Procesory v noteboocích: srovnání hrubého výkonu

  0:01
Jak si který procesor vede ve výkonu, kolik toho zvládne a jaké je pořadí procesorů v hrubé výkonnosti? Připravili jsme pro vás srovnání více jak dvaceti procesorů v různých noteboocích, počínaje od Celeronu na 500 MHzích až po Pentium 4 HyperThreading. V dnešním dvoudíle vám představíme účastníky klání a pořadí měřené Sisoft Sandra testem.

Úvod do srovnání výkonu notebooků

Dnes a v následujících dnech naleznete na našich stránkách srovnání hrubého výkonu 25 notebooků. V tabulce naleznete notebooky od nejaktuálnějších až po archaické, díky čemuž si lze udělat představu jak o výkonu nejnovějších modelů, tak těch z druhé ruky. Poslouží tak nejen pro nákup nového notebooku, ale i staršího stroje.

Články jsou řazeny do jednotlivých kapitol dle výkonu klíčových komponent v pořadí dle výkonu, v procentním srovnání a podle poměrových ukazatelů (hrubý výkon k frekvenci). V dnešním díle velmi stručně+ představíme notebooky a podíváme se na hrubý operační výkon jednotlivých procesorů, jejich procentní srovnání a nakonec na jejich provozní efektivitu v poměru výkonu k frekvenci.

K testování je používán program SiSoft Sandra ve verzi 2002 (pro srovnatelnost napříč řadami z roků minulých) a jeho procedury, které testují:

  • Dhry - Hrubý výkon procesoru na testu Dhrystone měřený v miliónech vykonaných instrukcí za sekundu (MIPS), dnešní téma
  • Whe - Matematický výkon procesoru při použití základních instrukcí x86 na testu Whetstone měřený v miliónech operací v plovoucí čárce za sekundu (MFLOPS)
  • WheE - Matematický výkon procesoru při použití rozšířené instrukční sady iSSE2 též ve Whetstone (MFLOPS)
  • iMM/fMM - Multimediální výkon při výpočet v celočíselné a plovoucí řadové čárce měřený v instrukcích za sekundu
  • hdd - Diskový výkon měřený na průtoku pevného disku v KB/s
  • iMem/fMem - Výkon paměťového subsystému a čipové sady měřené průtokem paměti v MB/s

Představení účastníků srovnání

Do srovnání byly zařazeny pro přehlednost notebooky od nejnižšího spektra až po nejvyšší možnou současnou konfiguraci. Jako srovnávací etalon pro procentní srovnání a v poměrových testech v tomto přehledu slouží notebook IBM ThinkPad A20m. Reprezentuje širokou třídu notebooků starších dvou až tří let. Současně jsme jej zvolili též jako minimální konfiguraci, která je podle našich zkušeností ještě postačující pro základní práci s PC a moderními operačními systémy a aplikacemi: Celeron procesor na 500 MHz, se 128 MB paměti a 6 GB diskem jako nejnižší použitelné minimum.

Intel Pentium III rodina

Dalšími účastníky je obsáhlá kategorie notebooků s procesory Pentium III, mobilní Pentium III-M a Celeron procesory s architekturou Pentia III. V tabulce je tato kategorie uváděna vždy v šedém odstínu. Nejpomalejší notebook je zde repasované IBM, následované ThinkPad R31, který jsme donutili pracovat na úsporné frekvenci 733 MHz, dále ultralehký Latitude X200 800 MHz, OmniBook 510 a jeden z nejlevnějších notebooků v historii českého trhu TravelMate 223X, oba pracují na 1133 MHzích - Acer však má oproti HP pouze Celeron namísto úspornějšího Pentium III-M procesoru (v tabulce je omylem uvedeno Pentium III-M namísto Mobile Celeron).

Transmeta Crusoe procesory

Transmeta procesory Crusoe v tabletu HP Compaq TC1000 a v notebooku Gericom A2 jsou další skupinou, v tabulkách ve světle zelené. Procesor TM5800 tu je zastoupen jednou v úsporné verzi na 800 MHzích a jednou ve verzi GigaPro na 1 GHzi.

AMD Duron, Athlon 4, Athlon XP trojjediní

Další jsou první mobilní procesory AMD, v prvních, méně úsporných verzích Mobile Duron a Mobile Athlon 4. Tedy, tyto procesory se ještě nemohou pochlubit Athlon XP jádrem a agresivnějšími úspornými mechanismy, v tabulce jsou v oranžové barvě.

Tuto vylepšenou skupinu AMD procesorů Mobile Athlon XP zde zastupuje modrá, ve které je pro srovnání zařazen i stolní počítač s Athlon XP 1600+ procesorem, dále dva levné notebooky: HP Compaq Evo N1015v s Athlon XP 1500+ a Acer Aspire 1300 s 1800+.

Intel Pentium 4 klan "žlutých"

Největší skupinou zde uvedenou jsou notebooky s různými variantami procesorů Pentium 4. V notebooku Dell Latitude 2650 pracuje pro účely srovnání P4-M na úsporném taktu 1,2 GHz (namísto plných 1,7 GHz). HP Compaq Evo je vybaven procesorem Mobile Celeron na 1,5 GHz, HP OmniBook xt6200 (jeden z posledních prodávaných notebooků z rodiny OmniBook v ČR), stejně jako takřka nezničitelný Gericom X5, velmi levný TravelMate 272X a zástupce střední třídy TravelMate 630 shodně pracují s Mobile Pentium 4-M na 1,6 GHz. Fujitsu Siemens Amilo M7300 je zde ve variantě 1,7 GHz.

Další notebooky v této skupině již spoléhají na stolní procesory, UMAX DeskNote (DeskBook) je zástupcem typické skupiny zmobilněných stolních PC, spoléhá se na co nejlevnější technologie (částečně stolní) a tak nepřekvapí, že zde nalezneme stolní Celeron 1,7 GHz. Gericom Masterpiece a Aspire 1403LC spoléhají shodně na stolní Pentium 4 na 2 GHzích. Nejvýkonnější notebook s klasickým stolním Pentiem 4 je v tomto srovnání UMAX VisionBook 630SX s 2,4GHz verzí.

Pentium M a Pentium 4 HyperThreading

Poslední dvě skupiny jsou unikátní - obě mají pouze jeden exemplář. Oba notebooky jsou zástupci těch nejvýkonnějších verzí současné technologie. "Fialový" Latitude D800 je nejvyšší model mezi Dell notebooky, včetně velmi výkonného Pentium M procesoru na 1,6 GHz (alias součást Centrino sady). Gericom Webgine XL v zeleném je naproti tomu opravdu "XL", podporuje 533MHz sběrnici, Pentium 4 s Hyper-Threading technologií na frekvenci 3066 MHz.

Hrubý výkon procesorů v absolutních číslech

Kolik MIPS ze sebe kdo dostane

Dnešní díl je věnován srovnání hrubého výkonu procesorů - aneb kolik miliónů instrukcí je konkrétní procesor schopen vykonat za sekundu (MIPS - Million Instructions Per Second). Jako všechny hardwarové testy Sisoft Sandra nepostihuje výkon v určité aplikaci či sadě aplikací, snaží se definovat hrubý výkon procesoru. Takto lze poměřovat obecnou výkonnost jednotlivých částí PC.

I přes dominantnost procesoru celkový vyrovnaný výkon sestavy však udává souhra komponent - v nejužším smyslu procesoru, čipové sady, paměti a pevného disku, pro grafické aplikace ještě grafické karty. Hrubý výkon procesoru je důležitý v aplikacích, které kladou vysoké nároky na výpočetní sílu procesoru, nepotřebují však často přistupovat na disk či do paměti - například dekódování videa, MP3 souborů, vysoce efektivní komprimační algoritmy, atp.

Skupina pomalých

Nejpomalejší je "pochopitelně" veterán ThinkPad A20m s pouhými 1297 body, což u procesoru s 500 MHzi nepřekvapí. Zklamáním jsou procesory Transmeta, dokonce i gigahertzový procesor TM5800 je pomalejší nežli ultranízkonapěťové Pentium III-M ULV na 800 MHz, dokonce i než 733MHz Pentium III-M.

