Procesor Intel Madison se představí v plné parádě

  • 3
Na Intel Developer fóru představí NEC a Unisys třetí generaci procesorů Itanium, určených do High-end serverů. Má tak skončit nadvláda IBM a SUN Microsystems v této oblasti. I když je primárně určen do víceprocesorových systémů, jistě by ho chtěl mít každý ve svém počítači.

Na procesorový trh se chystá v nejbližší době vstoupit další nováček. Že to nebude žádný chudinka, ukazují jeho technické parametry a specifikace (které jsou momentálně k dispozici). Jedinou jeho nevýhodou bude snad to, že si ho do svého počítače nebude moci dát zrovna každý. Jeho pořizovací cena totiž bude tradičně astronomická.

A o koho se jedná? O nástupce serverových procesorů Intel Itanium 2. V nich se pod kódovým označením McKinley skrýval malý ďábel.

Mckinley je nástupcem Mercedu. Má však kratší pipeline a 3 MB (nebo 1.5 MB) velkou L3 Cache. Velikost jádra vyrobeného 0.18 mikronovou technologií je úctyhodných 421 čtverečních milimetrů. Startovací frekvence byla 1 GHz (1000 MHz), tedy o 200 MHz vyšší než u svého předchůdce. Sběrnice tohoto procesoru, známého spíše jako Itanium 2, je taktována na 400 MHz.

Oproti klasickému Pentiu 4 Northwood však má jednu podstatnou odlišnost. Je 128bitová, zatímco u již zmíněného Pentia 4 je 64 bitová. Pentium 4 by tedy potřebovalo 800 MHz rychlou FSB k tomu, aby se se svojí datovou propustností vyrovnalo datové propustnosti u Itania 2.


Ale vraťme se k našemu nováčkovi. Jeho kódové označení je Madison a jedná se o plně 64bitový procesor s extémně velkou 6 MB Cache třetí úrovně. Pro porovnání. "Domácí" procesor AMD Athlon XP má L2 Cache velkou 256 KB a dohromady má tento procesor k dispozici 384 KB Cache. Jeho konkurent od Intelu, Pentium 4 Northwood disponuje Cachí sice větší, ale i tak je to "jen" 512KB.

Velké L2 a L3 Cache jsou výborné pro zvýšení výkonu procesoru, ale mají jednu podstatnou nevýhodu. Skládají se z pamětí typu SRAM a ty jsou náročné na výrobu a také jsou velmi drahé.

Další podstatnou a doposud známou skutečností je fakt, že Madison bude vyroben 0.13 mikronovou technologií. Měl by tedy vyzařovat méně ztrátového tepla - teoreticky, neboť jádro bude obsahovat až 500 milionů tranzistorů. (Opět pro porovnání. Sedmá generace Pentií 4 s jádrem Northwood má "pouhých" 55 milionů tranzistorů).

Předpokládaná startovací frekvence Madisonu je 1.2 GHz. Díky použitým technologiím se počítá s růstem frekvence až na 1.6 GHz a použítí ve 12 a více procesorových systémech.

Na trhu high-end serverů to Intel se svojí novinkou rozhodně nebude mít jednoduché, neboť této oblasti zatím dominují IBM, Sun Microsystems a Hewlett-Packard.