Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč ještě nefakturujete elektronicky?

Drtivá většina v současnosti vydávaných faktur vzniká na počítači. Většina z nich je však vytištěna, zabalena a odeslána zákazníkovi. Ten data z došlé faktury znovu vloží do počítače. Jak dostat ten „papírový“ mezičlánek z oběhu pryč?
V době, kdy má snad každá firma svůj e-mail, kdy je možno elektronickou cestou provést objednávku a kdy lze využít elektronického placení některých daní, by se mohlo zdát, že zasílání faktur v papírové podobě poštou je již přežitkem. Podle zjištění sdružení SPIS je však elektronické fakturování samozřejmé jen pro 17 % oslovených firem.

Elektronická fakturace je normální

Sdružení pro informační společnost (SPIS) je organizace, která sdružuje 50 významných podnikatelských subjektů. Toto sdružení se dlouhodobě snaží zvýšit povědomí o moderních informačních technologiích pro zefektivnění státní správy a zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků.

Právě tato organizace vytvořila pracovní skupinu s označením „Normální je fakturovat elektronicky“. Tento projekt měl připravit jednotná pravidla elektronické fakturace. V další fázi, která právě začala, se bude SPIS snažit ukázat veřejnosti, že elektronická faktura může být plnohodnotným daňovým dokladem.

„Základním přínosem elektronické fakturace je možnost plné automatizace elektronických dokladů,“ říká Jan Petr, který je vedoucím pracovní skupiny. A doplňuje výhody elektronické fakturace: „Kromě úspory lidské práce a úspory nákladů na poštovné je důležitou výhodou i zamezení vzniku chyb. To následně podstatně zpřesní vedení účetnictví i likvidaci faktur. Nezanedbatelným přínosem je také ekologický aspekt, neboť dochází k úspoře papíru.“

Umožňují zákony fakturovat elektronicky?

V současné době nic nebrání tomu, aby si firmy čile vyměňovaly faktury elektronicky. Legislativa v České republice použití faktur v elektronické podobě dovoluje. V novele zákona o účetnictví s platností od roku 2002 došlo ke zrovnoprávnění elektronického způsobu záznamu s písemnou formou. Musí však být zaručena hodnověrnost takového elektronického dokladu a ochrana proti jeho pozměnění po vytvoření. I v letošní novele zákona o DPH je za daňový doklad považován také dokument převedený do elektronické podoby.

Také Evropské unie, jíž budeme za několik měsíců členy, elektronickou fakturaci podporuje. Dokonce do té míry, že by všechny členské státy měly od 1.1. 2004 povinnost přijímat elektronické faktury.

Jaké podmínky je podle SPIS při elektronické fakturaci třeba zajistit?

  • Hodnověrnost a integrita dokladu – to by mělo zamezit podobným praktikám, jako je vystavování fiktivních faktur, které pak mohou být zneužívány například pro snížení daňového základu nebo k žádosti o odpočet DPH. Měla by také být zajištěna maximální možná obrana proti pozměňování již vydaného elektronického dokladu. V opačném případě se může stát, že si příjemce „upraví“ částky na faktuře podle své vůle. V těchto by měl pomoci elektronický podpis ve spojení s tzv. časovou značkou.

  • Komunikace – na každý doklad v elektronické podobě, který příjemce dostane, by měl odesílateli odpovědět potvrzením příjmu. Nemůže tak dojít například k problémům se splatností. A podobně by to mělo fungovat i naopak. Tedy příjemce by měl získat nějakou záruku, že elektronický doklad odesílatel nezapře. I tyto dva případy většinou pojistí elektronický podpis a časová značka.

  • Možnost archivace – ta by měla být umožněna včetně platných certifikátů, které však mají omezenou platnost. Proto by odpovědní pracovníci neměli zapomenout i na archivaci aktuální verze klíče.

  • Převoditelnost do čitelné podoby – formát souboru s elektronickým dokumentem by měl odpovídat některému standardu. To proto, aby při poruše stroje, který by případně speciální formát jako jediný dokázal zobrazit či upravit pro tisk, zůstaly i jiné možnosti zobrazení.

Mohlo by se tedy zdát, že elektronická fakturace má volné pole působnosti a může se bez problémů šířit. Bohužel tomu tak není. Patrně největší překážka tkví ve stereotypním myšlení lidí, kteří s fakturami pracují, a problémy také mohou nastat s finančními úřady. Zdaleka ne všichni berní úředníci totiž mají pro elektronickou formu dokladů pochopení. Zde by však měla pomoci připravované směrnice.

Problém je však i s několikerým výkladem definice přípustných elektronických dokladů. Ministerstvo financí připouští existenci elektronických dokladů, pokud jsou zajištěny všechny technické podmínky. Ty však nejsou nijak definovány. Na pomoc musí přijít Zákon o elektronickém podpisu, který umožňuje nahradit ruční podpis elektronickým.

A co dále?

Nyní čeká příznivce elektronických dokumentů jeden z nejdůležitějších okamžiků. Pokud se jim podaří přesvědčit o výhodách elektronické fakturace dostatečné množství subjektů, přizpůsobí se i státní správa. Především však radikálně vzroste počet firem a organizací, které budou schopny zcela přejít na tento způsob fakturace a využít tak jejích dalších výhod. Úspory finanční a časové totiž neplynou pouze z toho, že nebude potřeba vytvářet a zpracovávat papírové dokumenty, ale i z jejich skladování, které u větších firem, které pracují pouze s papírovými dokumenty, může tvořit poměrně vysoké náklady.

Dá se také předpokládat, že se dříve či později objeví standardizovaný formát elektronické faktury, na kterém se shodnou tvůrci podnikových a účetních systémů, aby jej implementovaly do software. Tento formát posune proces automatizace ještě dále.
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 29 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 16 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 19 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Musk chce přimět nové uživatele, aby za příspěvky na síť X platili

v diskusi je 25 příspěvků

16. dubna 2024  11:26

Pokud chcete být na sociální síti X aktivní, budete muset nejspíš platit. Tedy pokud budete noví...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

OBRAZEM: Drážďanská MHD má i dvě lanovky. A blízko sebe, co by lanem dohodil

v diskusi je 1 příspěvek

16. dubna 2024

Kromě jiných zajímavých věcí najdeme v Drážďanech i dvě historické lanové dráhy, jednu pozemní a...

Copilot od Microsoftu nabízí zdarma mnoho schopností placeného ChatGPT

v diskusi nejsou příspěvky

16. dubna 2024

Byl to ChatGPT, který na konci roku 2022 začal psát revoluci na poli nástrojů generativní umělé...

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...