Převádíme audio CD do MP3 s programem CD'n'GO!

  • 32
Počet čtenářských dotazů na téma převodu audio CD do MP3 formátu se stále zvyšuje, proto jsme se rozhodli uveřejnit detailní návod, ve kterém byste měli nalézt odpovědi na všechny nejčastěji kladené dotazy, a s jehož pomocí převedete skladby z audio CD do MP3 souborů v kvalitě téměř k nerozeznání od originálního nosiče.

Přestože jsme se převodu audio CD do formátu MP3 věnovali v jednom z prvních návodů uveřejněných na našem serveru v sekci MP3, počet čtenářských dotazů na toto téma se poslední dobou stále zvyšuje. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti redaktorů není v našich silách odpovídat na vaše dotazy individuálně, proto jsme se rozhodli uveřejnit detailní návod, ve kterém byste měli nalézt odpovědi na všechny nejčastěji kladené dotazy a s jehož pomocí převedete skladby z audio CD do MP3 souborů v kvalitě téměř k nerozeznání od originálního nosiče.

Programové vybavení

Aktuální nabídka komerčních i freeware programů pro převod audio CD do formátu MP3 je obrovská. Od jednoúčelových programů, které vždy slouží k jednomu úkonu z celého procesu, až po tzv. "all-in-one" programové balíky, které disponují všemi nástroji potřebnými pro zmiňovaný převod. Zvolit vhodný program může být (a podle vašich dotazů je) problém, proto následující text berte jako doporučení, jako jeden z mnoha možných způsobů. Případné připomínky a postřehy můžete napsat do diskusního fóra pod článkem.

CD'n'GO! Suite a jeho nastavení

O programu CD'n'GO! Suite určeném pro operační systém Windows, jsme již na našem serveru informovali (ke stažení zde). Nejen podle našeho názoru se jedná o jeden z nejlepších all-in-one programů pro vytváření MP3 souborů z audio CD nebo WAV souborů. Svými funkcemi a snadnou obsluhou předčí mnohé známější programy jako například AudioGrabber a jeho základní výhodou je skutečnost, že je k dispozici zcela zdrama. Pokud o tomto užitečném programu slyšíte poprvé, potom si jej nejprve stáhněte ze stránek autora Joshyho a nainstalujte jej.

Dříve než začneme program používat, je vhodné po jeho prvním spuštění provést změnu jeho nastavení. Klikneme na ikonu ozubeného kola (Options), což vyvolá samostatné okno s celkem pěti dílčími sekcemi. Tyto si nyní podrobně představíme:

General - obecná nastavení

CDnGO

Zde lze vypnout/zapnout možnost aktivace spořiče obrazovky při práci s programem (Disable screen saver), vypnout/zapnout automatické spouštění vložených CD do CD-ROM mechaniky (Disable AutoPlay), nahradit mezery v názvech skladeb podtržítkem (Replace spaces with underscores), povolit/zakázat zobrazování uvítací obrazovky (Show splash screen) a vypnutí počítače po dokončení činnosti programu.

Automatické vypnutí počítače přijde vhod při vytváření MP3 souborů na pomalejších počítačích například přes noc, nebo v nepřítomnosti uživatele. Zobrazení uvítací obrazovky celkem zdržuje, takže je vhodné jej zakázat. Ostatní nastavení lze ponechat beze změny.

CD Audio Ripper - nastavení ripperu

CDnGO

Tato sekce je jednou z nejdůležitějších, na jejím správném nastavení záleží komfort práce se získanými soubory a kvalita pořízených WAV souborů z audio CD. Program automaticky nabídne na výběr detekované CD-ROM mechaniky. Automaticky doplněné výchozí nastavení parametrů zvolené mechaniky (Use it like …, Speed, Read, Sector Per Read, Sectors Synchronize, Burst Buffer) není třeba ve většině případů měnit a mělo by zaručovat bezchybné grabování (digitální kopírování skladeb z audio CD na hard disk ve formě WAV souboru).

Přestože program nabízí několik předdefinovaných šablon pro pojmenovávání vytvářených WAV a MP3 souborů, šablona nejčastěji používaného standardu zde chybí. Proto lze doporučit zaškrtnout volbu Manual a do kolonky zadat následující řetězec %a - %t - %s. Názvy souborů budou ve tvaru jméno interpreta - číslo skladby - jméno skladby.

Zbývá zde ještě nastavit cestu k adresáři, do kterého se budou ukládat WAV a MP3 soubory (File save path). Doporučujeme vybrat disk s volnou kapacitou alespoň pár gigabajtů. Mějte na paměti, že až po okraj naplněné audio CD zabere na hard disku přibližně 850MB a pokud neaktivujete automatické mazání WAV souboru po vytvoření jeho MP3 verze, poté v závislosti na zvolené kvalitě komprese připočtěte cca 100MB.

A nakonec zbývají tři volby - Vytvoření samostatného adresáře pro každé CD (Make a new directory for each album) - doporučujeme zaškrtnout. Simulace grabování bez ukládání WAV souboru na hard disk (Simulate extraction) - v případě bezchybné činnosti programu lze ponechat neaktivní. Zobrazení Auto-TAG okna při grabování (Show Auto-TAG window when rip) - před započetím digitálního kopírování program zobrazí okno ID3 Tagu a uživatel má možnost doplnit údaje, které nejsou při importu dat z CDDB databáze automaticky zadány (komentář a hudební styl). Toto okno se objeví pouze jednou a zadané údaje se automaticky doplní do všech grabovaných skladeb v rámci této dávky. Doporučujeme ponechat aktivní.

