Prezentujte elegantně: namísto myši laserové ukazovátko

  0:01aktualizováno  0:01
Tajwanský KeyTec představil náhražku myši dosud nutné při prezentování. A nahradil ji něčím dávno používáným. Nyní namísto myši stačí jen inteligentní laserové ukazovátko. Světelný senzor vyhodnocuje polohu laserového bodu a s jeho pomocí simuluje pohyb myši.

Viewtouch: Laserové ukazovátko při promítání namísto myši

Prezentace na displejích, monitorech či při projekci na stěnu či plátno s pomocí projektoru mohou být opět o něco snažší - prozatím bylo nutné současně používat myš či jiné dálkové ovládání na ovládání Powerpointu. A současně mít po ruce nejlépe ještě laserové ukazovátko, kterým by bylo možné podtrhnout patřičně důležité pasáže.

S novým modulem od KeyTecu odpadá tahle dualita v prezentaci: malé zařízení připojované přes USB a zhruba stejně velké jako běžná webkamera obsahuje světelný senzor, který sleduje pozici červeného bodu na konkrétní objektu. Nutnou součástí je ovšem kalibrace před začátkem projekce.

Pokud je zkalibrován objekt, na kterém se promítá (plátno, displej, atd.), světelný senzor zásobuje daty ovládací software ve Windows, který rozpoznává reflexi červené barvy ukazovátka na promítané ploše a převádí je s pomocí dříve provedené kalibrace na běžný poziční systém s koordinátami X a Y. Dále se pak již tváří jako běžný vstup z obyčejné myši - a poslušně posouvá kurzor tam, kde svítí červený bod.

Aby bylo možné rozpoznat i kliknutí myši, je použito speciální dvouúrovňové ukazovátko, které je schopno vysílat různě intenzivní světlo na plochu. Podle intenzity pak software pozná, zda došlo ke "ztlačení" tlačítka. Současně fungují i možnosti jako označení textu, základní operace Vyjmout, Kopírovat, Vložit a několik málo dalších (minimalizace okna, atp.).

Podle údajů výrobce se hodí tato aplikace především tam, kde prezentujícího dělí od projekční plochy a notebooku větší vzdálenost, než na jakou spolehlivě fungují bezdrátové myši. Navíc má být podstatně příjemnější přímá interakce a spojené ovládání pomocí ukazovátka, na které je mnoho prezentujících zvyklých.

Za to cena není tak úplně skvělá - na Computexu 2005 v Taipei výrobce udával předběžnou cenu zařízení ViewTouch 250 dolarů, což není úplně zadarmo a bude se hodit spíše pro často prezentující, nežli jako doplněk domácího projektoru.

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nejhebčí touchpad a lehoučký 15,6" notebook. Acer představil novinky

Acer Swift 5

Notebook o velikosti 15,6" s hmotností méně než 1 kg, výkonný chromebook s heboučkým skleněným touchpadem a 10" tablet...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Displej v touchpadu je skvělý nápad, práce s ním je o zvyk

Asus ZenBook 15

Notebooky nyní nepatří ke kategoriím, kde by se odehrávaly bujaré inovace, proto je každé odlišení od zaběhlých...

Najdete na iDNES.cz