Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dnešní noc bude o sekundu delší, na hodinkách se vám objeví podivný čas

  16:00aktualizováno  16:00
V noci z posledního června na prvního července dochází k vložení takzvané přestupné sekundy. Na displejích některých přístrojů tak může dvě hodiny po půlnoci zasvítit opravdu nezvyklé číslo 01:59:60.

Právě toto číslo byste měli vidět na budíku, počítači či chytrém telefonu, když se na ně podíváte ve dvě hodiny v noci na prvního července. V tu dobu, tedy přesně o půlnoci univerzálního času (UT), se bude přidávat jedna sekunda. (Nebude to na každém zařízení, více viz box vlevo.)

Vyfoťte svou sekundu navíc

Web Astro.cz v vyhlásil v článku o přestupné sekundě zajímavou výzvu, kterou chceme zprostředkovat i našim čtenářům. Pokud totiž máte hodiny řízené dálkově časovým signálem DCF (pro Evropu) či GPS (celosvětově), můžete sledovat, jak se vložení sekundy prakticky projeví. Na displeji se vám skutečně objeví čas 23:59:60 UT, případně 01:59:60 SELČ. Pokud tak vydržíte do noci, pořiďte snímek a zašlete přes formulář na této stránce. Fotografie ve spolupráci s Astro.cz zveřejníme i na Technetu.

Rozhodla o tom málo známá organizace Mezinárodní služba rotace Země (IERS), která se velmi zjednodušeně řečeno stará o to, abychom vždy všichni přesně věděli, kdy a kde jsme. Méně polopaticky řečeno má na starosti například tvorbu souřadnicových systémů (jsou to tzv. ICRS a ITRS), monitorování parametrů orientace Země (tzv. EOP) a sledování dalších údajů, o kterých sice my laici nemáme ani tušení, ale umožňují nám například spolehlivě využívat služeb navigačního systému se současnou přesností (tedy v profesionálních aplikacích až na centimetry).

Konkrétně se má přestupná sekunda postarat o to, aby se nezvyšoval rozdíl mezi „technickým“ a „nebeským“ časem, tedy například dobou východu Slunce. Odborníci na měření a míry se ještě v minulém století shodli, že nejlepším řešením je napravovat rozchod obou časů po malých dávkách. Jakmile se rozdíl příliš zvětší, vyhlásí Mezinárodní služba rotace Země „opravu“ a v určený den se všechny hodiny světa přeřídí o sekundu.

Přestupná sekunda se vkládá vždy buď 30. června, nebo 31. prosince. Od roku 1972 už se tak stalo celkem pětadvacetkrát, naposledy na konci června 2012.  Nejčastější interval mezi dvěma zavedeními přestupné sekundy je 18 měsíců. Velice rychlý sled nabralo vkládání přestupných sekund na konci osmdesátých a v devadesátých letech minulého století, výrazně delší byl pak interval mezi roky 1998–2005. V posledním období se perioda mezi vkládanými sekundami ustálila na přibližně třech rocích.

I když čistě teoreticky je stejně dobře možné sekundu ubrat a vědci na to jsou připraveni, zatím se vždy čas přidával. Důvod je prostý - rotace Země se neustále velmi mírně zpomaluje. Jednoduše pomalu ztrácí energii, Země totiž není ideální kompaktní těleso, a tak její rotaci ovlivňují takové věci jako pohyb moří v důsledku přitažlivosti Měsíce a další jevy.

Graf ukazuje rozdíly mezi časem založeným na atomových hodinách (tzv....

Graf ukazuje rozdíly mezi časem založeným na atomových hodinách (tzv. koordinovaným světovým časem, UTC) a časem založeným na rotaci Země (tzv. univerzálním časem, UT). Vždy, když se začne rozdíl příliš blížit jedné sekundě, přikročí se k vložení přestupné sekundy (na křivce jsou to ta strmá stoupání). Červeně je vyznačena poslední přestupná sekunda vkládaná v červnu 2015.

Systém přestupné sekundy už je dlouhodobě zavedený a počítá se s ním, nezpůsobil tedy nikdy žádné velké výpadky či problémy. V roce 2012 měly marginální problémy některé linuxové servery, ale rozhodně nešlo o nic vážného. Nějaké potíže by se mohly objevit i v tomto případě, ale není to příliš pravděpodobné. Přestupná sekunda byla nahlášena dlouho dopředu a všichni by měli být připravení.

I proto, že v principu přestupná sekunda je a vždy bude technický problém (byť malý), hodně se debatuje o jejím zrušení a přechodu na nějaký jiný systém. Návrhů je několik, ale zda a který bude zvolen, se musí rozhodnout na mezinárodní úrovni. K jednání mělo dojít už na mezinárodní konferenci Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) v lednu 2012, ale ta projednávání tohoto bodu jen odsunula. Další zasedání má probíhat na podzim letošního roku, tak uvidíme, zda přestupná sekunda přežije rok 2015.

Autor:Nejčtenější

Bitcoin ztrácí. Ze 150 na 1 000 dolarů jej přitom dostal jeden člověk

(Ilustrační snímek)

Začátek třetího týdne nového roku není pro kryptoměny vůbec příznivý. Prakticky všechny ztrácejí na své hodnotě....

Odtud prý NASA vysílala falešné záběry z přistání na Měsíci

Lunar Crater

K nejbližšímu městu je to téměř 130 kilometrů. Okolo není nic než poušť a pár kusů dobytka, který se popásá na...Prchající migy mířily na ostrov dánský. Američané jim chtěli dát letiště

MiG-15bis (s číslem 346 na přídi) na ostrově Bornholm. S letounem uprchl...

Během studené války se u Američanů vyvinula intenzivní touha po sovětských stíhačkách mig. Ne snad, že by je chtěli...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Co byste měli vědět, než miliardář Musk pošle svou Teslu kolem Slunce

Tesla Roadster před uzavřením do aerodynamického krytu rakety Falcon Heavy

Elon Musk na začátku prosince překvapil oznámením, že první exemplář rakety Falcon Heavy ponese místo obvyklého závaží...

Další z rubriky

Tajemný satelit Zuma podle neoficiálních informací selhal

Ilustrace funkce záchranného systému lodi Dragon 2

Tajný satelit Zuma, vynesený raketou firmy SpaceX, zřejmě nefunguje, jak má.

Japonský astronaut nečekaně „vyrostl“ o devět centimetrů, pak se omluvil

Japonský astronaut Norishige (Norišige) Kanai

Japonský astronaut Norišige Kanai, který v současné době pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici, uvedl, že za pouhé tři...

Proč na faktech nezáleží? Náš mozek panikaří a brání se cizím názorům

Souboj racionality a emocí (ilustrační foto)

Dohodnout se s tím, kdo s vámi nesouhlasí, je nesmírně těžké. Fakta budou dost možná překřičena emocionální reakcí....

Najdete na iDNES.cz