Pre-Process - předzpracování

CDnGO

Tato sekce nabízí nastavení možností změny získaného WAV souboru před jeho převedením do MP3 formátu. Doporučujeme zaškrtnout automatické odstraňování ticha ze začátku a konce skladeb (Truncate start/end silence). Při grabování se může stát, že na začátku/konci WAV souboru se objeví ticho v délce zlomků i jednotek vteřin, které při kontinuálním přehrávání MP3 souborů způsobuje rušivě dlouhé mezery mezi jednotlivými písničkami.

Dále je zde možnost nastavení změny úrovně hlasitosti (Normalize) v případě, že je původní hlasitost audio CD vyšší/nižší než nastavené procentuální rozmezí. Doporučujeme ponechat neaktivní. Obzvláště u záznamu živých vystoupení nebo non-stop remixech bych případná rozdílná změna hlasitosti jednotlivých skladeb mohla působit rušivě. U většiny klasických audio CD není nutnost hlasitost měnit.

Compress - komprese

CDnGO

V této sekci se volí kodek pro komprimaci WAV souborů, který bude program při vytváření MP3 souborů používat. Dáváte-li přednost kvalitě, potom je volba celkem jednoduchá. Z široké nabídky podporovaných kodeků připadá do úvahy pouze BladeDLL, LameDLL (oba freeware), nebo komerční Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 Prefessional kodek, který však z pochopitelných důvodů není součástí instalace CD'n'GO! Suite.

Zbývá zadat cestu, kam se budou ukládat komprimované MP3 soubory (Target directory for compressed files), zvolit již zmiňovanou možnost smazání původního WAV souboru po úspěšném vytvoření MP3 souboru (Delete WAV after compression), vytvoření samotného adresáře pro každé audio CD (Make a new directory for each album) a automatické vytvoření playlistu ve formátu M3U přehrávače Winamp (Write playlist .M3U).

Posledním nastavením v této sekci je nastavení informací v ID3 Tagu (TAG from CD titles). ID3 TAG lze úplně zakázat, nebo všechny údaje doplnit automaticky z CDDB databáze, nebo vybrat pouze některé a ostatní doplnit ručně.

Programs - parametry kodeku

CDnGO

Zde se nastavují parametry použitých kodeků. Tyto parametry mají zásadní vliv na výslednou kvalitu MP3 souborů. Chcete-li se co nejvíce přiblížit kvalitě originálního CD, tak rovnou zapomeňte na rychlosti datového toku nižší než 192kbps. Podrobné kvalitativní porovnání jednotlivých kodeků by vydalo na samostatný článek. Dnes se omezíme pouze na konstatování, že BladeDLL zaručuje dobré výsledky při CBR (constant bit rate) 192kbps a vyšší. LameDLL díky psychoakustickým vylepšením exceluje ve VBR (variable bit rate) 192kbps a vyšší. A poslední dříve jmenovaný komerční Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 Prefessional dává dobré výsledky při CBR 192kbps a vyšší v HQ (High Quality) módu s nastavením REAL Stereo.

CDDB - CD databáze

CDnGO

Program CD'n'GO! Suite plně spolupracuje s internetovou databází CD disků CDDB a tato sekce slouží pro nastavení parametrů připojení a volbu CDDB serveru. Jste-li připojení přes modem, obvykle stačí pouze doplnit emailovou adresu (i smyšlenou). Jste-li k internetu připojeni přes proxy server, potom právě zde musíte zadat parametry proxy (Proxy Address, Port, Login, Password).

Praktický příklad vytvoření MP3 souborů z audio CD

Po provedení všech výše zmíněných nastavení je program připraven k použití a digitální kopírování audio CD a následné vytváření MP3 souborů nepředstavuje nic složitého. Celý proces si předvedeme na posledním albu All That You Can't Leave Behind od skupiny U2.

CDnGO

Vložíme audio CD do vybrané CD-ROM mechaniky a v hlavním okně stiskneme tlačítko Refresh TOC - program provede aktualizaci vloženého CD a zobrazí seznam jednotlivých skladeb včetně délky a potřebného prostoru pro jejich uložení na hard disku. Názvy skladeb lze doplnit ručně přepisem z obalu CD, ale pokud je počítač připojen k internetu, stačí stisknout tlačítko CDDB a všechny údaje (názvy skladeb, jméno interpreta a název alba) se doplní automaticky a program nabídne uložení těchto údajů pro pozdější použití. Toto je velmi užitečná volba pro modemisty, kteří takto mohou z CDDB získat údaje k většímu počtu CD disků a mohou je nagrabovat později (program automaticky pozná vložené CD a stažené údaje z CDDB databáze doplní bez potřeby připojení k internetu).

CDnGO

Ze zobrazeného seznamu skladeb vybereme myší (se stisknutou klávesou Shift) ty, které budeme grabovat a převádět do MP3 formátu. Pokud chceme přímo vytvářet MP3 soubory, zaškrtneme volbu Compression - po vytvoření WAV souboru se automaticky spustí MP3 kodek. V opačném případě ponecháme tuto volbu neaktivní. Po stisknutí tlačítka Extract se objeví ID3 TAG okno a po jeho doplnění/odsouhlasení se vybrané skladby digitálně překopírují na hard disk.

CDnGO

CDnGO

Silnou stránkou programu CD'n'GO! Suite je možnost dávkového zpracování nagrabovaných audio CD. V hlavní obrazovce klikneme myší na ikonu Audio Queue a v jednotlivých adresářích označíme všechny získané WAV soubory a stisknutím tlačítka Add WAV File je zařadíme do fronty. Vybrat lze libovolné množství souborů z různých adresářů. Po dokončení výběru zbývá stisknout tlačítko Process Audio Queue a program ze všech vybraných WAV souborů vytvoří MP3 soubory, které uloží do odpovídajícího adresáře. Původní WAV soubory smaže, vytvoří v daných adresářích playlist ve formátu M3U a počítač vypne.