Přežijí nezávislá online rádia proti komerčním stanicím?

  • 2
Provozovatelé malých internetových rádií, sdružení v organizaci Webcast Alliance, si stěžují, že jim hudební vydavatelství nevytvořila rovnocenné podmínky k získání hudebních licencí. Obvinili proto RIAA, nahrávací společnosti a komerční stanice z monopolu. Uspějí?

Skupina malých provozovatelů internetových stanic - webcasterů - podala návrh na antitrustové řízení proti RIAA (Americká asociace hudebního průmyslu). Organizace zastupující světová vydavatelství se údajně snaží nezávislá online rádia zničit.

Domácí rádia za svá práva

Webcaster Alliance, jak se sdružení nazývá, vyhrožovalo RIAA soudy již řadu měsíců, a to poté, co americký Kongres schválil licenční poplatky, které by pro mnoho provozovatelů online stanic znamenaly krach. Na výši poplatků se dohodla RIAA s několika velkými internetovými rádii a podle sdružení měly za cíl vymítit konkurenci.

"Dlouhou dobu jsme sledovali kroky RIAA, které vedou k postupné likvidaci nezávislých webcasterů, kteří představují svobodu výběru a různorodost pro posluchače online rádií," zdůraznila ve svém prohlášení Ann Gabriel, prezidentka Webcaster Alliance. "Je na čase, aby byla RIAA hnána k odpovědnosti za roky manipulace s celým odvětvím, čímž se snažila bránit rozkvětu nezávislé hudby a pokoušela se ovládat internetové distribuční kanály."

Nemoci hudebních licencí

Licenční poplatky pro online rádia jsou v poslední době často probíraným tématem. Kongres již v roce 1998 schválil nové copyrightové zákony, které vytvořily novou licenční strukturu speciálně pro internetová média, podle nichž jejich provozovatelé měli odvádět autorům a vydavatelům desátky za vysílání hudby online. Poslanci ovšem výši těchto poplatků nespecifikovali, čímž vyvolali léta se táhnoucí spor.

V červnu 2002 konečně Knihovna Kongresu ustanovila online licence na 0,07 centu za každou skladbu, a to se zpětnou platností do roku 1998. Malí provozovatelé se proti tomuto nařízení vzbouřili s tím, že by to znamenalo konec jejich podniků. Kongres nakonec schválil dokument, jehož úkolem bylo malé internetové stanice chránit.

Stejně jako v prvním znění zákona, ani zde nebyla uvedena výše poplatků. Nezávislé stanice měly desátky odvádět podle procenta z příjmů, čímž by byla podomácku provozovaná rádia zachráněna. Potíž byla jinde - podle magazínu News.com se na tomto způsobu placení s RIAA dohodla jen malá část online stanic sdružená v organizaci Voice of Webcasters. A tak zatímco si tato rádia novou podobu copyrightového zákona pochvalovala, vlastníci stanic, kteří nebyli k jednání přizvání, se proti postupu RIAA ohradili. Požadovali novou kolektivní smlouvu, ale představitelé hudebního průmyslu nechtěli ani slyšet.

David proti Goliášovi

Vrcholem sporu je žaloba z 27. srpna. Webcaster Alliance, která zastupuje 198 stanic provozovaných buď malými společnostmi, nebo i jednotlivci, viní organizaci RIAA ze spolčení se světovými nahrávacími společnostmi a sdružením Voice of Webcasters, aby eliminovali malé internetové rozhlasové stanice vysílající nezávislou hudební produkci.

Jeden z představitelů RIAA pro server News.com uvedl, že žaloba je neopodstatněná. "Něco takového tu ještě nebylo. Vydavatelství i umělci po dlouhých jednáních vytvořili podmínky pro to, abychom mohli licencovat hudbu všem druhům online rádií, a někdo nás nařkne z monopolu," kroutil nejmenovaný mluvčí hlavou. Zatím není rozhodnuto, kdy se bude případem zabývat soud.