Procesory budou "špehovat" své uživatele a zabrání šíření warezu

aktualizováno 
Iniciativa Microsoftu nazvaná Palladium dopadá na úrodnou půdu. Intel hodlá zabudovat do další generace svých procesorů protipirátskou ochranu. Zatím jde jen o kroky znamenající větší bezpečnost. Co však přijde příště?

Zamezit šíření warezu a používání nelegálního softwaru, to je cíl nové iniciativy, kterou formálně podpořil i Intel. Nová technologie, ukrývající se pod kódovým označením LaGrande, má chránit počítače před viry, a dokonce před zlými hackery (crackery). Měla by zajistit mnohem vyšší úroveň ochrany dat při jejich přenosu mezi počítači.

Nově však bude dávat nahrávacímu průmyslu a výrobcům software větší a silnější kontrolu nad tím, jak spotřebitelé používají digitální hudbu, filmy, nebo počítačové programy.

Díky tomu bude mít například vydavatel možnost zabránit počítačům, které budou vybaveny systémem LaGrande a poběží na softwaru založeném na Palladiu, kopírování CD, přeposílání určitých dokumentů elektronickou poštou, nebo ve spouštění nelegálního či nelicencovaného softwaru.

Díky této technologii bude v podstatě možné "špehovat", co uživatel dělá, a účinně mu zamezit v provádění činností, které jsou protizákonné nebo chráněné autorským právem. Celou iniciativu navíc doprovází vlna odporu uživatelů počítačů, kteří poukazují na mnoho problematických aspektů celého projektu. Jedná se o námitky obecného charakteru, ale i odborné, spadající do technické roviny. Prakticky nikdo nechce, aby ho jeho vlastní počítač "špehoval", nebo aby mu zabraňoval v krocích a jednání, které má naprogramováno jako nelegální.

Jakkoliv bude technologie prospěšná v oblasti e-komerce, nebo v jiných oborech, do propadliště dějin ji může poslat tvrdá konkurence mezi hardwarovými firmami. Není vyloučeno, že lidé o hardware, který je bude špehovat, ztratí zájem. Vždy se pak najde někdo, kdo nabídne hardware bez této "přidané hodnoty", a vydělá na tom.

Očekává se, že výrobci hardware budou nutné kroky směřující k ochraně před nelegálním kopírování softwaru provádět postupně. Až si na něj uživatelé zvyknou, přijdou opatření daleko tvrdší.

Nejčtenější

První mezihvězdné těleso může být sluneční plachetnicí

Rekonstrukce možné podoby planetky 1I/2017 U1 (‘Oumuamua) na základě údajů...

První objekt od jiné hvězdy zachycený pozemskými teleskopy by podle naměřených parametrů mohl být sluneční plachetnicí,...

Konec dvojích cen. Evropské e-shopy už Čechům nebudou účtovat přirážku

Ilustrační snímek

Na začátku prosince začne platit nařízení Evropské unie, které zakazuje internetovým obchodům považovat zákazníka z...

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Další z rubriky

Facebook zablokoval desítky účtů kvůli volbám ve Spojených státech

Rodiče dostanou přístup k facebookovému účtu své mrtvé dcery.

Společnost Facebook zablokovala celkem 115 účtů na svých sociálních sítích Facebook a Instagram. Důvodem bylo podezření...

Fotoslužba Flickr omezí prostor zdarma. Místo terabajtu dá 1 000 fotek

Přihlašovací stránka Flickru

Pokud jste někdy použili pro uložení fotografií službu Flickr, pak si zkontrolujte, zda tam náhodou nemáte více než 1...

Anonymové proti propagandě: ruským trolům se postavili čeští „elfové“

Proti „ruským trolům“ chtějí na síti anonymně působit „čeští elfové“.

Několik desítek Čechů proniklo do sítě ruských dezinformátorů a jsou odhodláni narušovat jejich činnost v...

Najdete na iDNES.cz