Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej čipů by měl vzrůst o pětinu...

aktualizováno 
Vědeckotechnický park Plzeň na Borských polích se rozroste; Autoři počítačových virů začali mezi sebou válčit; Kodak koupí divizi digitálního tisku od Heidelbergeru; Informační systémy zvyšují konkurenceschopnost...

SAN FRANCISCO - Prodej mikročipů pro osobní počítače by se měl v letošním roce zvýšit o 18 procent. Oznámila to dnes výzkumná firma IDC, ale dodala, že v dalších letech růst prodeje zpomalí kvůli téměř stagnujícím výdajům na stolní počítače.
Během příštích pěti let by měl prodej čipů pro osobní počítače, které zahrnují procesory, paměti a polovodiče pro správu energie, zvuku, obrazu i komunikace, růst průměrně o 7,8 procenta ročně. V roce 2008 by přitom měl růst činit pouhých 2,2 procenta.
Celý trh s čipy pro osobní počítače se podle IDC v roce 2008 zvýší na 66,1 miliardy dolarů z loňských 45,4 miliardy. Prodej by měl těžit zejména z poptávky po noteboocích, které se stávají oblíbenou náhražkou stolních počítačů a které jsou již vybaveny čipy pro komunikaci a síťovou práci.
Prodej notebooků by se měl do roku 2008 zvyšovat v průměru o 16,1 procenta ročně, zatímco prodej stolních počítačů by měl růst pouze o 2,9 procenta. Firma IDC uvedla, že jednou ze šancí pro oživení růstu prodeje stolních počítačů je jejich uplatnění v domácí zábavě, napsala agentura Reuters.

PLZEŇ - O 13.000 metrů čtverečních ze současných 2500 se má v brzké době rozrůst plzeňský Vědeckotechnický park (VTP) zahrnující podnikatelský inkubátor a technologické centrum pro výzkum a vývoj. Poblíž průmyslové zóny Borská pole tak najdou další prostor začínající inovační firmy i subjekty zaměřené na aplikovaný výzkum a vývoj. ČTK to řekla ředitelka Podnikatelského a inovačního centra Plzeň (BIC) Jana Klementová.
Vědeckotechnický park, který sdružuje BIC, Západočeskou univerzitu a Regionální rozvojovou agenturu Plzeňského kraje, chce získat zbývají tři hektary městských pozemků na bývalém vojenském letišti. Rozvojová agentura už zpracovala studii využití tohoto území. Nyní se čeká na posvěcení městskými orgány, které ale park zařadily do programu rozvoje města. "Počítáme s tím, že budeme plochy firmám pronajímat," uvedla ředitelka. BIC chce získat na rozvoj parku prostředky z operačního evropského programu průmyslu a podnikání.
Park využívají zejména firmy z oblasti elektroniky a vývoje software, část vědeckotechnické centrum Západočeské univerzity. Ve VTP nyní působí 15 subjektů s 80 lidmi. Jde zejména o české firmy, z nichž některé vlastní zahraniční podniky.

PRAHA - Autoři rozšířených počítačových virů MyDoom, NetSky a Bagle mezi sebou podle antivirových firem začali válčit. V poslední době se po internetu začalo šířit několik nových variant viru NetSky, které v napadených počítačích likvidují soubory nahrané konkurenčními kódy MyDoom a Bagle.
Autoři těchto virů proto odpověděli několika novými variantami. Nové verze všech tří virů navíc obsahují vulgární vzkazy tvůrcům konkurenčních programů, které se však při běžném otevření nezobrazí, uvedla na svém webu firma Sophos.
Podle analytiků společnosti Kaspersky Labs může řevnivost mezi skupinami počítačových kriminálníků způsobit opravdovou epidemii a proměnit internet v arénu pro krvavou bitvu virů. "Škůdcům nahrává současná architektura internetu, která je v rozporu s informační bezpečností," vysvětlil specialista na viry Eugen Kaspersky. Některé varianty virů se objevují tak rychle po
svém předchůdci, že bezpečnostní firmy ani nestíhají aktualizovat své databáze.
MyDoom, NetSky i Bagle se šíří elektronickou poštou na adresy nalezené v napadeném počítači. Maily mají v předmětu různá slova či znaky, mnohdy smyšlené odesílatele a virus se aktivuje po otevření přílohy zprávy. Vir většinou v počítači otevírá i tzv. zadní vrátka, které umožňují přijímat příkazy z jiného počítače. Odborníci radí podezřelé maily neotvírat, mazat a stále aktualizovat antivirovou ochranu.
Výrazný nárůst výskytu počítačových virů začátkem letošního roku odstartovala dosud historicky největší epidemie viru MyDoom.a, který se na přelomu ledna a února objevil ve více než 50 milionech exemplářů. Podle antivirových společností škodí každý měsíc  na internetu několik set různých virů.

NEW YORK - Americký koncern Eastman Kodak Co. koupí divizi digitálních tiskáren od německé firmy Heidelberger Druckmaschinen AG. Kodak to uvedl s tím, že krok je součástí jeho plánu investovat do digitální fotografie a tisku.
Kodak s Heidelbergerem uzavřel dvě dohody. Podle jedné z nich firmy vytvoří společný podnik, v němž budou mít americká a německá společnost po 50 procentech. Obě dohody Kodaku sice letos
sníží zisk, ale zvýší tržby o 175 milionů dolarů.
Kodaku uškodilo, že slábne poptávka po klasických filmech a fotografiích a sílí zájem o digitální fotografování. Loni v září proto Kodak začal přesouvat svůj zájem a aktivity do technologií digitálního obrazu. Změna je bolestivá, Kodak v souvislosti s ní propustí 12.000 až 15.000 lidí.
Kodak během dvou let zaplatí za Heidelberg Digital LLC nejvýš 150 milionů dolarů. Německá společnost vyrábí systémy černobílého digitálního tisku. Spolu s ní Kodak převezme 50 procent NexPress Solutions LLC, která dosud nevlastnil.
Generální ředitel Kodaku Daniel Carp dodal, že letos dá společnost za akvizice výrazně méně než v minulém roce, kdy to byla miliarda dolarů. Kodak v rámci dohod s Heidelbergerem převezme s aktivy 2000 zaměstnanců, napsala agentura Reuters.


ZLÍN - Podnikové informační systémy jsou podle odborníků v současné době samozřejmou součástí podnikové infrastruktury. "Díky jejich využívání mohou být firmy lépe konkurenceschopné, a bez problémů tak konkurovat na jakémkoli trhu," řekl dnes novinářům proděkan pro vědu, výzkum a propagaci zlínské univerzity Roman Bobák.
Informační systémy, které využívají především velké výrobní či obchodní společnosti, umí podle odborníků dobře využívat například internet. "Z hlediska bezpečnosti jsou tyto programy na
velmi vysoké úrovni. Navíc umožňují firmám efektivně snižovat náklady," řekl Zdeněk Hanáček z firmy Finmatica, která informační systémy dodává.
O efektivním využívání prostředků v IT odděleních jsme psali v tomto seriálu (Jak nevyhazovat peníze IT oknem, Co všechno má mít IT oddělení na starosti?, Jak vybrat vhodný informační systém 1. a 2.).

Autor:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Nvidia chystá „velkolepé překvapení“, konečně oznámí nové grafické karty

Nvidia GeForce 1080 GTX Ti

Na herním veletrhu Gamescom, který se uskuteční za tři týdny v německém Kolíně nad Rýnem, plánuje společnost Nvidia...

Najdete na iDNES.cz