Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Připravuje se standard pro zasílání fotografií přes internet

aktualizováno 
Několik významných společností činných na poli digitálního obrazu připravuje standard nazvaný Common Picture Excange Enviroment (CPXe), který má výrazně zjednodušit přenos obrázků pomocí Internetu, například do digitálních fotolabů.

Iniciativa CPXe ohlášená The International Imaging Industry Association (I3A) na sklonku minulého roku dostává bližší rozměry. Pod zkratkou CPXe se skrývá budoucí standard pro distribuci fotografií a dalších obrázků pomocí sítě internet.

Samotná zkratka Common Picture Excange Enviroment znamená v podstatě prostředí pro výměnu obrázků. O tom, že se možná s tímto standardem setkáme u většiny společností, které mají co dočinění s digitálními obrázky a především fotografiemi, svědčí jména participujících společností, mezi které patří firmy jako Hewlett-Packard, Fujifilm, Olympus, Easton Kodan nebo Canon či AGFA.

Proč CPXe?

Znak Mezinárodní asociace pro obrazový průmyslJaký je důvod vytvoření jednotného prostředí pro posílání výměnu obrázků? Vždyť se na první pohled může jednat o naprosto zbytečný projekt, který je lehce nahraditelný například běžným e-mailem. Ano, toto vše se dá ošetřit i jinými internetovými službami. Ale například e-mailová schránka nedokáže vždy pojmout větší množství kvalitních fotografií, zvláště pokud se jedná o freemail, kde je kapacita schránky výrazně omezena. Také může nastat problém s nalezením blízké fotolabu, který dokáže obrázek v digitální podobě zpracovat. To vše a ještě další věci by měl řešit právě CPXe.

Jedním z hlavních důvodů proč se asociace rozhodla připravit výše zmíněný standard je maximální zjednodušení celého procesu, který probíhá od okamžiku vytvoření obrázku, po jeho zaslání na určenou adresu a jeho případné převedení do fyzické podoby papírové fotografie.

Zákazník by si mohl vybrat přístup pomocí webového rozhraní, nebo plně automatický systém. Počítá se s použitím standardů XML a SOAP (Simple Object Sample Protocol). V praxi by mohl proběhnout následující scénář: Uživatel připojí svůj digitální fotoaparát k počítači a v software, který je k němu dodávaný si vybere službu CPXe. Označí si fotografie, které bude chtít převést do papírové podoby a jedním stiskem tlačítka je odešle do digitální fotolaboratoře, kterou si před tím vybral z nabídky.

V jednoduchosti je síla

O tom, že tento systém má naději na úspěch svědčí dnes a denně potvrzovaná pravda, že lidé dávají přednost jednodušším řešením a přístupům před složitějšími. I díky podpoře velkých společností, se tak patrně již ke konci tohoto roku setkáme s prvními systémy, které budou standard CPXe podporovat.
Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Ruské úřady zablokovaly komunikační aplikaci Telegram

Messenger Telegram

Šifrovaná komunikační síť Telegram, která odmítla vydat ruským úřadům přístup ke komunikaci uživatelů, byla...

Najdete na iDNES.cz