AMD má procesor s rekordním taktem 5 GHz. Bojí se ho dát uživatelům

aktualizováno 
Firma AMD je prvním výrobcem x86 procesorů pro běžné počítače, která nabízí čip s taktem 5 GHz. Rekordní model AMD FX-9590 však bude zatím prodáván jen výrobcům počítačů. Bojí se, že by uživatelé nemuseli při montáži respektovat poměrně náročné požadavky na jeho provoz.

Logo procesoru AMD řady FX | foto: AMD

Nový 5GHz procesor FX-9590 pro patici AM3+ disponuje osmi jádry postavenými na upravené architektuře Piledriver. AMD je vyrábí 32 nm technologií, což je o třetinu hrubší technologie, než v současnosti používá Intel. Je to však řečeno jen s nadsázkou, protože se pohybujeme v oblastech tak miniaturních, že se zde dají počítat atomy křemíku (na inteláckých 22 nm se jich vejde méně než 50).

Rychleji a nenasytně

Je to už nějaký čas, co výrobci procesorů soutěžili o to, kdo bude mít nejrychlejší čip, tedy nejvyšší taktovací frekvenci. Poslední roky se v této oblasti spíše prosazují trendy, které hlásají více jader na jednom čipu, efektivnější zpracování programových vláken, lepší správu napájení a lepší grafický výkon.

Firma AMD však svou novinkou chce patrně oživit starý souboj, v němž občas dokázala Intel předstihnout. Asi nejznámější je závod o pokoření 1GHz hranice, kterou AMD s čipem Athlon vyhrálo v prvním roce nového tisíciletí o několik dní před Intelem.

AMD FX Unlocked

AMD FX Unlocked

Frekvence 5 GHz u nového procesoru přitom není výchozí, ale využívá technologii Turbo Core. Základem je v tomto případě podle XbitLabs takt 4,7 GHz. S čipem se bude možné dostat na ještě vyšší frekvence než 5 GHz, protože není v této oblasti takzvaně uzamčen.

Vysoká rychlost si však vybrala svoji daň. Odhadované teplotní ztráty jsou velkou nevýhodou novinky a vlastně i druhým rekordem. Podle některých oficiálně neověřených informací má totiž ztrátový tepelný výkon dosahovat až 220 Wattů. Běžné desktopové čipy se pohybují kolem kolem 135 W.

Pro zasmání: teplotní ztráta běžného člověka se uvádí průměrně 100 Wattů, procesor tedy vytopí místnost stejně jako dva lidé.

Z toho vyplývá, že se zde jednoznačně sází na výkon a vše ostatní se musí přizpůsobit. Patrně i cena, která za tento podle všeho nejvýkonnější desktopový čip zatím nebyla zveřejněna.

Jen pro výrobce. Zatím?

Server XbitLabs si všímá, že procesor bude nabízen pouze výrobcům počítačů a vyvozuje z toho, že čip vyžaduje vyspělé chlazení, které by mohl běžný uživatel podcenit.

Možná to souvisí i s menší nabídkou kvalitních základních desek s paticí AM3+, každopádně v době zahájení prodeje čipu nebude moci běžný uživatel tento procesor získat. Zda se to změní do budoucna, zatím není jasné.

Zdá se tedy, že AMD chce oznámením 5GHz čipu především přitáhnout  pozornost, než že by od něj čekala nějaké zázračné prodeje. Ostatně soupeření v oblasti počítačů s Windows už se firmě poněkud zajídá, a chystá se tak na Chrome OS, Android a herní konzole.

To však neznamená, že se chce tento trh opustit. Ostatně možná již tento rok by se mělo na trhu objevit nové jádro Steamroller, vyráběné 28nm technologií, které budou používat APU čipy Kaveri.

Autor:

Nejčtenější

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Nejpoužívanější prohlížeč měl skromné plány. Chrome zásadně změnil web

Vývoj ikony prohlížeče Chrome

Prohlížeč Google Chrome používá k brouzdání po internetu většina uživatelů. Před deseti lety to přitom byl nenápadný...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Čína unesla část mezinárodního internetového provozu, chybou Nigerijců

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

V noci na dnešek se řada uživatelů ve Spojených státech i jinde musela vypořádat se nebývalým zpožděním služeb od...

Další z rubriky

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

Superpočítač Sierra v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii

Aktuální žebříček nejvýkonnějších počítačů světa zamíchal již poněkud monotónním obrazem, kde již několik let vládnou...

Google má svůj první tablet s Chrome OS a asistentku s obrazovkou

Novinky Googlu

Společnost Google v úterý představila nový hardware. Vůbec poprvé se mezi produkty objevil tablet a chytrý asistent s...

Nový MacBook Air bude mít konečně Retina displej

Apple MacBook Air

Před 10 lety Steve Jobs představil první „odlehčený“ notebook Applu, první Macbook Air. V úterý 30. října 2018 jeho...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz