Pro manželku do kuchyně jen to nejlepší - toaster a la PC (opečte si své PCčko)

  • 9
Technologie se nedá zastavit. Počítače se stávají součástí našeho každodenního života. Vznikají tak stále nové a nové koncepty toho, jak by mohlo PC budoucnosti vypadat. Nápady přicházejí nejen od světových společností, ale také od domácích kutilů.

S pátkem přichází opět na našem serveru jedno odlehčené téma. Tentokrát jsme zabrouzdali na stránky jednoho kutila, který prý dostal nakázáno od své drahocenné manželky, aby jí postavil počítač, jež by mohla využívat v kuchyni. Vzápětí ovšem dodala: „Ale nesmí to být takový ten nesmysl, co ti leží v pracovně dole na zemi.“ Instrukce jsou tedy jasné, ale co dál?

Počítač má být tichý, ne drahý, ale navíc velmi malý. V dnešní době sice není problém koupit multimediální stroj, disponující většinou požadavků, ale ne vždy mohou tyto počítače sednout každému na míru. Svoji roli také zcela určitě hraje estetika a hlavně komfort uživatele.

Jelikož autor výrobku, Adam Bertram, nemohl použít k realizaci klasické case, musel se poohlédnout po něčem, co by do kuchyně zapadlo mnohem lépe než jeho big tower pod pracovním stolem. Prošel tedy pár internetových stránek, aby se nechal inspirovat. Zjistil, že něco takového z běžných HW součástí nelze vůbec postavit. Škoda, a zrovna ta P II, co mu leží doma, by se dala využít. Ke spokojenosti manželky tedy koupil komponenty vycházející z koncepece Mini-ITX. Díky miniaturním velikostem základní desky mohl tedy pro realizaci použít i velice malou case.

Toaster jako PC

Jako skříň mu posloužila běžná součást americké” kuchyně - toaster. Je malý, lehce přemistitelný, vzhledově pěkný a navíc se na kuchyňskou linku nebo pod ni hodí určitě více než nějaký PC tower či desktop. Jednoduše ho vzal a začal kuchat.

Toaster jako PC

Toaster jako PC

Uvnitř toasteru po důkladné preparaci nezůstala prakticky žádná součástka zajišťující jeho chod. Jediné, co muselo zůstat neporušeno, byl jeho železný plášť. Ten poslouží v závěrečné fázi úpravy jako skořápka pro komponenty. Protože se nové železo nedá jednoduše naházet dovnitř toasteru, bylo zapotřebí udělat jakousi kóji. Plexisklo posloužilo pro tento účel perfektně. Díky možnosti ohybu (při zahřátí) se dá tvarovat dle potřeby. A nyní nezbývá, než jednotlivé komponenty pohodlně usadit.

Toaster jako PC

Toaster jako PC

S využtím mini základní desky VIA EPIA odpadá také starost o přídavné karty. Prakticky vše je na tomto all-in-one-motherboardu integrováno. Dokoupit se musely jen paměti, které nejsou součástí kitu. Uvnitř pak tluče procesor VIA C-3, s frekvencí 933 MHz. Nutno podotknout, že i tyto boardy se dají již běžně zakoupit v českých IT shopech. Do připraveného boxu byl tedy přidán pouze HDD, DVD mechanika, externí TV-karta a jeden modul DDR SDRAM paměti.

Toaster jako PC

Toaster jako PC

Na úplný konec přidal Adam do svého výtvoru i modul pro bezdrátovou komunikaci s myší a klávesnicí. Odpadne tak starost o kabely k těmto periferiím.

Toaster jako PC

Teď již zbývá pouze nejdůležitější krok, a to napasování plexiskla do vykuchaného pláště toasteru.

Toaster jako PC

Toaster jako PC

Podíváte-li se na výsledné dílko, nezbývá než dodat, že se opravdu vydařilo. Manželka může být zcela jistě spokojená. Takto upraveným toastrem se určitě nemůže pochlubit každá hospodyňka. K dokonalosti samozřejmě chybí už jen pořízení LCD panelu. Díky jeho stále klesající ceně, by to neměl být problémem ani pro našince.

Toaster jako PC

Závěrem
Pro nás je jistě potěšující fakt, že tyto základní desky se dají zakoupit už i u nás. Takže fantasii se meze nekladou. Rozhodně se nemusíte bát a můžete experimentovat. Pokud se do něčeho takového chystáte, nebo vám již podobné řešení slouží, neváhejte a kontaktujte nás.