Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Připojujete poprvé počítač k internetu? Zabezpečte si jej!

aktualizováno 
Právě jste získali svůj první počítač a hodláte se jeho prostřednictvím vydat do světa internetu. Víte, jaké nástrahy na vás čekají? A jak se jim bránit? Pokusíme se vám v následujícím článku ukázat základní nebezpečí a obranu proti němu.
Téměř každý nově distribuovaný počítač umožňuje připojení k celosvětové informační síti internet. Základní hardwarové a softwarové vybavení však mnohdy nedisponuje dostatečnými ochrannými prvky, které minimalizují rizika, která na uživatele čekají. Navíc i v tomto ohledu dobře vybavený počítač neznamená automaticky, že bude systém dobře chráněn před nástrahami internetu. Množství produktů je totiž potřeba nastavit podle potřeb uživatele a další je třeba neustále aktualizovat či záplatovat.

Nečastější nedostatky

Každý, kdo se chystá svůj počítač připojit k internetu, musí počítat s tím, že se pouští do tak trochu kalných vod. Vedle možnosti získat požadované informace, data či kontakty mu může vzniknout i množství problémů, které vyplývají z nebezpečí, které prostředí internetu obsahuje v míře větší než malé.

Vše se přitom děje až neuvěřitelně rychle. Napadení počítače zapojeného do internetu lze očekávat v řádech minut. Platí to především u systému připojených přes dial-up, kabelovým modemem, ISDN či ADSL. Útočníci totiž většinou znají rozsah IP adres širokopásmového a vytáčeného připojení a pravidelně je skenují. Podobné nebezpečí vytvářejí i počítačoví červi, kteří na internetu vyhledávají nezabezpečené počítače.

Jak již bylo uvedeno, základní konfigurace počítače je většinou nedostatečná k tomu, aby počítač dostatečně ochránila. Pokud si uživatel na nastavení všech dostupných bezpečnostních systémů netroufá, měl by se obrátit na odborníka, či alespoň zkušenějšího známého. Další problém nastává v době, která uplyne od instalace počítače, případně výroby nosiče s instalovaným softwarem, do připojení systému k internetu. Je téměř jisté, že se mezitím přijde na množství chyb, které je potřeba záplatovat. Ideální je získat tyto záplaty a instalovat je ještě před připojením na internet. Stejné je to s antivirovými programy, kde se musejí udržovat aktuální virová databáze.

Pokud nemá uživatel k dispozici nejnovější záplaty, virové definice a další, ještě před prvním připojením nezbývá mu nic jiného, než se při vstupu na internet okamžitě obrátit na stránky výrobců používaného software a zjistit, zda se něco nového neobjevilo. Stejný postup lze samozřejmě doporučit i při instalaci nového software.

Zvláštní kapitolu pak tvoří nakládání s e-mailem, obezřetnost při procházení internetových stránek a nebezpečí skryté v datech a programech, které jsou získány z pochybných zdrojů. To vše je opatrnost, která mnohem více závisí na samotném uživateli a ne již tolik na softwarové a hardwarové výbavě a nastavení.

Chraňte se antivirem

Jak můžete zjistit i z našeho zpravodajství, útočí na naše počítače stále větší množství více či méně nebezpečných virů. Pracovat s internetem bez instalovaného a pravidelně aktualizovaného antiviru je trestuhodná nedbalost. Zvláště, když je k dispozici množství těchto bezpečnostních produktů zcela zdarma.

Bez firewallu ani ránu

Pokud je to jen trochu možné, instalujte si před připojením na internet hardwarový či softwarový firewall. Sousloví "firewall" v angličtině znamená ohnivá zeď, i když je to spíše brána, která kontroluje a případně omezuje komunikaci počítače s internetem a dalšími systémy. Zvláště pokud máte možnost připojit se na internet přes síť, která je chráněna hardwarovým firewalem či firewalovým routerem, využijte ji. V jiných případech použijte některý ze softwarových firewallů, z nichž lze některé získat zdarma. Jeho správná konfigurace sice zabere určitý čas, ale určitě se vyplatí.

Omezte se

Využívat můžete také ochranu, kterou skýtá nastavení privilegií přístupu k systému. Ve většině případů, když přistupujete na internet, nepotřebujete administrátorská práva k celému systému, ale stačí vám dobře nastavený uživatelský profil. To by mělo omezit větší škody v případě, že je počítač úspěšně napaden.

V případě, že jste připojeni v lokální sítí (LAN), omezte na nejmenší možné minimum počet sdílených souborů a adresářů.

Umožněte automatickou aktualizaci

U všech programů, které to umožňují, je dobrým krokem k větší bezpečnosti nastavení jejich automatické aktualizace. Nespoléhejte na to, že si při každém připojení na internet vzpomenete, že máte záplatovat či aktualizovat softwarové vybavení počítače.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: Zapněte klidový režim PC a nebude při práci rušit

Tipy a triky pro Windows 10

Tichý režim nemají jen telefony, ale také Windows. Podíváme se, kde ho aktivovat, jak zakázat zobrazování obrázku na...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Najdete na iDNES.cz