Při nákupu notebooku nedejte na tradiční mýty

  1:00
Nenaleťte na marketingová hesla výrobců nebo hlouposti v diskusích. Levný notebook nemusí být špatný a není moudré ani zatracovat "špatné" výrobce.

Neděste se nákupu notebooku | foto: Jiří ZahrádkaProfimedia.cz

Novodobé hospody, tedy české internetové diskuse, překypují velkým množstvím radikálních názorů. Ve všeobecně známých tématech nejspíše nemáte problém poznat, jestli dotyčný jen plácá a ukájí své ego. Zcela jiná situace však nastává v oborech, kde nemáte přehled.

Jedním takovým mohou být notebooky. Není důvod sledovat trh, když je kupujeme jednou za pár let. Raději dáme na rady prodejce nebo diskutujících než se zdlouhavě prokousávat k pravdě. Ať už si od nás necháte poradit nebo ne, používejte při nákupech selský rozum a nenechte se zmást líbivými větami.

1. Skvělý - hrozný výrobce
"Od výrobce XY notebook nekupuj, proboha, výrábí akorát šmejdy." nebo "Kupuju zásadně YZ pro špičkovou kvalitu. Kdo kupuje něco jinýho, je samozřejmě nula."

První skupinu lidí nebude zajímat, že zkušenosti s daným výrobcem měli před pěti lety a od té doby se zcela změnilo portfolio nabízených modelů. Druhé skupině zase nevymluvíte, že ne každý, kdo do notebooku nechce investovat více než 20 000 Kč, je "socka".

Diskuse na téma kvality výrobce vychází v drtivé většině z omezeného vzorku dat, málokdo má osobní zkušenost s větším množstvím notebooků. Podobně jako automobiloví výrobci nabízejí k jednomu vozu pět motorů a řidiči si po 100 000 km pochvalují pouze dva z nich, i u výrobců notebooků se některé modely povedou a jiné ne. Pokud někomu skočíte na radikální názor, můžete se snadno připravit o dobrý notebook, stejně tak jako koupit i výjimečně nepovedený kus.

Pokud se vám některý model líbí, vyhledejte si o něm konkrétní názory na internetu, nikdy však neodepisujte rovnou celého výrobce. Nakonec, v dnešním globálním světě drtivá většina produktů sjíždí ze stejných výrobních linek. Časy se zkrátka mění a nelze stále dokola papouškovat jednu myšlenku.

Co se vyplatí hodnotit u každého výrobce globálně, je poskytovaný servis v případě poruchy. Takových poznatků si všímejte a berte je v úvahu. Tragické scénáře o katastrofické úrovni a několikaměsíčním čekání ale neberte vážně, dotyčný zpravidla z nějakého důvodu nemluví pravdu. Dle našich zákonů musí být výrobek opraven do 30 dnů, nebo máte nárok na vrácení peněz, stejně tak tehdy, když se porucha objeví třikrát za sebou.

2. Software dodávaný s notebookem je skvělý
"Koupil jsem to za tak málo a navíc jsem dostal zdarma antivirus, Office 2007 a pak nějaké utility pro obnovu systému a správu sítí."

Ve skutečnosti jde o balast, který bude zbytečně dusit výkon počítače nebo otravovat se žádostmi o zakoupení. Software dodávaný zdarma je totiž zpravidla pouze trialovou verzí, funkční je tedy jen po omezenou dobu. Týká se to většinou Office 2007 nebo Norton Antivirus. Vtipné pak je, že někteří výrobci notebooků dávají přítomnost softwaru s omezenou dobou funkčnosti i do svých letáků nebo na tom založí celou reklamní kampaň. Výrobce tento "dárek" nic nestojí a pár méně znalých se třeba nachytá.

Utility pro správu systému přímo od výrobce jsou většinou velmi jednoduché a mají minimum možností nastavení. Jsou dělány pro běžné spotřebitele, kteří chtějí odklikat jen pár voleb a mít vše rychle zdárně za sebou. Někdy se stává, že nefungují korektně, někdy vám zase bude chybět položka, kterou zrovna potřebujete. Vyplatí se proto porozhlédnout po specializovaných aplikacích dalších výrobců softwaru, kteří mají např. se zálohou dat větší zkušenosti.

