Lidstvo přistálo na kometě. A to možná hned dvakrát, vtipkuje ESA

  18:01aktualizováno  12. listopadu 20:38
Ve vesmíru proběhl unikátní manévr. Sonda Rosetta vypustila modul Philae, který úspěšně přistál na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Modul se však pravděpodobně po prvním dotyku od povrchu odrazil a pevně dosedl až napodruhé. Představitelé Evropské kosmické agentury (ESA) s nadsázkou řekli, že se jim na kometě podařilo přistát hned dvakrát.

Philae by teď měl kometu svými vědeckými přístroji „ohmatat“, včetně navrtání povrchu do hloubky zhruba čtvrt metru. Následně by měl analyzovat obsah různých chemických prvků ve vzorku.

První snímky z přistávání modulu Philae najdete i ve fotogalerii.

Výsledky budou nepochybně zajímavé pro vědce zabývající se počátky a vývojem naší sluneční soustavy. Nečeká se ovšem, že by byly zcela převratné, protože Čurjumov-Gerasimenko patří do třídy těles, o kterých už alespoň základní informace máme. Dostat sondu na kometu je však především úctyhodný technický úspěch, který je v současné době na hranici lidských možností.

Evropská kosmická agentura (ESA), která je hlavním organizátorem letu, před jeho začátkem pravděpodobnost úspěchu odhadovala na zhruba 70-75 procent. V minulých týdnech dokonce svůj odhad nepatrně vylepšila, ale šťastný konec nebyl do poslední chvíle jistý. Rozhodoval o něm prakticky výhradně člověk: podle ESA se nečekalo nic tak dramatického, aby se muselo přistání přerušit kvůli změně vnějších podmínek. (Jen její představitelé žertovali, že rozpad komety je jasný signál k přerušení přistání.)

První fotografie pořízená modulem Philae před přistáním na kometu. Pořízena byla kamerou ROLIS, která se dívá z modulu dolu. Vznikla ve 14:38:41 UT z výšky tři kilometry nad povrchem. Rozlišení snímku je 3 metry na pixel.12.11.2014

První rozhodovací bod nastal 13 hodin před vysazením modulu a rozhodující v tu chvíli bylo, zda je Rosetta ve správném postavení vůči kometě: zda se tedy může skutečně dostat v pravou chvíli na místo, kde má vypustit malý modul. Vše proběhlo v pořádku, a sonda první „překážku“ překonala bez problémů.

Máme první snímek z modulu Philae po oddělení od sondy Rosetta. Pořídilo jej zařízení CIVA. V záběru je špatně, ale přece jen rozeznat sonda Rosetta. Kvalita není nijak zázračná, ale snímek dokazuje, že alespoň hlavní systémy (především řídící jednotka) pracují podle plánu a modul dělá to, k čemu byl naprogramován.

Další hodnocení nastalo 8,5 hodiny před vypuštěním modulu, tedy kolem jedné hodiny našeho času. Při něm se uskutečnila kontrola systémů Rosetty a letových instrukcí pro samotný manévr (kdyby nebylo v tu chvíli „spočítáno“, jak přesně modul vypustit, start by byl zrušen). Sedm hodin před vypuštěním se ještě ověřoval stavu modulu Philae.

Těsně před vypuštěním se uskutečnila závěrečná kontrola, při které se ověřoval stav systémů a také zda se sonda Rosetta dostala po zážehu motorů skutečně na správnou dráhu, ze které může modul vypustit. Sonda nemá neomezené množství paliva a rychlost i směr vypuštění modulu lze také ovlivnit jen velmi málo, takže přesné navedení na správnou dráhu je nezbytné.

První snímek modulu Philae po odpoutání od Rosetty (pořízený aparaturou OSIRIS). Je v téměř ideálním technickém stavu, je vidět, že má vytažený podvozek, antény a je ve správné pozici.

Vypuštění z dálky

Rosetta se sice pohybovala v posledních dnech ve vzdálenosti zhruba deseti kilometrů od povrchu komety, modul však vypouštěla z větší vzdálenosti, přes 20 kilometrů. Může se to zdát nesmyslné, ale podle vedení mise má Rosetta ve větší vzdálenosti nad povrchem přesnější informace o své poloze. Vypuštění z větší výšky je tak paradoxně přesnější, protože na rozdíl od Země chybí silné vnější vlivy, které by mohly ovlivnit dráhu modulu během sestupu.

Po vypuštění modulu už nemělo řídící středisko možnost, jak do procesu zasáhnout. Vše proběhlo zcela autonomně a inženýři i vědci mohli jen čekat a doufat. Důvod je prostý: signál má zpoždění zhruba 28 minut, a tak by stejně Země nemohla pružně reagovat. „Pád“ modulu trval zhruba sedm hodin a Philae se při něm nepohybovala přímo k povrchu. Měla stále nějakou zbytkovou dopřednou rychlost, která ho po parabolické dráze nakonec dovede na povrch. Vše bylo vypočteno tak, aby rychlost modulu při dopadu vyrovnala rychlost rotace povrchu komety, a dopad byl tedy co nejměkčí.

Na kometě. Scéna jako z obrazu romantického malíře zachycená objektivem sondy Rosetta.

Dlouho nebylo jasné, do čeho stroj přistane, pokud se vše podaří. Zásadní otázkou bylo, zda se bude mít čeho zachytit. Přitom se však odhady pevnosti povrchu pohybovaly od tvrdosti vodního ledu po cigaretový popel (na takovém rozsahu se také modul testoval). Předběžné informace zatím naznačují, že půjde spíše o měkký, porézní a zřejmě i sypký materiál. Tolik říká alespoň první analýza měření tepelných vlastností.

Infografika

Cesta a přistání modulu Philae

Modul na povrchu mají udržet v první řadě trysky, které by samy o sobě měly zabránit jeho odražení od povrchu, pokud nepřistane v nějakém prudkém svahu. Zároveň s přistáním se odpálily harpuny, které mají za úkol modul definitivně ukotvit. I kdyby se to nepodařilo a sonda by byla v tak hluboké vrstvě prachu, že se hroty nezaboří do tvrdého materiálu a znovu se navinou do modulu, není to úplně konec mise. Řada vědeckých přístrojů bude fungovat a stroj by se měl na kometě udržet. Problematické by v té chvíli ovšem bylo například vrtání do povrchu komety, a tak můžeme vědcům držet palce, aby k něčemu takovému nedošlo.

Upozornění: Do článku jsme doplnili informace o tom, že sonda úspěšně prošla první hodnocením připravenosti (tedy tzv. go/nogo) a akce pokračuje dále podle původního plánu.

Video zachycuje nečekaně složité přiblížení Rosetty na oběžnou dráhu kolem komety:

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 48 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi je 1 příspěvek

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...