Proč jsou lepší tříčipové digitální videokamery?

aktualizováno 
Až dosud se 3CCD systémy objevovaly pouze v dražších poloprofesionálních videokamerách. Společnost Panasonic se však rozhodla vsadit na tuto technologii a uvede na trh 3CCD videokameru za méně než dvacet tisíc. Chcete vědět, jak 3CCD funguje a zda je opravdu o tolik lepší než 1CCD systém?

O nových 3CCD digitálních videokamerách Panasonic jste si mohli přečíst v článku Panasonic sází na 3CCD technologii. Panasonic se tak stal prvním výrobcem, v jehož produktové řadě převážily tříčipové kamery nad jednočipovými. Je na čase, abych si osvětlili princip fotografování těchto kamer a jejich výhody proti jednočipovým kamerám.

Snímač je součástí oka videokamery, který převádí světlo na elektrické impulsy stejně jako nervy v oku. Nejčastěji se můžete setkat ve videokamerách s CCD snímači, ale u některých se objevují i CMOS. Ty však pro tentokrát pomineme a budeme se věnovat pouze CCD.

Největší rozdíl mezi 3CCD a 1CCD systémy spočívá v tom, jak pracují se světlem. Tříčipový systém používá samostatné CCD snímače pro každou základní barvu (červená, zelená, modrá). Světlo, které vstupuje do objektivu, je diachronickými zrcadly (optickými hranoly) rozděleno na jednotlivé základní barevné složky a dopadá na samostatné hranoly.

Největší výhodou tohoto systému je vysoká citlivost, protože světlo je zpracováno v původní podobě s jeho jednoznačnými charakteristikami. Díky minimálním světelným ztrátám disponuje výsledný záznam vyšším jasem, jemnou gradací a dokonalejší hloubkou. Celkově je mnohem přirozenější než u jednočipového systému.

Naproti tomu 1CCD systém pracuje s mozaikově uspořádanými filtry. Tento systém si můžeme dále rozdělit podle toho, jaké používá filtry. V systému doplňkových barev obsahuje kamera žlutý, azurový, purpurový a zelený filtr. Doplňkové barvy jsou vždy tvořeny kombinací dvou základních barev.

Systém základních barev pracuje se základními barvami přímo bez předchozího zpracování a obsahuje červený, modrý a dva zelené filtry, což je dáno tím, že normální světlo obsahuje 30 % červené složky, 60 % zelené a 10 % modré. Mozaiková struktura má tu nevýhodu, že kvůli rozložení jednotlivých barev musí systém obraz dopočítávat, což má za následek nižší citlivost a rozlišení a horší barvy a prokreslení detailů.

Když porovnáme záznam z 3CCD videokamer a 1CCD videokamer, zjistíme, že 3CCD nabízejí o 30 % nižší barevný šum. Rozlišení barev je proti jednočipovým kamerám vyšší 1,5násobné, což je dáno právě tím, že 3CCD nemá barevné filtry na CCD snímačích. Rovněž dynamický rozsah je u 3CCD o 30 % širší. Proto jsou také 3CCD kamery vhodnější pro reprodukci všech částí obrazu od světlých až po tmavé. Systém 3CCD je to nejlepší, co v současnosti pro videokamery existuje, proto jej používají profesionálové i technici.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Perfektní procesor nestačí, dojem z televizoru Sony zkazil horší panel

Televizor KD-55XF8505 s Android TV.

Na papíře je Sony Bravia KD-55XF8505 výborný televizor, při testu se však ukázalo, že se několik věcí nepovedlo....

8K televizory přijdou na trh ještě letos. Je to zbytečné? Nemyslíme si

8K QLED TV od Samsungu

Ještě během podzimu by se měly i na český trh dostat první 8K televizory Samsung. Rozlišení obrazovky bude využívat...

Levný chytrý televizor pro ty, kteří nechtějí chytrý televizor

Chytrý televizor Philips 55PUS6703/12 s rozhraním Saphi. (Snímek je koláží,...

Za necelých sedmnáct tisíc Philips prodává televizor s jednoduchým a svižně fungujícím rozhraním Saphi, 4K rozlišením,...Najdete na iDNES.cz