím, že podporuje USB 2.0. Mnoho diskuchtivých uživatelů by po něm mohlo sáhnout také díky jeho minimálním rozměrům a snadné instalaci. Vyšší je pouze cena, která by našince mohla odradit.
Druhý produkt již takové vyhlídky nemá, ty hatí především jeho ke kapacitě neúměrná cena. Mnohem lepší volbou je zmiňovaný disk od Maxtoru.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

AMD musí opravit chyby u svých procesorů

Dlouho očekávané procesory AMD Ryzen 7 přišly na trh.

Společnost AMD potvrdila více než deset bezpečnostních nedostatků, které objevila jedna izraelská firma. Ta byla...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Apple tajně vyrábí vlastní obrazovky microLED

iPhone X je nejdražším smartphonem současnosti

Technologický gigant v neuveřejněném testovacím projektu vyrábí obrazovky microLED. Tenčí a jasnější nástupci současné...

Najdete na iDNES.cz