Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přežijte teplotní rekordy: test USB chladiče nápojů

aktualizováno 
Otestovali jsme kompaktní chladič nápojů, který stačí zasunout do USB portu, vložit do něj plechovku s nápojem a pak se jen těšit na chladivé osvěžení. Jen se nesmíte splést a pitivo ohřát. Brrrr.

Použité lahve a plechovky jsou zcela smyšlené a podobnost ... | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Teploty nad pětadvacet by se měly ve městě zakázat. Mimo předsedy klubu přátel žehu si nedovedeme představit jedince, který měl z rozpáleného betonového bludiště požitek. To, co se v proudu chladivé vody jeví jako letní teplíčko, je ve městě a kancelářích zcela nesnesitelným žárem.

Letošní vlna veder právě dorazila, tentokrát přímo z Afriky. Za okny zuří letní peklo a od jisté smrti přehřátím nás v redakci naštěstí dělí dvojité sklo a trojice klimatizačních jednotek. S radostí jsme testu podrobili zajímavou periferii, která snad ani nemohla přijít ve vhodnější dobu: chladič nápojů napájený z počítačového USB rozhraní.

USB chladic napoju - vrch

Použití je prosté. Sedíte v kanceláři u počítače, k lednici daleko a i vychlazený džus se během deseti minut změní ve zteplalou břečku. Nenecháte ho proto stát na stole, nýbrž ho vložíte do nevelkého chladícího boxu, který připojíte do USB portu počítače. A pak se jen těšíte na první chladný doušek. 

USB chladic napoju - zadek

Rychlost: plechovku teplého piva vychladí během hodiny

V kantýně jsem sehnal plechovku světlé desítky - mojí prosbu, ať přinesou ze skladu nějakou hodně teplou, považovali nejprve za provokaci, později za projev pokročilé demence - a dal ji chladit. Zhruba po 3/4 hodině již začala mít příjemnou teplotu, během hodiny ji měla tak akorát na vyzunknutí a za hodinu a půl zhruba na zápal plic.

USB chladic napoju - plechovka venku

Dle výrobce dokáže boxík nápoj ochladit o 18 - 20 °C oproti okolní teplotě, což v praxi znamená výslednou teplotu 3 - 8 °C. Plechovku je dobré do boxíku vracet i během konzumace, ve vypnutém stavu již nechladí, ale díky mohutnějšímu hliníkovému chladiči a vnitřní polystyrénové izolaci dobře drží teplotu.

Jak funguje: elektrický odvod tepla 

O chlazení se stará takzvaný Peltierův článek, kterému se populárně říká tepelné čerpadlo. Jde o polovodičový prvek, který po připojení napětí začne intenzivně převádět  teplo z jedné své strany na druhou. Při otočení polarity napájení naopak začne na studené straně indukovat teplo - respektive přivádět ho z okolí. 

chladicí box - Peltieruv článek

Zde je tedy ledovou stranou teplovodivě připevněn na vnitřní chladicí plech (na který se přimkne plechovka s nápojem), na druhé straně je - přes teplovodivou pastu - připevněn žebrovaný hliníkový chladič s 80mm ventilátorkem.

chladicí box inside

Ten je od společnosti Jinashangfeng a je naštěstí poměrně tichý.

Co do něho: lahváč má smůlu

USB chladic napoju - plechovka
Designéři jednoznačně pracovali s plechovkou v ruce - do otvoru padne jako ulitá.

USB chladic - tea
Celkem optimálně do něj vklouzne i 0,5 litrová PET lahev, v tomto případě s ledovým zeleným čajem.

USB chladic napoju - jogurtovy drink
Poněkud horší je to s aktivním jogurtovým nápojem, který nedoléhá k chladícím stěnám. Tepelná výměna tak probíhá s většími ztrátami a chlazení trvá déle.

USB chladic napoju - lahvac
Smutkem skončil pokus o chlazení lahváče. Jednoduše se nevešel. Zde přichází ke slovu kýbl a studená voda.

USB chladic napoju - 05 litru pet
Litrovou pet láhev nemělo cenu ani pokoušet.

Naruby: nápoje umí i ohřát

Druhou část testu jsem chtěl původně nechat až na zimu - cokoli v tuto chvíli ohřívat považujeme za čistou perverzi. Nicméně ...

USB chladic napoju - prepinac

... přepnutím spínače volíte mezi chlazením a výhřevem. Dojde pouze k otočení polarity napájení, díky čemuž začne Peltierův člen na straně nápoje topit. Podle výrobce dokáže pití zahřát na 65 °C, testy ukázaly, že na horké kafe úplně stačí. Tedy - samozřejmě ho neuvaříte, ale na udržení teplého, či ohřátí vychladlého hrnku stačí.   

Je to bezpečné?

Pravdou je, že USB rozhraní není primárně tvořeno na napájení chladniček či přímotopů. Pokud využíváte více USB zařízení najednou, mohlo by zapojení této chladničky způsobit dočasné omezení funkčnosti ostatních zařízení. Pro napájecí zdroj pak představuje zátěž ve výši 7 - 12 W na 5V větvi - a to jak při chlazení, tak při topení.

USB chladic napoju - USB

V letních měsících můžete využívat i jiné periferie do USB - například větráček nebo chladící myš. Naopak v zimních časech potěší kupříkladu vyhřívané boty. 

 Skintek   Rinfresca lattine USB  
 cena:  590 Kč na mp3hifi.cz
 rozměry:  14 x 11 x 13 cm
 hmotnost:  0,9 kg
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Tablety dál umírají. O Vánocích se jim naposledy dařilo

(Ilustrační snímek)

Apple si s iPadem udržuje vedení, nejvíce ale rostl Kindle Fire od Amazon - jako jedinému z hlavních výrobců se mu...

Nové chytré brýle vypadají překvapivě normálně. Do oka vám kreslí laser

Redaktor Dieter Bohn testuje chytré brýle Intel Vaunt (testovací prototyp,...

Společnost Intel ukázala prototyp chytrých brýlí Vaunt. Na rozdíl od Google Glass vypadají na první pohled celkem...

Google chce koupit výrobce unikátních fotoaparátů Lytro. Nebude to drahé

Lytro

Společnost Google má údajně zájem o společnost Lytro. Ta se proslavila výrobou fotoaparátů, které umí vytvořit snímek s...

Najdete na iDNES.cz