Prodej CD roste, sdílení souborů také

  • 5
Podle nejnovějších statistik firmy NPD Group provoz v P2P sítích koncem roku opět posiloval, lidé před svátky hledali na internetu aktuální alba. Copyrightová organizace RIAA proto odstartovala novou vlnu žalob. Na frontální útok se chystá také Evropa.

Před dvěma týdny jsme informovali o vývoji návštěvnosti veřejných P2P sítí ve Spojených státech. Ačkoliv tato data tvořila jen malou část celého článku a týkala se jen "mainstreamových" aplikací, rozlítila mnoho diskutujících, kteří se domnívali, že jsme účelově mátli čtenáře a snažili se P2P pohřbít. Smyslem článku nebylo jedno ani druhé. Opřeli jsme se o zahraniční zdroje, podle nichž po zahájení žalob ze strany nahrávacího průmyslu (RIAA) znatelně kleslo používání "mainstreamových" P2P klientů KaZaa, WinMX, Grokster a Bearshare. Průzkum provedly organizace comScore Media Metrix a Pew Internet & American Life Project a nasbíraná data se vztahovala k období říjen 2002 - listopad 2003.

P2P se vracejí

Čerstvé výsledky společnosti The NPD Group již hovoří jinak. Podle její analýzy se publikum na P2P vrací, počet návštěvníků vzrostl v říjnu o šest a v listopadu o sedm procent. V absolutních číslech to znamená, že sdílené sítě v listopadu používalo 12 milionů uživatelů, tedy o rovný milion více než v září (pro porovnání: loni na jaře se ve vodách P2P pohybovalo 20 milionů uživatelů internetu).

Poprvé po půl roce vzrostl počet entit sdílejících soubory. Analytici vidí důvod v množství nových alb. "Jde jen o sezónní záležitost. Lidé hledali na internetu zajímavá alba, která vyšla před svátky. Po vánocích by měl zájem opět opadnout," předpokládá Russ Crupnick, viceprezident NPD.

Také zástupci hudebního průmyslu naznačují, že momentální vzestup v aktivity v sítích jim vrásky nedělá, a soustředí se na vývoj trhu. "Pro nás je důležité, že jsme zvýšili povědomí o ilegálnosti sdílení hudby a vytvořili tak vhodné prostředí pro rozvoj placených downloadů. Vše ukazuje na to, že jsme vykročili po správné cestě. Zákazníky jsme přivedli zpět do obchodů a prodej po internetu stále roste," vypověděl mluvčí RIAA Jonathan Lamy.

Jeden statečný

Legální hudební knihovny zaznamenaly velký úspěch, ale mnoho fanoušků stále ještě čeká na server, který by hudbu prodával bez zabezpečení tzv. digitálních práv. Jejich přání vyslyšel jeden z nejznámějších nezávislých labelů Warp Records, který má pod svými křídly takové interprety, jako Aphex Twin, LFO či Boards of Canada. V internetovém obchodě Bleep prodává soubory soubory ve formátu MP3 bez jakékoliv omezující technologie. Jednotlivé nahrávky můžete mít za 1,35 USD/kus (cca 35 Kč), celé album pak za obvyklých 9,99 USD - to je při dnešním kurzu zhruba 260 korun. Soubory jsou nakódované s proměnným datovým tokem při maximální bitrate 205 kbps a je možné je libovolně vypalovat či kopírovat do přenosných přehrávačů.

ISP zavřeli vrátka, RIAA pokračuje v boji proti pirátům

Od 19. prosince, kdy soud americké hudební organizaci RIAA odebral možnost získávat osobní údaje narušitelů bez podání žaloby, nedostali poskytovatelé internetu jedinou žádost o identifikaci osob neoprávněně šířících copyrightovaná díla. RIAA je pouze dopisem požádala, zda by uživatele podezřelých IP adres mohli upozornit na jejich nekalou činnost, ale odpovědi se nedočkala.

Organizace se proto rozhodla pokračovat v boji proti "velkým rybám" u soudního dvora. Před několika dny podala žaloby na 532 uživatelů internetu, z nichž každý sdílel v průměru 800 souborů! Cary Sherman, prezident RIAA, doufá, že se prostřednictvím soudů podaří piráty vypátrat a usvědčit. Nevyloučil ovšem možnost mimosoudního vyrovnání.

Evropě také chystá boj proti pirátům

Britský fonografický průmysl (BPI) vyjádřil ústy svého generálního ředitele odhodlání kráčet ve stopách RIAA a spustit vlnu žalob na uživatele internetu, pokud i přes opakované upomínky budou sdílet zvukové soubory v P2P sítích, a to v množstvím větším než malém.

"Chceme do Evropy nové hudební služby a informovat veřejnost o právních důsledcích nelegálního šíření copyrightované hudby," řekl Andrew Yeates.

Ředitel současně naznačil, že Velká Británie a další evropské země počítají se zavedením tvrdých opatření až v okamžiku, kdy se na kontinentě objeví zaoceánské placené knihovny, jako například iTunes Music Store či Napster.