Příští let raketoplánu k ISS zajistí Endeavour

Příští let raketoplánu k ISS zajistí Endeavour | foto:  čtk

Příští start k Mezinárodní stanici ISS má být v srpnu

Každou výpravu raketoplánů doprovází nějaké potíže. Není divu – vždyť je to nejsložitější stroj, jaký dokázal člověk vytvořit. I když tohle víme, každý malér nás vzrušuje a třeseme se o životy a zdraví kosmonautů. Tenhle protiklad je normální.

Atlantis STS-117, který v pátek dosedl na Edwardsově základně v Kalifornii, představuje 118. výpravu raketoplánů do vesmíru a současně 21. návštěvu těchto strojů na Mezinárodní stanici ISS. Nepříznivé počasí na Floridě, které zabránilo přistání na tamním letišti, bývá tak často, že to nemohlo nikoho překvapit. Bude však stát 1,7 milionu dolarů, což je účet za dopravu raketoplánu na zádech letadla jumbo z Kalifornie na Floridu.

Atlantis dovezl na stanici další díly této gigantické kosmické stavebnice – nový nosník a dva solární panely. Přitom museli kosmonauti vyřešit náhlý výpadek palubních počítačů, jeho příčina není jasná, nejspíš vadný spínač, ale báječnou improvizací je zase uvedli do provozu.

V záplavě zpráv o napravování různých malérů však zanikla jedna velká premiéra – oprava pláště raketoplánu ve vesmíru. Na zadní části trupu Atlantisu objevili kosmonauti malinkou trhlinku – asi 10 krát 15 cm, zřejmě část izolační hmoty nazvedl silný proud vzduchu. I když se odborníci shodli na tom, že stroj by mohl přistát i s touto dírkou, přesto se rozhodli neriskovat a požádat kosmonauty, aby ji odstranili. Od té doby, co se Columbie rozpadla následkem díry v náběžné hraně křídla během návratu, vypracovali specialisté celou řadu postupů, jak poškození pláště opravovat. A to si teď Danny Olivas během výstupu do prostoru vyzkoušel – lékařskou sešívačkou trhlinku přichytil.

Příště se má vydat do vesmíru raketoplán Endeavour 9. srpna. Do konce roku navštíví ISS ještě další dva raketoplány a jeden ruský Sojuz. Následující rok to bude pět raketoplánů a dva sojuzy, v roce 2009 čtyři raketoplány a dva sojuzy. Pokud by bylo třeba ještě nějaký materiál dovézt na stanici, mohly by se k ní vypravit ještě dva raketoplány v roce 2010. I když se stále počítá s tím, že celá tahle flotila skončí s létáním na podzim 2009.