Dalším překvapením je směšný výkon Pentium 4-M procesoru, který běží na 1,2 GHz, je pomalejší nežli všechny ostatní zatím nezmíněné procesory, prakticky si může podat ruku s Pentium III-M procesorem na pouhých 800 MHzích. Není divu, že i nejpomalejší Pentium 4 procesory musely začínat na podstatně vyšší frekvenci, na tomto úsporném taktu je Pentium 4 na úrovni procesorů o několik let zpět či těch velmi úsporných, avšak při své podstatně vyšší spotřebě.

Nižší střední třída

Výrazným výkonovým skokem se od minulé skupiny odděluje dokonce i "ochuzený" Mobile Duron na 1 GHz, těsně jej následuje mobilní Celeron (P4 jádro) na 1,5GHz. Není to ironie? Duron na 1,0 GHz a Celeron na 1,5 GHz dosahují prakticky stejného výkonu? Intel zde má zjevný problém. A v této skupině bude ještě "hůře". Žádný z procesorů Pentium 4 či jejich různých odnoží není schopen přesvědčivě porazit dokonce ani vlastní procesory Pentium III-M na podstatně nižší frekvenci.

Nejvyšší příčky tak v této skupině okupují:

  • Pentium 4-M na 1,7GHz v Amilo M7300,
  • Celeron (s jádrem Pentia III-M) na 1,133 GHz u TravelMate 223X,
  • Mobile Athlon 4 na 1,2 GHzích v Compaq Evo N115v.
    • Slušně výkonné stroje

      Pentium 4 na 2 GHzích a Mobile Athlon XP 1500+ si mohou podat ruce. Nejrychlejším v této skupině je Mobile Athlon XP 1800+, ani naše stolní PC se stolním Athlonem XP 1600+ si zde nezadá. Pro Intel toto srovnání nevyznívá zrovna dvakrát příjemně, pokud jde pouze o hrubý výkon procesoru, Athlon XP vede i při podstatně nižším indexu, nemluvě o ještě nižší fyzické frekvenci těchto procesorů.

      Nejvýkonnější možné

      Skokem o dalších solidních 10 procent se od výkonové vyšší střední odpoutává Pentium 4 na 2,4 GHzích. To je však přesto zanedbatelné ve srovnání se dvěma premianty. Latitude D800 s Pentium M procesorem dosahuje velmi přesvědčivého výsledku, zvláště ve srovnání s poměrně nízkou frekvencí. Izraelskému týmu inženýrů se povedl husarský kousek, kterým napravují pošramocenou pověst intelovských procesorů v noteboocích - ač ve stolních PC nabízí Pentium 4 zajímavý výkon, pro notebooky se tolik nehodí.

      Pentium M na tomto místě působí jako hodnotný nástupce dřívější řady Pentium III-M, oproti které skrývá mnoho potenciálu i do budoucna. Pokud koncem roku skutečně přijde na trh 2GHz verze tohoto procesoru a už tak vysoký výkon se zvedne proporcionálně s růstem frekvence, pak lze očekávat úsporný procesor, který v hrubém výkonu nabídne téměř totéž jako poslední nezmíněný a vůbec nejvýkonnější procesor v našem přehledu.

      Šampión, zatím vůbec nejrychlejší notebook testovaný v naší redakci je bezkonkurenční Gericom Webgine XL, díky frekvenci Pentium 4 HT procesoru dosahuje skutečně úžasného výkonu. Tento výkon podtrhuje maximum toho, co je dnes možné v mobilní technice, pokud jste ochotni přistoupit k omezením stolních procesorů co do doby provozu a hlučnosti notebooku.

      Stolní Pentium 4 s 533MHz sběrnicí a HyperThreading technologií bude i nadále kralovat. Pentium M ho překonává prakticky ve všech ostatních směrech, o které v noteboocích jde - relativně nízká úsporná frekvence, celková spotřeba, minimální tepelné vyzařování, agresivní úsporné mechanismy - pouze v jednom aspektu na nejvýkonnější Pentium 4 nemá: v absolutním hrubém výkonu (a o ten nakonec často jde).

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 45 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký železniční KVÍZ: Máte-li dost páry, zkuste vytřít zrak Sheldonovi

v diskusi je 5 příspěvků

23. března 2024

Projeďte se aktivně historií železniční dopravy, ve světě i doma. Čekají na vás otázky rozmanité, z...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi jsou 3 příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi je 5 příspěvků

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...