Nový vynález ocení také lyžaři (ilustrační foto). | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na lyžích už neprofouknete ani nepromoknete. Díky libereckému vynálezu

  • 46
Liberečtí vědci vyvinuli a začnou vyrábět unikátní membránu z nanovláken, kterou ocení především turisté, lyžaři, horolezci, ale i vojáci. Světově ojedinělý vynález umožní výrobu kvalitnějšího sportovního oblečení. Membrána je nepromokavá, extrémně prodyšná a neprofoukne.

Především ale zásadně posune možnosti funkčního oblečení s nepromokavými a prodyšnými membránami typu Gore-Tex, která je globálním synonymem pro tento druh oblečení.

Membrána se jmenuje Nanoprotex a první oblečení bude v prodeji v zimní sezoně 2013/2014. Zájem o novinku, která vykazuje stejné nebo lepší parametry a zároveň nižší cenu, než většina konkurentů, projevil celý svět. Od Evropy přes Japonsko až po Ameriku. Zažádáno je o celosvětový patent.

Materiál Nanoprotex pod mikroskopem. Vlákna mají unikátní tvar a průměr pouhých 150 nm. Membrána z nich vytvořená tak má vynikající propustnost páry.

"Spuštění průmyslové výroby se plánuje na březen tohoto roku. Trochu se to protáhlo, protože nebylo jednoduché vyvinout zařízení na průmyslovou výrobu, jsou to světové unikáty," přiblížil Roman Knížek, který se na vývoj Nanoprotexu zaměřil ještě jako student liberecké Technické univerzity. Dnes na univerzitě pracuje a zároveň je spolumajitelem firmy Nanoprotex.

Outdoorové firmy vidí v novince velkou budoucnost. "Materiál Nanoprotex určitě zařadíme do našeho výrobního programu. Lákají nás uváděné parametry. Pokud se bude oblečení skutečně v praxi chovat tak, jak to zatím vychází podle nejrůznějších měření, bude to hodně zajímavé. Špičková je například prodyšnost," zhodnotil Roman Kamler, předseda představenstva akciové společnosti Tilak.

Tato česká firma se specializuje na výrobou outdoorového oblečení. "Velmi důležité je pro mě i to, že svrchní materiál bude z Česka, stejně jako teď i membrána. A také to vyrobíme v Česku. Kromě českých zákazníků na to budou hodně slyšet i naši japonští partneři," uvedl Kamler.

Obrovskou výhodou membrány je vysoká paropropustnost. Umožňuje ji unikátní nanovlákenná struktura. Sestává z nejjemnějších vláken, která kdy byla použita v oděvním průmyslu. A díky jejich průměru a struktuře má víc pórů na danou plochu než dosud vyráběné membrány.