Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přestěhujte nastavení systému Windows na nový počítač

aktualizováno 
Zdá se vám tento úkol nemožný? Myslíte si, že lze realizovat pouze pomocí speciálních aplikací? Omyl. Windows XP totiž disponují funkcí, která vám pomůže přenést soubory a nastavení ze starého počítače do nového - bez zbytečného trápení.

Potřebujete-li přeinstalovat operační systém Windows, pak jistě z vlastní zkušenosti víte, že se nejedná o jednoduchou záležitost. Sama instalace se totiž skládá z několika důležitých kroků.

Mezi ty velmi podstatné se řadí zálohování osobních dat, což je opomínáno. Často se totiž stává, že si uživatel přeinstaluje počítač, ale zapomene na soubory a složky, které se v něm nacházejí. Zjistí-li to až po čerstvé instalaci, má bohužel smůlu.

Jste-li pečlivým uživatelem a provádíte zálohování důležitých dat nejen při nové instalaci PC, ale dokonce i v průběhu jeho používání, pak vás nepříjemnosti spojené se ztrátou dat nemusejí vůbec potkat. Po nové instalaci operačního systému se ovšem nelze vyhnout instalaci původního programového vybavení, které jste používali. Čemu již ale předejít lze, je dodatečná konfigurace Windows do původního stavu, včetně nastavení integrovaných součástí a nutnost zpětně kopírovat osobní data.

Zkušenější uživatelé si s tímto problémem dokáží poradit (provedou zálohu konfiguračních souborů), ale méně zdatní si musí pomoci sami. Naštěstí tým kolem Billa Gatese vyslyšel jejich přání a snad i modlitby a do Windows XP integroval nový nástroj, označený jako „Průvodce přenesením souborů a nastavení“. Ten je připraven zálohovat důležitá data a nastavení jak Windows XP, tak i starších systémů (Windows 95/98/ME/NT a 2000).

Tip: Průvodce může být prospěšný pro zaměstnance pracující v prostředí podnikové sítě, kteří získali nový počítač a potřebují přenést své soubory a nastavení bez pomoci oddělení výpočetní techniky nebo střediska odborné pomoci.

Jak s funkcí pracovat krok za krokem
Přestože jde o zajímavou pomůcku, moc se o ní nemluví. Přejete-li si tedy zachovat nastavení některých programů (např. Internet Explorer, Outlook Express, nastavení plochy či hlavního panelu) a zároveň svěříte data této funkci, pak je pro vás Průvodce přenesením souborů a nastavení to pravé. Průvodce spustíte kliknutím na Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje a potom na položku Průvodce přenesením souborů a nastavení.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Po otevření aplikace si ve druhém okně zvolte, zda budete chtít soubory a nastavení přenášet z počítače (volba Starý počítač) počítače, nebo do počítače (volba Nový počítač). Kliknete-li na volbu Starý počítač, objeví se nabídka sloužící pro vybrání metody přenosu. Zde si zvolíte, jakým způsobem se data budou stěhovat do nového PC. Pokud si přejete data ukládat na vyměnitelná zařízení (CD nebo DVD vypalovačky, ext. disky), zvolte poslední možnost a určete cestu. V případě přenesení pomocí média, můžete uložit data do složky a následně je vypálit.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Nyní je zapotřebí specifikovat, co vše se bude přenášet. Na výběr jsou tři položky. Podle potřeby vyberte tu, jenž vám bude vyhovovat nejlépe. Zaškrtnutím boxíku Vybrat vlastní seznam a nastavení lze částečně měnit předdefinované nastavení. Takže v dalším okně můžete přidávat nebo ubírat nastavení, složky, soubory či typy souborů. Zejména přidání složky se jeví jako velmi užitečná volba. Chcete-li totiž zálohovat některé složky, stačí je do seznamu přidat a aplikace se postará o jejich přenesení, a to včetně podsložek a všech souborů v nich.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Vyskytnou-li se nějaké potíže, otevře se informační okno, ve kterém je přesně řečeno, co je zapotřebí pro bezproblémový přenos souborů a nastavení splnit.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Pak se objeví okno informující o shromažďování souborů a nastavení. Uložení obvykle trvá několik minut a je přímo závislé na počtu souborů a rychlosti PC.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Zpětnou aplikaci přenesených souborů provedete otevřením průvodce, ale tentokrát v jeho okně vyberete volbu Nový počítač a v následujícím kroku zadáte cestu, kde se soubory a systémové nastavení nacházejí. Poté dojde k přenesení zálohovaného obsahu PC a o jeho úspěchu budete informováni dialogovým oknem. Některé změny se mohou projevit až po odhlášení uživatele.

Závěrem
Průvodce přenesením souborů a nastavení může pomoci nejednomu uživateli. Bohužel nedisponuje detailnější konfigurací a neukládá nastavení mnoha aplikací. Poradí si tedy se zálohou aplikací, produkovaných společností Microsoft a některých významnějších komerčních balíků (např. Adobe Photoshop). Menší prográmky, jako je ICQ, Total Commander atd. nejsou podporovány, což je velká škoda, protože právě ty si uživatelé upravují k obrazu svému. Programátoři Microsoft mají tedy jistě o čem přemýšlet.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

Tablet pro práci i zábavu

S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Najdete na iDNES.cz