Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Převádíme hudební CD do MP3 - rychle a zdarma

aktualizováno 
Co je to ripování CD? K čemu jsou všechny parametry, které při tom musím nastavovat? Jaké programy mi při stahování hudby z kompaktů ulehčí práci? Máte-li podobné otázky, nabízíme vám pár tipů a přehled programů, které zvládnou konverzi přesně v duchu titulku.

Včera a dnes

Když se před šesti sedmi lety formát MP3 teprve rozkoukával po světě a internetu, nebyla tvorba komprimovaných zvukových souborů žádná slast. Mnohé z tehdejších CD-ROM mechanik neumožňovaly přímé stahování hudebních stop, a tak ke slovu přicházela zvuková karta, přes jejíž vstup se signál při přehrávání CD nasamploval do WAVu a pak teprve převedl do MP3. Konverze jednoho cédéčka tak trvala několikanásobek hrací doby, neboť ani počítače dostupné nejširší veřejnosti neoplývaly takovou výpočetní silou jako nyní. Jen pro ilustraci: nakódování čtyřminutové skladby při bitrate 128 kbps zabralo na Pentiu 133 MHz zhruba 20 minut.

Dnešní stroje zvládnou kompresi celého alba ve vysoké kvalitě v řádu minut. Uživatelé mohou vybírat z nepřeberného množství nástrojů, které prakticky denně chrlí softwarové domy, dílny a garáže po celém světě. Některé programy nabízejí široké možnosti nastavení všech parametrů, jiné sázejí na co nejjednodušší ovládání stylem „vložíte cédéčko, stisknete knoflík a vypadnou vám MP3ky“. Převod zvuku již není jen výsadou specializovaných aplikací, najdeme jej také ve většině vypalovacích programů.

Čemu věnovat pozornost?

Na kvalitě zvuku, ale také komfortu při přehrávání skladeb, ať už na počítači nebo v přenosném zařízení, má podíl několik parametrů a funkcí, jejichž význam by vám určitě neměl uniknout. Probereme si je tak, jak vám přijdou pod ruku (respektive pod myš) během procesu ripování CD.

CDDB, FreeDB - Internetové databáze, které obsahují informace o téměř všech vydaných albech. První je komerční, druhá byla založena jako její volně přístupný protipól hudebními fanoušky. Pokud vaše ripovací aplikace spolupracuje s jednou z databází a má k dispozici přístup na internet, dokáže podle těchto údajů pojmenovat cílové soubory a zapsat do nich tzv. ID3 tagy. To jsou pole s detailními informacemi o skladbách (autor, název, album, rok vydání, žánr, komentář), která slouží k jejich snazší identifikaci v přehrávači. Pokud vaše CD v databázi není, můžete všechny údaje vyplnit ručně a odeslat je na CDDB/FreeDB server.

Datový tok - Stěžejní parametr komprese určuje, jak široké datové pásmo je komprimovanému zvuku vyhrazeno. U formátu MP3 je jako standardní kvalita „blízká CD“ označen tok 128 kbps (kilobitů za sekundu), kupříkladu Microsoft u svého formátu WMA inzeruje stejnou či lepší kvalitu při poloviční velikosti souboru (64 kbps). Praxe však potvrdila, že to s tímto tvrzením není zase tak horké. Každopádně platí: Čím větší soubor, tím kvalitnější zvuk.

Kolik místa zabere hodina komprimované hudby?
Kolik místa zabere hodina komprimované hudby?
64 kbps28,12 MB
96 kbps42,19 MB
128 kbps56,25 MB
160 kbps70,31 MB
192 kbps84,38 MB
224 kbps98,44 MB
256 kbps112,5 MB
320 kbps140,63 MB

Datový tok volte s ohledem na kapacitu média, kam budete soubory přenášet. Pro cirkulaci souborů ve flash přehrávačích postačí 128 kbps. Velikost paměti je obvykle 128 - 256 MB, což jsou dvě až čtyři hodiny ve standardním MP3. O kvalitním zvuku, který se opravdu bude blížit předloze, se dá hovořit od 192 kbps. Tato komprese je vhodná pro stabilní úložná média, například CD-R. Ten, komu na velikosti souborů nesejde a chce pouze nejvyšší kvalitu pro archivaci nahrávek, má na výběr z 256 nebo 320 kbps, což je hranice možností formátu MP3. Vedle konstantního datového toku (CBR) existují dva módy s proměnným tokem: Variable Bit Rate (VBR) a Average Bit Rate (ABR). Produkují kratší soubory než CBR, protože umějí méně náročným částem zvukové nahrávky přiřadit užší přenosové pásmo. Zatímco VBR pracuje s jakýmsi relativním ukazatelem výsledné kvality (v procentech), v módu ABR uživatel přímo určí spodní a horní mez šíře pásma.

Kódování sterea - Programy dávají na výběr zpravidla ze dvou módů: joint stereo a plné stereo. Prvně jmenovaný využívá psychoakustického algoritmu, který zeštíhluje signál ze dvou pouze do jednoho (středového) kanálu. Zde jsou uchovány informace, které jsou levé i pravé straně sterea společné, zvlášť jsou kódovány pouze odchylky. Tento způsob se používá zejména pro soubory s nižším datovým tokem (do 128 - 160 kbps), neboť umožňuje vměstnat větší objem dat než při separaci kanálů. Plné stereo je doporučeno pro soubory od 192 kbps výše.

Korekce chyb - Pokud ripujete například poškrábané CD či vaše mechanika nepatří k nejlepším, hodí se rutiny pro opravu chyb při čtení (jitter). Pokud se vyskytnou potíže a program dovoluje změnit rychlost extrakce audio dat, nepoužívejte maximální rychlost zdrojové jednotky. Stejně jako při vypalování audio CD platí, že nižší rychlostí dosáhnete lepší výsledky.

