Připojení na internet bude v Praze 5 zdarma

  10:21aktualizováno  10:21
Obyvatelé Prahy 5 budou mít bezplatné napojení na internet. Vedení smíchovské radnice schválilo vybudování bezdrátové sítě a přípojných bodů s technologií Wi-Fi, která pokryje většinu domácností v centrální části Prahy 5.

Zdarma si vybírat svou e-mailovou schránku či stahovat informace z webových stránek je velkým snem snad všech uživatelů internetu. Od konce března to bude možné na Smíchově a v okolních čtvrtích.

"K internetu se zcela zdarma dostanou všichni lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny speciální technologiíWiFi. Ta slouží k bezdrátovému přijímání internetu," popsal záměr radnice starosta Milan Jančík. "Vypadá to jako science fiction, ale je to opravdu možné," uvedl zástupce starosty Martin Stránský.

Bezdrátového připojení k internetu totiž již nyní v Praze 5 využívají místní základní školy. "S fungováním této služby jsme naprosto spokojeni. To byl také hlavní důvod, proč jsme se ji rozhodli rozšířit ze škol na pokrytí celé městské části," uvedl místostarosta Stránský s tím, že tento projekt je skutečným unikátem nejen v rámci metropole, ale i v celorepublikovém měřítku. To potvrdili i zástupci jiných městských částí.

"O podobném plošném pokrytí jsme u nás zatím neuvažovali," řekl například mluvčí radnice Prahy 13 Samuel Truschka. "Tato technologie by se však dala využít v některých oblastech Prahy 13, do nichž je obtížné zavést internet klasickým kabelovým připojením," dodal.

Podle slov místostarosty Stránského přichází Praha 5 s tímto projektem pouze na jednoroční zkušební provoz. "V případě, že se nám tato služba osvědčí, začneme internet více využívat například i při různých vzdělávacích programech," uvedl.

K systému se bude najednou moci připojit až dva tisíce uživatelů. Přednost by však stále měly dostávat školy. Tuto síť mají podle představ radnice lidé využívat především k vyřizování e-mailové korespondence či vyhledávání nejrůznějších informací na webových stánkách. "Rozhodně nebude sloužit těm, kteří internet využívají ke stahování hudby či filmů. Těmto lidem můžeme přístup snadno omezit," sdělil Stránský.

Bezdrátový internet WiFI

*Bezdrátová síť má pokrýt nejen většinu území Prahy 5, ale například i část Podolí
* Systém bude schopen obsloužit najednou 2000 uživatelů
* Připojit se na bezdrátový internet budou moci lidé, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi

Bezdrátová síť má na Smíchově a v okolních čtvrtích začít fungovat 31. března, kdy v multikině Village Cinemas Anděl začíná filmový festival Febiofest. "Tato akce bude pro náš projekt velmi dobrou propagací," uvedl místostarosta Prahy 5 Martin Stránský.

Jak se tento projekt radnici Prahy 5 osvědčí, bude jasné až po prvních dnech jeho provozu. Není totiž zcela jisté, že bude bezdrátové přijímání internetu skutečně fungovat všude. "Je to bezplatná služba a její bezchybný provoz nemůžeme nyní nikomu garantovat," upozornil místostarosta.

Bezplatné bezdrátové připojení k internetu však pro mnoho Pražanů nebude žádnou novinkou. Již nyní se s ním mohou setkávat například v některých restauracích, firmách či u benzinových pump. "Tento projekt Prahy 5 je však rozhodně obrovským krokem vpřed. Doufám, že zaujme i v jiných částech Prahy," řekl vydavatel internetových deníků Ondřej Neff.

Lidí, jejichž počítače či notebooky jsou vybaveny technologií WiFi, je podle Neffa v současné době již poměrně dost. "Tento bezplatný internet si tak určitě oblíbí mnoho z nich. Nemyslím si však, že kvůli němu někdo s notebookem pojede přes půlku města. Ale uvidíme, všechno je možné," pousmál se Neff. 

 

 

Autoři:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...

Další z rubriky

Google zavře svou sociální síť, zatajil chybu ohrožující uživatele

Svou stránku na Google Plus má pochopitelně i Google

Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na...

V Česku se u voleb uplatnil robot. Pro ČTK psal zprávy

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Česká tisková agentura využila během víkendových voleb i automat. Ten pomáhal editorům a redaktorům při přepisování dat...

Totální otevřenost mezi partnery není vhodná pro každého, varuje IBM

Jason Kelley

Blockchain je známý především jako technologie, na které běží kryptoměny jako bitcoin a ethereum. Řada firem ale hledá,...Najdete na iDNES.cz