Proč si koupit DVD rekordér místo videa?

  • 317
Rozhodujete se mezi klasickým videorekordérem a modernějším DVD nebo HDD rekordéru? Nabízíme vám deset důvodů, proč si koupit DVD rekordér. Možná si řeknete, že je pro vás DVD rekordér zbytečný a vystačíte si videem. My vám však dokážeme, že DVD rekordér je po všech stránkách praktičtější.

Klasické páskové video vyklízí stále více a více pozice svému modernějšími nástupci DVD. Nejedná se již přitom pouze o oblast přehrávání, jak jsme byly v posledních letech zvyklí, ale ve stále větší míře i v nahrávání. DVD a HDD rekordéry již nestojí desítky tisíc jako ještě v poměrně nedávné minulost, takže si je může pořídit stále větší okruh lidí.

Nejlevnější neznačkové DVD rekordéry můžete pořídit již za zhruba čtyři tisíce korun. Za tyto peníze však dostanete jednoduchý přístroj, který nahrává na DVD-R/RW nebo DVD+R/RW případně na oba typy disků, a disponuje minimem funkcí. Nejlevnější HDD rekordéry začínají s cenou přibližně na osmi tisících korun. Na trhu však existuje celá řada přístrojů všech cenových kategorií, mezi kterými si určitě vybere.

1. Cena médií

Doby kdy byla prázdné DVD disky neúměrně drahé jsou již dávnou minulostí. V dnešní době se ceny jednorázových DVD-R a DVD+R disků, na které uložíte v rozumné kvalitě zhruba dvě hodiny záznamu, pohybují už někde kolem 11 Kč. Přepisovatelné DVD-RW a DVD+RW jsou o něco dražší. Jejich cena kolem 30 Kč zhruba odpovídá tomu, co zaplatíte za běžnou videokazetu. Nejvíce pak zaplatíte za DVD-RAM (cca 60 Kč), kde však vyšší cenu kompenzují bohaté editační možnosti, a dvouvrstvé DVD-R (cca 150 Kč) a DVD+R (cca 100 Kč), která však nabízí dvojnásobnou kapacitu.

2. Univerzálnost médií

Nespornou výhodou formátu DVD je jeho univerzálnost. DVD si přehrajete nejen v rekordéru, ale i v DVD přehrávači nebo počítač. Samozřejmě je přitom důležité použitý typ, protože ne každý z přístrojů podporuje všechny formáty. Nejméně rozšířený je DVD-RAM, který podporuje především společnost Panasonic.

Další odkazy:

  • Jak si vybrat pod stromeček DVD rekordér
  • Kazety VHS jsou mrtvé. Zapomeňte
  • Prodej DVD disků stoupá v Evropě raketovým tempem
  • Máte už domácí kino? Ne? Poradíme vám, jak na něj
  • Proč už nekupovat video
  • Kupujete domácí kino? Vyhněte se nejčastějším chybám
  • VHS se i u nás muselo sklonit před DVD
  • 3. Variabilita přístrojů

    Videorekordéry umožňují pouze nahrávání a přehrávání videokazet. Na DVD nebo HDD rekordéru si můžete kromě nahrávání na DVD či pevný disky, pouště DVD, hudební CD, hudbu v MP3 nebo prohlížet fotografie. Množství podporovaných formátů se u různých značek a modelů samozřejmě liší. Některé z přístrojů jsou dokonce vybaveny slotem pro paměťové karty. Své fotografie uložené na kartě si můžete nejen prohlédnout na obrazovce televizoru, ale také rovnou zkopírovat na DVD nebo harddisk.

    4. Stálost záznamu

    Videokazety mají tu nepříjemnou vlastnost, že jejich přehráváním trpí kvalita záznamu, která postupem času degraduje. Po několika letech se na nahrávce začínají objevovat barevné skvrny a šum, který je stále častější. Naproti tomu záznam na DVD vydrží ve stejné kvalitě desítky let. Tato technologie je příliš mladá na to, abychom mohli s určitostí říci, jaké jsou hranice životnosti těchto disků. Znamená to ovšem nahrávat na kvalitní disky od renomovaných výrobců.

