Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přestěhujte nastavení systému Windows na nový počítač

aktualizováno 
Zdá se vám tento úkol nemožný? Myslíte si, že lze realizovat pouze pomocí speciálních aplikací? Omyl. Windows XP totiž disponují funkcí, která vám pomůže přenést soubory a nastavení ze starého počítače do nového - bez zbytečného trápení.

Potřebujete-li přeinstalovat operační systém Windows, pak jistě z vlastní zkušenosti víte, že se nejedná o jednoduchou záležitost. Sama instalace se totiž skládá z několika důležitých kroků.

Mezi ty velmi podstatné se řadí zálohování osobních dat, což je opomínáno. Často se totiž stává, že si uživatel přeinstaluje počítač, ale zapomene na soubory a složky, které se v něm nacházejí. Zjistí-li to až po čerstvé instalaci, má bohužel smůlu.

Jste-li pečlivým uživatelem a provádíte zálohování důležitých dat nejen při nové instalaci PC, ale dokonce i v průběhu jeho používání, pak vás nepříjemnosti spojené se ztrátou dat nemusejí vůbec potkat. Po nové instalaci operačního systému se ovšem nelze vyhnout instalaci původního programového vybavení, které jste používali. Čemu již ale předejít lze, je dodatečná konfigurace Windows do původního stavu, včetně nastavení integrovaných součástí a nutnost zpětně kopírovat osobní data.

Zkušenější uživatelé si s tímto problémem dokáží poradit (provedou zálohu konfiguračních souborů), ale méně zdatní si musí pomoci sami. Naštěstí tým kolem Billa Gatese vyslyšel jejich přání a snad i modlitby a do Windows XP integroval nový nástroj, označený jako „Průvodce přenesením souborů a nastavení“. Ten je připraven zálohovat důležitá data a nastavení jak Windows XP, tak i starších systémů (Windows 95/98/ME/NT a 2000).

Tip: Průvodce může být prospěšný pro zaměstnance pracující v prostředí podnikové sítě, kteří získali nový počítač a potřebují přenést své soubory a nastavení bez pomoci oddělení výpočetní techniky nebo střediska odborné pomoci.

Jak s funkcí pracovat krok za krokem
Přestože jde o zajímavou pomůcku, moc se o ní nemluví. Přejete-li si tedy zachovat nastavení některých programů (např. Internet Explorer, Outlook Express, nastavení plochy či hlavního panelu) a zároveň svěříte data této funkci, pak je pro vás Průvodce přenesením souborů a nastavení to pravé. Průvodce spustíte kliknutím na Start -> Všechny programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje a potom na položku Průvodce přenesením souborů a nastavení.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Po otevření aplikace si ve druhém okně zvolte, zda budete chtít soubory a nastavení přenášet z počítače (volba Starý počítač) počítače, nebo do počítače (volba Nový počítač). Kliknete-li na volbu Starý počítač, objeví se nabídka sloužící pro vybrání metody přenosu. Zde si zvolíte, jakým způsobem se data budou stěhovat do nového PC. Pokud si přejete data ukládat na vyměnitelná zařízení (CD nebo DVD vypalovačky, ext. disky), zvolte poslední možnost a určete cestu. V případě přenesení pomocí média, můžete uložit data do složky a následně je vypálit.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Nyní je zapotřebí specifikovat, co vše se bude přenášet. Na výběr jsou tři položky. Podle potřeby vyberte tu, jenž vám bude vyhovovat nejlépe. Zaškrtnutím boxíku Vybrat vlastní seznam a nastavení lze částečně měnit předdefinované nastavení. Takže v dalším okně můžete přidávat nebo ubírat nastavení, složky, soubory či typy souborů. Zejména přidání složky se jeví jako velmi užitečná volba. Chcete-li totiž zálohovat některé složky, stačí je do seznamu přidat a aplikace se postará o jejich přenesení, a to včetně podsložek a všech souborů v nich.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Vyskytnou-li se nějaké potíže, otevře se informační okno, ve kterém je přesně řečeno, co je zapotřebí pro bezproblémový přenos souborů a nastavení splnit.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Pak se objeví okno informující o shromažďování souborů a nastavení. Uložení obvykle trvá několik minut a je přímo závislé na počtu souborů a rychlosti PC.

Průvodce přenesením souborů a nastavení

Zpětnou aplikaci přenesených souborů provedete otevřením průvodce, ale tentokrát v jeho okně vyberete volbu Nový počítač a v následujícím kroku zadáte cestu, kde se soubory a systémové nastavení nacházejí. Poté dojde k přenesení zálohovaného obsahu PC a o jeho úspěchu budete informováni dialogovým oknem. Některé změny se mohou projevit až po odhlášení uživatele.

Závěrem
Průvodce přenesením souborů a nastavení může pomoci nejednomu uživateli. Bohužel nedisponuje detailnější konfigurací a neukládá nastavení mnoha aplikací. Poradí si tedy se zálohou aplikací, produkovaných společností Microsoft a některých významnějších komerčních balíků (např. Adobe Photoshop). Menší prográmky, jako je ICQ, Total Commander atd. nejsou podporovány, což je velká škoda, protože právě ty si uživatelé upravují k obrazu svému. Programátoři Microsoft mají tedy jistě o čem přemýšlet.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

Tipy a triky pro Windows 10

OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz