Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Přichází nový standard paměťových flash karet. Vystrnadí Smart Media?

aktualizováno 
Jak jsme vás již informovali, několik významných společností představilo novinku na poli flash paměťových karet s názvem xD Picture Card, o kterém doufají, že nahradí karty typu Smart Media.

Zdá se, že trh paměťových flash karet čekají změny. Již tak malá flash média se zdají některým společnostem příliš velká pro jejich nové miniaturní přístroje, a tak se poohlížejí po menším formátu. Nejdále v tomto hledání zatím dospěl triumvirát společností Olympus Optical, Fuji Photo Film a Toshiba Corporation. Tyto tři firmy daly vzniknout novému formátu paměťových flash karet s názvem xD Picture Card (xDPC). Za písmeny xD hledejte zkratku dvou slov – extreme digital.

Logo nového standardu paměťové flash karty 

xD Picture Card x Smart Media

Nová flash karta je od samého počátku stavěna proti v současnosti populárním Smart Media (SM) kartám. Toshiba na to má samozřejmě plné právo, neboť ona přivedla SM na svět. Na druhou stranu z názvu vyplývá, že se primární nasazení nové karty předpokládá především u přístrojů zpracovávajících obraz, takže by měla být na rozdíl od Smart Medií úzce zaměřena. Novinku také můžeme ale chápat jako vytvoření druhé generace Smart Media karet.

Společnosti podporující xDPC si od tohoto formátu slibují větší volnost při miniaturizaci přístrojů. Mnohem lépe než u SM se mají dosahovat vyšší paměťové kapacity, jejichž maximální hranice bude u xDPC mnohem výše. V neposlední řadě se očekává, že novinka přinese větší kompatibilitu při použití v různých produktů odlišných výrobců.

 Co nového přináší xDPC ?

Na první pohled se nová paměťová flash karta od ostatních zástupců tohoto segmentu liší svými rozměry. Ty činí na výšku 20 mm, na šířku 25 mm s tloušťkou 1,7 mm. Váha karty je také spíše zanedbatelná a odpovídá cca 2g.

Maximální paměťová kapacita je v současnosti odhadována až na úctyhodných 8 GB, ale s rozvojem nových výrobních postupů se může ještě zvyšovat. Nyní, když jsou karty pomalu uváděny na trh, budou k dispozici následující kapacity: 16, 32, 64 a 128 MB, v prosinci letošního roku k nim má přibýt 256MB karta. V následujících letech budou postupně v prodeji karty s vyššími kapacitami, jako 512 a 1 GB, až do maxima nebo zrušení výroby.

Zajímavý je i pohled na přenosové rychlosti šestnáctipinové karty. Zápis na xDPC by měl probíhat rychlostí 3 MB za sekundu (u modelů 16 a 32 MB pouhých 1,3 MB/s). Čtení by mělo být rychlé cca 5 MB/s.

Velikost XDcard v porovnání s poštovní známkou

Budoucnost jistá

Zúčastněné společnosti se snaží a budou snažit nový formát maximálně podporovat. Nyní se již připravují čtečky karet, adaptéry pro Compact Flash sloty a mluví se o rozhovorech s různými výrobci přístrojů a zařízení, u nichž se dá očekávat, že budou využívat paměťové flash karty.

Nemyslím si, že xD Picture Card hned tak nahradí v současnosti široce rozšířené karty Smart Media. Jedním z důvodů bude cena a druhou maximální kapacita, která je v současnosti dostupná. Oba tyto důležité faktory zatím hrají do karet formátu SM. Vše se ale časem změní, především od okamžiku, kdy bude ukončen další vývoj Smart Media karet.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Apple uvedl nový iPad. Je určený pro školy a dražší, než se čekalo

Nový iPad 2018 se snaží prosadit do škol

Apple v úterý uvedl nový iPad s úhlopříčkou 9,7 palce. Model nahrazuje klasický starší iPad a nově do této kategorie...

Dům za kryptoměnu? Ve Venezuele by to měla být během dubna realita

Nicolas Maduro

Země sužovaná hyperinflací hledá spásu v kryptoměně. Od konce dubna bude možné nakoupit nemovitosti za nově vytvořenou...

Acer připravuje první tablet s operačním systémem Chrome OS

Acer Chromebook Tab 10 se má prosadit především ve školství.

Acer bude prvním výrobcem, který nabídne operační systém Chrome OS na tabletu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz