Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází nový standard paměťových flash karet. Vystrnadí Smart Media?

aktualizováno 
Jak jsme vás již informovali, několik významných společností představilo novinku na poli flash paměťových karet s názvem xD Picture Card, o kterém doufají, že nahradí karty typu Smart Media.

Zdá se, že trh paměťových flash karet čekají změny. Již tak malá flash média se zdají některým společnostem příliš velká pro jejich nové miniaturní přístroje, a tak se poohlížejí po menším formátu. Nejdále v tomto hledání zatím dospěl triumvirát společností Olympus Optical, Fuji Photo Film a Toshiba Corporation. Tyto tři firmy daly vzniknout novému formátu paměťových flash karet s názvem xD Picture Card (xDPC). Za písmeny xD hledejte zkratku dvou slov – extreme digital.

Logo nového standardu paměťové flash karty 

xD Picture Card x Smart Media

Nová flash karta je od samého počátku stavěna proti v současnosti populárním Smart Media (SM) kartám. Toshiba na to má samozřejmě plné právo, neboť ona přivedla SM na svět. Na druhou stranu z názvu vyplývá, že se primární nasazení nové karty předpokládá především u přístrojů zpracovávajících obraz, takže by měla být na rozdíl od Smart Medií úzce zaměřena. Novinku také můžeme ale chápat jako vytvoření druhé generace Smart Media karet.

Společnosti podporující xDPC si od tohoto formátu slibují větší volnost při miniaturizaci přístrojů. Mnohem lépe než u SM se mají dosahovat vyšší paměťové kapacity, jejichž maximální hranice bude u xDPC mnohem výše. V neposlední řadě se očekává, že novinka přinese větší kompatibilitu při použití v různých produktů odlišných výrobců.

 Co nového přináší xDPC ?

Na první pohled se nová paměťová flash karta od ostatních zástupců tohoto segmentu liší svými rozměry. Ty činí na výšku 20 mm, na šířku 25 mm s tloušťkou 1,7 mm. Váha karty je také spíše zanedbatelná a odpovídá cca 2g.

Maximální paměťová kapacita je v současnosti odhadována až na úctyhodných 8 GB, ale s rozvojem nových výrobních postupů se může ještě zvyšovat. Nyní, když jsou karty pomalu uváděny na trh, budou k dispozici následující kapacity: 16, 32, 64 a 128 MB, v prosinci letošního roku k nim má přibýt 256MB karta. V následujících letech budou postupně v prodeji karty s vyššími kapacitami, jako 512 a 1 GB, až do maxima nebo zrušení výroby.

Zajímavý je i pohled na přenosové rychlosti šestnáctipinové karty. Zápis na xDPC by měl probíhat rychlostí 3 MB za sekundu (u modelů 16 a 32 MB pouhých 1,3 MB/s). Čtení by mělo být rychlé cca 5 MB/s.

Velikost XDcard v porovnání s poštovní známkou

Budoucnost jistá

Zúčastněné společnosti se snaží a budou snažit nový formát maximálně podporovat. Nyní se již připravují čtečky karet, adaptéry pro Compact Flash sloty a mluví se o rozhovorech s různými výrobci přístrojů a zařízení, u nichž se dá očekávat, že budou využívat paměťové flash karty.

Nemyslím si, že xD Picture Card hned tak nahradí v současnosti široce rozšířené karty Smart Media. Jedním z důvodů bude cena a druhou maximální kapacita, která je v současnosti dostupná. Oba tyto důležité faktory zatím hrají do karet formátu SM. Vše se ale časem změní, především od okamžiku, kdy bude ukončen další vývoj Smart Media karet.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Nové grafiky Nvidie jsou v Česku neskutečně drahé

Šéf společnosti Nvidia Jensen Huang ukazuje novou generaci grafických karet...

Nvidia oficiálně uvedla novou řadu svých grafických karet pro hráče, o kterých mluví jako o revoluci v grafickém...

ARM slibuje výkonnější notebooky než ty s Intelem

Plány společnosti ARM do roku 2020

Výrobce úsporných čipů ARM ukázal své plány na nejbližší dva roky. Vyplývá z nich, že se chystá tvrdě zaútočit na...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz