Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Procvičte si před dovolenou slovíčka. Počítač vám pomůže

aktualizováno 
Slovníků dostupných zdarma na internetu je dlouhá řada. Vícejazyčné slovníky nabízí například všechny známé české internetové portály. Ne všude je ale dostupné připojení k internetu a tak se vám jistě může hodit instalace slovníku přímo do počítače.

Slovník instalovaný na počítači poběží i bez internetu

Kromě „velkých“, komerčně dostupných slovníků jako je například PC Translator, Lingea Lexicon, WinGED a další, existují také volně dostupné slovníkové aplikace.

České a slovenské slovníky zdarma

Unikátní projekt České a slovenské slovníky zdarma sdružuje desítky slovníků pro překlady ze světových jazyků do češtiny nebo slovenštiny, které jsou nabízeny zdarma pod svobodnou licencí. Základem je offline aplikace, která využívá různé technologie (Java, .NET). Můžete si tedy mezi nimi vybrat podle toho, zda-li máte v počítači instalován .NET Framework nebo Java Runtime Environment. Podporu obou těchto platforem lze samozřejmě kdykoliv snadno doinstalovat. Průběžně vznikají nové slovníky, které si můžete snadno stáhnout a do programu doinstalovat. Kromě obligátní angličtiny či němčiny je připravený například i slovník chorvatsko-český, japonsko-český, turecko-český a mnoho dalších. Slovníky můžete sami upravovat nebo i vytvářet zcela nové.

Offline klienta pro použití slovníků stahujte zde, (1,7 MB, open source, GPL), slovníky najdete zde.

ABC TransDict .NET

Aplikace ABC TransDict .NET je vylepšením uživatelského rozhraní výše uvedených slovníků zdarma. Rozhraní programu ABC TransDict .NET je velmi přehledné a umožňuje přímou editaci hesel slovníků. Program vyžaduje instalaci .NET Framework 2.0, jestliže jej instalovaný nemáte, aplikace provede jeho instalaci automaticky.

ABC TransDict .NET 2.1.3.0 stahujte zde. (0,5 MB, open source, GPL)

ABC TransDict .NET

Slovník

Malý a užitečný program, nazvaný jednoduše Slovník, obsahuje 150 000 významových dvojic v anglicko-české části a 70 000 dvojic v části německo-české. Slovník může běžet na pozadí systému, jeho pomoc můžete kdykoli vyvolat pomocí ikony v oznamovací oblasti vedle hodin. Do slovníku je možné přidávat další hesla (významové dvojice) nebo upravovat ty stávající.

Slovník 2.0 stahujte zde. (2 MB, freeware)

Slovník 2.0

LingoPad

Slovník LingoPad obsahuje v základní instalaci anglicko-německý oboustranný slovník, který je možné doplnit o španělštinu, italštinu, francouzštinu, japonštinu, čínštinu, turečtinu, kurdštinu, norštinu či arabštinu. Nové slovníky lze stáhnout z internetu přímo prostřednictvím aplikace LingoPad nebo je možné vytvářet slovníky vlastní.

LingoPad 2.5.1 stahujte zde. (6,4 MB, freeware)

LingoPad

FreeTranslator

Vícejazyčný zdarma dostupný slovník FreeTranslator nabízí obsáhlou databázi hesel pro češtinu, angličtinu, francouzštinu, italštinu, švédštinu, arabštinu, bulharštinu a řadu dalších jazyků. Slovníky je možné aktualizovat i upravovat a přidávat nové. Aplikace vyžaduje ke svému běhu .NET Framework a je možné ji provozovat kromě Windows i na Linuxu a Mac OS X.

FreeTranslator 2.01 stahujte zde. (1,4 MB, freeware)

FreeTranslator

Slovník

Další program s jednoznačným názvem Slovník je určený pro výuku cizích jazyků a zkoušení slovní zásoby. Program Slovník obsahuje standardně slovníky Cambridge English 1 a 2, aplikace umožňuje zkoušení, třídění, vyhledávání, export a import slovíček, jejich tisk atd. Další slovíčka i celé slovníky můžete do aplikace doplňovat sami.

Slovník 3.5.0 stahujte zde. (0,5 MB, freeware)

Slovnik (Cambridge English 1)

Lexie FREE

Slovník Lexie FREE se integruje do prostředí internetového prohlížeče Internet Explorer a pomáhá při prohlížení internetových stránek v angličtině. Anglická slova na webových stránkách není třeba kopírovat ani nikam přepisovat, stačí na ně jen ukázat myší a program zobrazí český překlad požadovaného slova. Lexie FREE obsahuje 480 000 výrazových dvojic, které kromě všeobecných výrazů pokrývají i odbornou terminologii.

Lexie FREE 1.1 stahujte zde. (3,6 MB, freeware)

Lexie FREE

PEKI slovník

Aplikace PEKI slovník obsahuje 28 slovníkových databází, které zahrnují například angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu či chorvatštinu. Slovník nabízí automatický překlad textu vloženého do schránky, vyhledávání slov pomocí jejich fonetického přepisu a rozšiřování či úpravy databáze. PEKI slovník je vyvinutý na platformě Java, je tedy možné jej používat na počítačích s Windows, Linuxem i dalšími operačními systémy.

PEKI slovník 1.21 stahujte zde. (6,4 MB, freeware)

Peki slovnik

Verdict FREE

Anglicko-český slovník Verdict FREE obsahuje přes 480 000 překladových párů a frází, které částečně pokrývají i odbornou terminologii z různých oblastí (technika, ekonomie, počítače, lékařství). Verdict FREE se velmi snadno ovládá, lze jej nastavit tak, aby automaticky překládal slova vložená do schránky. Podlouhlé okno aplikace zabírá minimum pracovní plochy při práci s překládanými dokumenty.

Verdict FREE 1.5 stahujte zde. (3,4 MB)

Verdict FREE

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Evropská ochrana autorských práv by poškodila programátory, varuje Github

Fiktivní ukázka toho, jak by podle Githubu mohla vypadat ochrana copyrightu

Pokud by EU nařídila filtrování obsahu při jeho nahrávání, mohlo by to ohrozit programátory a zpomalit vývoj projektů,...

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Najdete na iDNES.cz