    5. Více režimů nahrávání

    Drtivá většina videorekordérů nabízí pouze dva režimy záznamu (SP, LP). U DVD rekordérů je to jiné a můžete si podle výrobce a modelu vybrat mezi čtyřmi a až pěti režimy: XP (cca 1 hodina na disk 4,7GB), SP (cca 2 hodiny na disk 4,7GB), LP (cca 4 hodiny na disk 4,7GB), EP (cca 8 hodin na disk 4,7 GB). Navíc se u některých přístrojů můžeme setkat s takzvaným flexibilním nahráváním (FR), které přizpůsobí kvalitu nahrávání zbývajícímu volnému místu na disku.

    6. Pokročilé funkce

    V tomto ohledu se nemají DVD rekordéry konkurenci. Kvalitní videorekordéry samozřejmě disponují takovými funkcemi jako je Timer nebo ShowView, ale rekordéry nabízí mnohem více. Pokud například sledujete svůj oblíbený pořad a zazvoní vám telefon, tak už to neznamená, že by jste o kus přišli. Díky funkci Time Shift můžete pořad zastavit a přístroj vám jej začne operativně nahrávat. Až vše vyřídíte, pustíte si přehrávání od stejného místa, kdy jste odešli. Stejně tak tuto funkci využijete v situaci, kdy přijdete domů a váš oblíbený program se již nahrává, a vám se nechce čekat. Můžete si jej pustit od začátku, zatímco záznam ještě běží.

    Dalšími z funkcí, které videorekordéry nemají je například přímý přístup k nahrávce, přehled zaznamenaných pořadů, pohodlná editace nebo přeskočení určitého místa.

    Naše recenze:

  • Rekordér, který je rychlejší než blesk
  • Velký test DVD/VHS rekordérů. Vyberte si
  • Převeďte si jednoduše svou sbírku videokazet na DVD
  • Dánský příspěvek do rodiny HDD rekordérů
  • Zahoďte video a nahrávejte na harddisk
  • 7. Snadná editace

    Samozřejmě, že i videa umožňují stříhat nahrávky, ale potřebujete k tomu dva přístroje a nikdy nedocílíte přesnosti na jedno filmové okýnko. DVD rekordéry v tomto ohledy nabízí mnohem víc. Záleží přitom ovšem jednak na typu přístroje a dále na použitém záznamovém médiu. Nepřepisovatelné disky DVD-R a DVD+R neumožňují žádnou editaci. U přepisovatelných DVD-RW a DVD+RW můžete alespoň přeskakovat nepříjemné reklamy. Z disku je tak sice neodstraníte, ale zůstanou skryty.

    Největší editační možnosti nabízí DVD-RAM a pevný disk. Nahrané pořady můžete rozdělit na několik částí, pokud například nahráváte několik pořadů na jeden zátah, nebo je naopak spojovat. Mazat reklamy a nežádoucí části, vytvářet kapitoly a další.

    8. Jednoduchá práce s nahranými pořady

    Jednou z nejnepříjemnějších vlastností videa je neustálé přetáčení a zdlouhavé hledání začátku filmu. U DVD máte vše okamžitě po ruce. Zvláště to oceníte, pokud máte na pevném disku rekordéru desítky pořadů. Pro snadnější orientaci si můžete u pořadu doplnit jeho název a u některých dražších modelů přiřadit i kategorii (např. Film, seriál, pořad pro děti).

    9. Nulová údržba

    Ceny DVD rekordérů jsou stále ještě vyšší než u videorekordérů. Nejlevnější video můžete již pořídit kolem dvou tisíc korun. K této ceně si však můžete ještě přičíst další náklady. Slabinou páskových videích jsou jsou jejich snímací hlavy, které se často zanáší, což negativně ovlivňuje kvalitu záznamu i přehrávání. Pokud podceníte pravidelné čištění může dojít i k poruše přístroje. U DVD nemůže k něčemu takovému dojít, protože zápis i čtení jsou bezkontaktní.

    10. Buďte in

    Video definitivně míří do propadliště dějin a v současné době ho využijí snad jen staromilci a uživatelé, kteří mají rozsáhnlou sbírku videokazet. Budoucnost patří formátu DVD, k čemuž přispívá i stále snižující se ceny přístrojů i prázdných a nahraných disků (více zde).