Přijímací testy: co vlastně dokážou zjistit a jsou vůbec spravedlivé?

  • 30
Přijímací testy i závěrečné zkoušky patří mezi klíčové životní momenty. Fungují však testy správně? Nejsou vůči některým skupinám nespravedlivé? Jak je lze vylepšit? O těchto otázkách ve své přednášce hovoří Patrícia Martinková.

Přijímací testy, ale třeba také maturity a jiné znalostní testy, jsou klíčovým momentem pro mnoho mladých lidí. Jediný test může rozhodnout o budoucím studiu, nasměrování a třeba také povolání. Přijímací řízení jsou ale klíčové také pro instituce: ty se snaží získat co nejkvalitnější uchazeče.

RNDr. Patrícia Martinková, Ph.D.

Pracuje v Oddělení medicínské informatiky a biostatistiky Ústavu Informaticky AVČR. Ve svém výzkumu se zabývá vývojem modelů pro měření kvality vzdělávacích testů a psychologických hodnocení.

Funguje test správně a vybírá ty nejlepší studenty? Co vše vlastně umí přijímací test předpovědět? Není nespravedlivý vůči některým skupinám? Nebyl by ještě lepší, kdybychom některé položky odebrali? V této přednášce si ukážeme, jak pokročilá analýza testů může pomoci připravit kvalitní přijímací testy.

V první části se zaměříme na důkazy predikční validity: do jaké míry mohou přijímací testy predikovat vaši budoucí úspěšnost ve studiu či v zaměstnání. Ukážeme si, proč je potřeba, aby výsledky testů byly tzv. spolehlivé, tedy konzistentní a co nejméně zatížené chybami.

V druhé části už se podíváme na jednotlivé položky. Ukážeme si, jak lze pouhou analýzou výsledků poznat dobře a špatně fungující položku. A co když položka funguje jinak pro dvě různé skupiny, není pak neférová? Povíme si, kde už možnosti analýzy dat končí a proč se neobejdeme bez těch, kteří rozumí zkoušené látce a kteří samotné testy vymýšlí a píší.

Záznamy přednášek předchozích ročníků

Přímé přenosy popularizačních přednášek z Ústavu Informatiky AVČR přenášíme na Technet.cz pravidelně již několik let. Na záznamy přednášek z předchozích ročníků se můžete podívat - kliknutím na odkaz se dostanete na rozcestník.