3. Čím levnější, tím horší
"Slušný notebooky se daj koupit tak od 25 000 Kč výš, potřebuju pořádnej pracovní nástroj, a ne hračku pro blbečky!"

Zaprvé dotyčný zaspal dobu a zadruhé právě on patří k těm méně bystrým. Profesionál se totiž pozná tak, že ví, proč potřebuje profesionální nástroj, a má pochopení pro ty, kterým stačí levný počítač pro prohlížení internetu.

V každé marketingové agentuře pracuje člověk, který vymýšlí reklamní slogany. Bohužel staromódní a nic neříkající hesla jako "pracovní nástroj", "špičkový ultramobilní notebook" nebo "profesionální přenosný počítač" vešla pod kůži celé řadě uživatelů, kteří mají pocit jisté exkluzivity. Ti se pak snaží všechny okolo sebe přesvědčit, že existuje nějaká cenová hranice, za kterou se vyrábějí profesionální notebooky třídy A s brilantním podáním barev, ultrapevnou konstrukcí a megaskvělou mobilitou. Vždy ale záleží na konkrétním modelu a cena o něm nevypovídá prakticky nic.

Notebooky okolo 15 000 Kč mají dnes většinou širokou nabídku rozhraní, velmi dobré displeje, dostatečný výkon i dobrou výdrž. Hlavním rozdílem oproti dražším notebookům bývají především jiné materiály, které vydrží kratší dobu, např. při častém přenášení.

Pokud tedy zase někdy uslyšíte světaznalou hlášku o "noteboocích pro socky", nevšímejte si jí. Levný notebook může udělat stejnou práci jako dvakrát až třikrát dražší model, záleží na způsobu použití. Prohlížení internetu v teple domova patří k tomu nejméně náročnému a je zbytečné utrácet.

Dáme si teď trochu pauzu a podíváme se větu, kterou nepovažujeme za rozšířenou, ale věříme, že ji mnoho uživatelů nosí v hlavě:

"Na notebooku nemám žádná důležitá data. Když mi ho někdo ukradne, tak se zas tak moc neděje."

Ale děje! Stačí, abyste měli v notebooku uložené heslo k e-mailu, a zloděj má rázem přístup k vaší poště. Může vyzkoušet, na které další služby přistupujete skrze tuto schránku (třeba registrace u různých e-shopů). Pokud jedno heslo používáte u více služeb, bez problémů se do nich metodou pokus - omyl dostane. Může měnit vaše hesla, může dokonce manipulovat s vašimi financemi (PayPal). A to nemluvíme o velkém množství soukromých údajů, které je vždycky možné zneužít. Jakmile zjistíte, že vám někdo ukradl notebook (nebo mobilní telefon, ve kterém máte uložená citlivá data), je změna hesel stejně důležitá jako blokace odcizených platebních karet. Nejlepší je proto ztrátě předcházet a svůj notebook řádně zabezpečit.

4. Na lesklých displejích není nic vidět
"Lesklý displeje sou úplně nanic. Vzal jsem si tudle notebook ven na pláž a na lesklym displeji sem viděl kulový!"

S největší pravděpodobností by ale bylo vidět zmíněné kulové i na displeji s klasickým matným povrchem. Různé displeje odráží světlo úplně jinak a společně s maximální úrovní podsvícení jsou nepříjemné odlesky u různých notebooků jiné. Na sluníčku jsou proto nepoužitelné jak některé matné, tak některé lesklé displeje a nelze je házet do jednoho pytle.

S displejem s lesklým povrchem si zpravidla musíte více pohrát s natočením, aby nebyla v odrazu vidět například lampička umístěná za vámi. Tento jev však vykoupí vysoký kontrast, obraz na leštěných displejích vypadá v drtivé většině případů lépe než u matných displejů. Kvalitní matné displeje dnes v noteboocích nalezneme již jen opravdu sporadicky.

5. Notebook nemůže nahradit stolní počítač
"Notebook místo stolního počítače? Na cesty možná, ale domů prostě stolní počítač potřebuješ kvůli výkonu."

