Přichází nová éra v chlazení grafických karet

aktualizováno 
S nástupem nových grafických čipsetů na trh vyvstává i řada problémů. Nová generace GPU má větší nároky na chlazení. Proto se některé low-endové karty velmi často přehřívají. Aby se tak dělo co nejméně, přichází řešení v podobě celoplášťových heatsinků.

Korejská společnost Zalman patří mezi špičkové výrobce chladičů. Jejich produkty jsou určeny pro všechny tepelně zatížené komponenty v počítači. Pomocí nich se tak chladí procesor, čipset, paměť, grafická karta nebo jiné namáhané součástky (napěťový zdroj). My vás dnes seznámíme se speciálními bezventilátorovými chladiči pro grafické karty.

V počítači je za normálních okolností kolem pěti ventilátorů. Svým pronikavým zvukem dokáží pořádně potrápit své okolí. Pokud si ještě nainstalujete nějaký přídavný ventilátor, máte zaděláno na perfektní vysavač, ale výrazného snížení teploty nedosáhnete.

Se zvyšováním výkonu grafických jader v kartách nastává problém s odvodem nepotřebného a všudypřítomného tepla. Jenže i všelijaké přídavné ventilátory přestávají u některých nejnovějších karet (jako je nová rodina GeForce 4 Ti) stačit. Proto se GPU, a nově i paměti, začínají chladit celoplášťovým heatsinkem doplněným ventilátory. Bohužel tyto heatsinky jsou jen u nejnovějších a nejdražších modelů GeForce 4 Ti.

Zalman ZM12-CU chladič

Zalman ZM12-CU chladič

Grafické karty mají v sobě značný potenciál v přetaktovatelnosti, ale abyste se mohli pokusit zvednout výkon GPU a pamětí o nějaký ten MHz, budete potřebovat lepší a kvalitnější chladič. Řešení přichází od společnosti Zalman a jeho výrobku ZM17-CU.

Zalman ZM17-CU je pasivní chladič vyrobený z čisté mědi. Tento heatsink je určen pro chlazení grafického jádra.   

Model

ZM17-CU

Rozměry

125 x 52 x 17 mm

Počet plátů na heatsinku

14

Tloušťka jednoho plátu

0.3 mm

Materiál

čistá měď

Hmotnost

120 g

Plocha

510 cm2

Tepelný odpor

2.2 deg C/W

Použitelnost

na všech grafických kartách

Balení se skládá z jednoho ZM17-CU, dvou lepidel a manuálu.

Abyste Zalmana mohli aplikovat na svoji grafickou kartu, potřebujete se zbavit starého heatsinku s ventilátorem. Některé chladiče půjdou sejmout jednoduše (hlavně ty levnější), u dražších typů se ovšem setkáte s větším odporem. Zde doporučujeme vložit grafickou kartu do PVC sáčku a dát na deset minut do mrazáku. Tvrdící lepidlo by mělo povolit a vy byste chladič měli snadněji oddělit. S pomocí přiloženého lepidla upevněte ZM17-CU na čipset grafické karty. Na grafické kartě Radeon 7500 se 64MB paměti sedí, jako by byl navržen přímo pro ni. Pokud by nastaly problémy s přesným usazením, jednotlivé pláty se dají ohnout. Po namontování zpět do AGP slotu zjistíte, že chladič svojí šířkou zabral jeden PCI slot. Karta by se tam možná vešla, ale chladící schopnosti by byly značně omezené, proto nedoporučujeme za každou cenu instalovat další kartu přímo pod AGP slot.

Zalman ZM12-CU chladič

Zalman ZM12-CU chladič

Jak si vede v testech?

Provedené testy dokázaly, že použití ZM17-CU sníží teplotu GPU o několik stupňů jak v zatíženém, tak nezatíženém stavu. Po 45 minutách hraní GTA III byla teplota o 4,5 stupňů nižší než s originálním chladičem, a to bez použití ventilátoru.

Výkonostní srovnání

Závěr

Chladičů pro grafické karty bude jistě přibývat jako hub po dešti. Zalman dokázal, že i bez ventilátorů se dá perfektně chladit. S jeho řešením srazíte teplotu GPU o několik stupňů. Nabízí se několik možností, proč zvolit alternativní chladič. Předně, pláty jsou dostatečně dlouhé, aby dokázaly odvádět teplo i z kondenzátorů a pamětí. Jeho cena se pohybuje někde kolem klasických ventilátorů: 400-450 Kč, což je přijatelné. A hlavně, zbavíte se dalšího nepříjemného zdroje hluku, který bude důstojně nahrazen tichem. Na druhou stranu se dá vytknout ZM17-CU nemožnost instalace PCI karty pod AGP slot. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl obsadit PCI slot hned pod „grafárnou“? Zejména overclockeři mohou nastavit vyšší frekvenci GPU a pamětí, aniž by teplota vzrostla oproti defaultnímu nastavení s originálním chladičem.

Doplnění: Po uzávěrce tohoto článku se objevily dva úplně nové chladící systémy s označením ZM80-HP a ZM50-HP. Prvně jmenovaný je určen grafickým kartám řady GeForce 4 Ti a druhý pro GeForce2, GeForce4 MX nebo Radeonu 7500. S trochou šikovnosti půjdou nasadit i na nové karty s grafickým jádrem SiS Xabre. Uchycení těchto dvou heatsinků je ještě jednodušší než u ZM17-CU: Stačí nasadit na GPU a utáhnout pár šroubků.

Zalman: ZM80-HP a ZM50-HP

Zalman: ZM80-HP a ZM50-HP

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Video: Robot v parlamentu vysvětlil, jak funguje umělá inteligence

Britské poslance navštívila robotka Pepper. Popsala využití umělé inteligence.

Nedávno měli poslanci v dolní sněmovně britského parlamentu návštěvu. Robotka Pepper odpovídala na jejich otázky a...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Nová čtečka Amazon Kindle Paperwhite je voděodolná a přečte vám knihu

Čtečka Kindle Paperwhite přichází v roce 2018 s voděodolností do dvou metrů.

Amazon představil čtvrtou generaci čtečky elektronických knih Kindle Paperwhite.

Najdete na iDNES.cz