Přišel vám lákavý "nigerijský dopis"? Vygenerujte ještě lákavější odpověď

Na spammery používejte stejný metr. Proč jim neposlat ještě lákavější nabídku, než jakou učinili oni vám? Nemusíte psát sáhodlouhé dopisy slibující milióny, stačí použít generátor takovýchto textů a o zábavu je postaráno.
Asi každému čas od času přijde do e-mailové schránky tzv. nigerijský dopis. Tento spam má vždy téměř identické vlastnosti. Odesílatel, ideálně ministr, poradce či konzul některé z afrických zemí (nejčastěji Nigérie) nabízí milióny či desítky miliónů dolarů za pomoc při převodu peněz ze země.
Nezřídkakdy se najde člověk, který slibům uvěří, odesílatele nakontaktuje a s vidinou tučného zisku postupně dělá vše, co podnikavec přikáže. Scénař je vždy stejný - oslovený musí zaplatit několikero poplatků a nákladů spojených s převodem, které se leckdy vyšplhají do miliónových výší. Závěrem zbudou oběti, kromě vyčerpaného konta a často i dluhů, jen oči pro pláč a po solidně se tvářícím africkém podnikavci se slehne zem.

Jak na "Nigerijce"?

Stoprocentní obrana proti spamu obecně neexistuje. Dříve platívalo, že e-mail - zvláště pracovní - se má dávat pouze "prověřeným" osobám a jeho majitel si na registraci různých služeb má zřídit freemail zdarma. Nyní je situace taková, že spammeři scannují weby a každý e-mail na nich nalezený je dalším přírůstkem do jejich obsáhlé databáze.
Další možností je nastavení blokování spamu podle klíčového slova, ani tato ochrana však není zdaleka tak účinná, aby neproklouzl žádný nevyžádaný e-mail. Leckdy se může stát, že filtr vymaže i poštu, která se spammem nemá společného vůbec nic.

Trumfněte svého spammera

S poměrně úsměvným návodem, jak vyzrát na nigerijské dopisovatele, přišli autoři serveru Flooble.com. Na těchto stránkách je k dispozici jednoduchý generátor odpovědí na dopis vašeho "afrického kamaráda". Stačí zadat jeho jméno a nacionále člověka, kterého zastupujete (co třeba Dr. Gubwano Mumbasa z Nigérie) a především částku, kterou nabízíte za pomoc při zprostředkování finanční transakce. 
Výsledkem je vygenerovaný e-mail v podobném duchu, který od spammera dorazil. Pokud ten věnuje trochu času přečtení textu, můžete si být jisti, že vám příště již žádnou "lákavou" nabídku nezašle.
Jako přídavek můžete zaslat do Nigérie také vlastní verzi podvodného dopisu. Stačí vyplnit údaje jako "příbuzný", co se člověku, kterého zastupuji, přihodilo (zabit, ve výslužbě...), jeho funkci (prezident) a vybrat z pěti nabízených lokalit místo, kde pobýval. Samozřejmě nesmí chybět částka a procento, které jste ochotni poskytnout za ochotu při zprostředkování převodu.

Možná se dočkáte i odpovědi

O tom, že si nigerijští spammeři svoje e-maily - pastičky - poctivě vybírají, svědčí fiktivní zájem o transakci. Redaktoři serveru Silicon.com, vydávající se za zájemce o zprostředkování transakce, na svých stránkách nabízejí přepis komunikace mezi oběma stranami.

O tom, jak takový "nigerijský dopis" vzniká a kolik lidí na něj procentuelně naletí, se můžete dočíst v dalším dnešním článku tomuto tématu se věnujícím.


Témata: Nigérie, Zisk