Notebook může nahradit stolní počítač, a dokonce se tak již několik let děje. Není přesně známo, co se uživatelům na noteboocích tak líbí, že jejich prodeje neustále stoupají. Nejspíše za to může postelový efekt. Převalovat se při psaní diplomové práce je zkrátka pohodlnější než sedět u stolu bez možnosti si práci vzít jinam.

Pravdou je, že u notebooků máte níže displej, který je zároveň menší než u klasických desktopů. Práce u stolu je tak méně pohodlná, trpí krční páteř a obraz není tak pěkný jako třeba na 22" LCD. V jiných aspektech se ale notebook stolnímu PC bez problémů vyrovná, výkon je pro běžnou práci dostatečný i u nejnižších modelů, na herních noteboocích si zase klidně zahrajete hru.

Stolní počítače v současné době kupují spíše firmy do kanceláří, hráči pokukují čím dál tím častěji po herních konzolích. Notebooky tak i přes menší ergonomii vytlačují klasická PC z domácností a běžnou práci zastávají naprosto stejně.

6. Čím vyšší konfigurace, tím lépe
"Prodavač mi nakonec poradil tento notebook, protože byl jen o 900 Kč dražší než tamten, a to má větší disk, víc paměti a výkonnější procesor."

Každá vyšší konfigurace vypadá na letáku prodejce nádherně. Čísla prodávají skoro stejně dobře jako pěkný design, a tak často do notebooků chceme hodně paměti, co největší disk a co nejvýkonnější procesor.

Pravdou ovšem zůstává, že při běžném používání jsou více než 2 GB zbytečné, disk o kapacitě 320 GB je dvakrát větší, než kolik za životnost notebooku využijeme (nepočítáme kradené filmy), a procesor by nám stačil klidně níže taktovaný. Týká se to i grafické karty, často nakupujeme nějakou výkonnější, i když jejích služeb nikdy nevyužijeme. Jen proto, že tam prostě je.

Podstatné ale je, že čím vyšší konfiguraci zakoupíte, tím bude mít notebook větší spotřebu. Zaprvé vydrží o pár desítek minut méně při běhu na baterie, zadruhé se bude potřebovat častěji chladit a bude hlučnější. Pro domácí použití stačí i méně výkonná sestava s úspornějším procesorem a integrovanou grafickou kartou.

7. Visty jsou pro notebook ideální
"Nevím, co všichni mají. Na mym počítači běhaji visty skvěle, jsou naprosto stabilní, rychlý a mají spoustu vychytávek."

Bohužel se diskusí na téma kvality operačního systému Windows Vista účastní rovněž majitelé desktopových počítačů. Jejich stroje mají rychlejší disky, výkonnější procesory i rychlejší sběrnice než běžné notebooky. Na jejich sestavách proto visty běhají bez znatelného zpomalení oproti starším Windows XP.

V noteboocích je situace jiná a navíc musíme počítat s tím, že čím náročnější aplikace, resp. operační systém, budeme na notebooku mít, tím méně nám pak vydrží při běhu na baterie. Podle našich měření může být tento rozdíl až 20 %, místo pěti hodin tak budete moci pracovat jen čtyři.

Většina uživatelů zůstala u Windows XP, někteří začínají pomalu objevovat "krásy" operačního systému Linux. Pokud jste si zakoupili notebook dodávaný s Windows Vista a nevyhovují vám, můžete stále zakoupit Windows XP, popř. u verzí Vista Business a Vista Ultimate provést "downgrade", tedy přechod na Windows XP zcela zadarmo.

S Windows Vista je spojen ještě jeden velký mýtus: a sice ten, že nejde z počítače vymazat a není tak možné přejít na jiný operační systém. Jde to a zkušenějšímu uživateli to nezabere více než pár hodin. Druhou věcí je dostupnost ovladačů pro Windows XP, výrobci pro novější hardware často dodávají jen ovladače pro Windows Vista. Nejlepší je se podívat předem na stránky podpory daného výrobce notebooku.

Bonusový mýtus
Na závěr si dáme ještě jednu pecku, se kterou se lze setkat i na našich diskusích: "iPhone brzy nahradí všechny notebooky."

Nenahradí.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 2 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...