A teď...

... už stačí jen kliknout na tlačítko Go, Start, Run, Save - či jak autor aplikace označil ikonu pro spuštění přenosu - a počkat, až bude cédéčko stažené. My vám nyní nabízíme několik tipů na ripovací aplikace, které jsou dostupné zcela zdarma.

 • Audio Bliss MP3-WAV Ripper 2.45 - Download 2,2 MB
  Chcete převádět zdarma data z hudebních kompaktů? Bliss Ripper neklade žádné nároky na vaši peněženku. Umí ograbovat celé CD nebo jen vybrané tracky, uživatel má plnou kontrolu nad parametry výstupního MP3 souboru - lze ovšem ukládat i do WAVu. K náhledu slouží integrovaný CD přehrávač.
 • CD’n’Go 2.00 - Download 4,9 MB
  Vpravdě legendární a stále jedna z nejlepších aplikací pro stahování digitálních stop z kompaktních disků s pestrým výběrem formátů a kódovacích rutin, možností vytváření tagů a mnoho dalších vlastností. Aktuální update s novými funkcemi opravující něco chyb stahujte ZDE.
 • CDex 1.51 - Download 1,8 MB
  Grabber umožňující zkopírovat CD stopy na harddisk v mnoha formátech: WAV, MP3, OGG, VQF, APE, které lze konvertovat mezi sebou. Program umí sestavovat playlisty, editovat ID3 Tagy v1/v2, normalizovat audio soubory, a přistupovat na databázi CD titulů CDDB. CDex poslouží i jako audio rekordér.
 • Exact Audio Copy v0.95 b4 - Download 3,4 MB
  Program pro vytváření přesných 1:1 kopií klasických i chráněných CDDA. Podporuje SCSI a ATAPI mechaniky, kódování MP3, VQF, RA a AAC formou interních i externích enkodérů, nabízí dávkový převod z/do WAV. Malý WAV editor se základními editačními funkcemi.
 • FreeRIP MP3 2.52 - Download 0,9 MB
  Oblíbený freewarový CD ripper, jenž umí konvertovat stopy z hudebních kompaktních disků do souborů ve formátech WAV, MP3 a Ogg Vorbis. Umožňuje získávání údajů o albech z internetové databáze FreeDB a vkládání ID3 Tagů. Současně zvládá také kompresi standardních 16bitových WAV souborů do MP3 a Ogg Vorbis.
 • JetAudio 5.1.10 - Download 17 MB
  Kompaktní domácí multimediální centrum, které přehrává nejrozšířenější hudební a video formáty - od MP3 před moduly a MIDI až po filmy v DivX, ripuje cédéčka, provádí konverze souborů apod.
 • MediaMonkey 2.1 - Download 3,8 MB
  Šikovná aplikace, která v sobě spojuje hudební přehrávač, katalogizér, editor ID3 tagů a organizér AudioCD a souborů MP3, OGG a WMA. Umí ripovat CD, konvertovat soubory a vytvářet mixy. Přehrávač automaticky volí úroveň výstupu tak, aby všechny skladby hrály stejně hlasitě. Podporuje rozšiřující pluginy.
 • MpegWare CD Ripper 2.00 - Download 1,7 MB
  Jednoduchý program sloužící k extrakci audio stop z kompaktních disků. Soubory může ukládat bez komprese nebo ve formátech Ogg a MP3. K poslechu cédéčka můžete využít interní přehrávač.
 • MusicMatch Jukebox 8.2 Basic - Download 17,4 MB
  Volně šiřitelná verze osmé generace all-in-one aplikace. Přehrávač CD a nejrozšířenějších hudebních formátů, CD ripper, zvukový rekordér s realtime kompresí do MP3, vypalování datových/audio CD, správce souborů na počítači i přenosných zařízeních, zdarma bezpočet žánrových kanálů internetového rádia aj.
 • QCD 4.11 - Download 3,2 MB
  Populární přehrávač Quintessential Player v nové verzi. Zpracuje MP3, WAV, OGG a CD, které i oripuje na disk, konverze ostatních formátů do MP3, podpora streamingu, skinů, externích plug-inů a internetové databáze CDDB. Nabízí plynulý přechod mezi skladbami (crossfade) a spoustu vizualizací.
 • Rosoft Audio Tools LE 3.1.1 - Download 9,6 MB
  Sbírka programů pro grabování kompaktních disků do WAV a komprimovaného formátu MP3, dále nabízí snadnou digitalizaci starších nahrávek z kazet a LP desek a převodník WAV souborů do MP3 pomocí kvalitní knihovny LAME. Obsahuje také kompaktní přehrávač souborů s podporou kodeků Windows. Aktualizovaná verze s opravením chyby v časovém rozvrhu rekordéru.
 • VUPlayer 2.03 - Download 1,2 MB
  Zdarma šířený přehrávač VUPlayer, který reprodukuje AudioCD, komprimované soubory i hudební moduly. Dále grabuje CDDA do zvoleného formátu - WAV, MP3, Ogg Vorbis, FLAC a WMA 9, včetně spolupráce s databází FreeDB pro získávání údajů o albech z internetu. Podpora MP3/OGG streamingu.
 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Adobe Flash
  Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

  Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

  Ilustrační foto
  Uložte si obsah obrazovky na později či pro kamaráda

  Zapomeňte na klávesu Print Screen, screenshoty se dnes pořizují zcela jinak – snadněji, automaticky a to třeba včetně celé webové stránky. Perličkou je možnost...  celý článek

  Tipy a triky pro Windows 10
  Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

  Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.