Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Připravte dokumenty na cestu do světa. Poradíme vám, jak na formát PDF

aktualizováno 
Chcete, aby dokument plný obrázků otevřel příjemce ve tvaru, v jakém jste jej uložili? Používejte formát PDF. Poradíme vám, jak s ním pracovat.
Počítač

Počítač - Počítač | foto: Profimedia.cz

Nejen v souvislosti s příštím softwarovým balíkem Microsoft Office se mluví o formátech dokumentů. Především formát PDF je ve středu pozornosti. Portable Document Format je otevřený proprietální formát společnosti Adobe a slouží k uložení přesného vzhledu dvourozměrných dokumentů, nezávisle na platformě, zařízení nebo rozlišení.

K čemu se PDF hodí?

Jelikož PDF je otevřený formát, mohou jeho podporu vývojáři implementovat do svých aplikací. Díky tomu se PDF mohlo lépe rozšířit. Jedním ze základních rysů formátu je právě nezávislost na platformě. Proto se používají tyto soubory stále častěji tam, kde je kromě přenášené informace důležitý i vzhled dokumentu. I přesto lze v dokumentu vyhledávat textově a některé internetové i desktopové vyhledávače umožňují dokonce  fulltextové prohledávání.

Je PDF zadarmo?

V žádném případě neplatí, že chcete-li získat dokument ve formátu PDF, musíte si koupit drahé programy.
Existuje velké množství utilitek pro práci s tímto oblíbeným formátem a některé z nich jsou zadarmo.
Díky PDF můžete své dokumenty velmi snadno posílat emailem a být si jisti, že stránka se vytiskne víceméně stejně, jako u vás doma. Bez ohledu na operační systém nebo použitý editor. Firmy mohou nabízet dokumenty ke stažení v "pedefku", které zajistí jednotný vzhled a usnadní zákazníkům jejich tisk.
 
Jistě neplatí, že formát PDF je za všech okolností nejvhodnější program pro přenos dokumentů (zvlášť pokud víte, že adresát bude dokument upravovat, je asi vhodné zvolit jiný formát souboru). Pro některé běžné potřeby je však PDF „jako dělaný“.
 

Otvíráme PDF

 
Adobe Acrobat Reader
Nejznámější prohlížeč PDF souborů pochází pochopitelně od samotného Adobe – program Adobe Acrobat Reader je volně k dispozici ke stažení. Existují i další programy, které prohlížení PDF souborů umožňují.
 
Foxit Reader
Malý prográmek nabízí prakticky stejné možnosti, jako „originální“ čtečka. Je však více než desetkrát menší, než Acrobat Reader a dokonce jej můžete nosit i na USB flash disku (USB klíčenka) jako přenosnou aplikaci bez nutnosti složité instalace a mít jej kdekoli k dispozici. Foxit Reader je jednou z aplikací firmy Foxit zabývající se PDF, kterou můžete stáhnout zdarma.
 
Jiné programy na otevírání PDF
 
Vyhledávače, jako např. Yahoo, Google nebo Jyxo umějí zaindexované soubory v PDF formátu převést na HTML a zobrazit přímo v prohlížeči. Stačí u výsledku vyhledávání zvolit položku jako „View as html“ („Zobrazit jako HTML“). Není to však často ideální způsob, zvláště u složitějších dokumentů je výsledek často tristní. Pro rychlý přehled o textu však často stačí a hodí se to zejména v případě, že nechcete celý dokument stahovat.
PDF Download
 
Pro Firefox můžete stáhnout rozšiřující doplněk PDF Download – ten vám dá při otevírání PDF dokumentu na výběr: můžete soubor uložit na disk, otevřít v  panelu prohlížeče nebo otevřít jako HTML (opět se jedná o náhled).
 

Ukládáme PDF

 
Čtení PDF je už dlouho samozřejmost a Adobe Acrobat Reader nebo jiný prohlížeč je dnes běžnou součástí softwarové výbavy. Můžeme se proto bez obav poohlédnout po programu, který nám umožní produkovat vlastní PDF soubory. Způsoby jsou celkem různorodé:
 
PDFCreator
Nevím, jak by mohlo být vytváření PDF souborů pro uživatele s tímto formátem začínajícího snadnější. Program PDFCreator nainstaluje do Windows virtuální tiskárnu. Pokud na ni pošlete dokument (stačí v jakémkoli dialogu Tisk zvolit z rozvíracího seznamu tiskárnu PDFCreator), vytvoří program dokument PDF a uloží jej do vybrané složky. Pro pokročilejší uživatele disponuje program možností nastavit mnoho parametrů ukládaného souboru, ale i bez hraní si s nastaveními (nebo právě bez něj) funguje program spolehlivě.
PDF Creator
 
OmniFormat
Program OmniFormat (5,2 MB)se může pochlubit znalostí mnoha souborových formátů – více než 75 typů souboru včetně HTML, DOC, PDF, JPG umožňuje převádět mezi sebou navzájem. Ke svému běhu ale potřebuje PDF995, který rovněž umožňuje například přeuspořádat stránky v PDF dokumentu, konverze a dávkový tisk.
 
CutePDF
Dalším z programů je CutePDF Writer (2 MB).  Ke svému běhu vyžaduje konvertor PostScriptu, například Ghostscript (ke stažení na stejné stránce, 5 MB).
 
Jiné programy na ukládání PDF
Kancelářský balík OpenOffice.org umí již z hlavní nabídky ukládat soubory do formátu PDF, podobně to zvládá i český kancelářský balík PC SUITE 602. Přímo na stránkách firmy Adobe můžete vyzkoušet on-line konverzi souborů a další možnosti práce s PDF. Zajímavá, i když nepříliš použitelná, se jeví možnost poslat soubory DOC mailem a obratem získat zkonvertovaný dokument, nabízená na stránkách http://doc2pdf.sourceforge.net/. V době vzniku tohoto článku služba bohužel nefungovala.
 
Budeme rádi, když v diskuzi vyjádříte své zkušenosti s těmito nebo s některými z mnoha jiných programů pro práci s PDF soubory.
Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Čínský sociální kredit v praxi: „nedůvěryhodní“ nesmí do vlaků a letadel

„Sociální hodnocení lidí“ v Čině se začíná uplatňovat v reálném životě

Opatření, které lze chápat i jako účinný mocenský nástroj pro eliminování nepohodlných občanů. Lidé, které čínská vláda...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz