Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej DVD disků a přehrávačů byl vloni v Česku vyšší než za předchozích pět let

aktualizováno 
Vloni se v Česku prodalo téměř 60 tisíc DVD přehrávačů a na 500 tisíc DVD disků. Oproti loňským rokům jsou nárůsty obrovské a výsledky předčily většinu očekávání. Bude i tento rok trhat rekordy?

Prodej DVD video v České republice v roce 2002

V roce uplynulém roce se v České republice opakovala situace, která nastala před čtyřmi lety v USA a před dvěma roky v řadě evropských zemí. DVD video se stalo hitem předvánočního trhu a počet prodaných přístrojů i disků DVD video výrazně překonal předcházející období. V roce 2002 se prodalo 58 000 DVD přehrávačů, což představuje nejenom 95procentní nárůst oproti roku 2001, ale vzhledem k 108 000 kusům, které byly prodány za období 1997 až 2001, to znamená, že si v roce 2002 koupilo DVD přehrávač více zájemců než za předchozích pět let dohromady.
Ještě výraznější je situace u systémů domácího kina v jednom balení, kterých se na trhu v roce 2002 uplatnilo 12 500 kusů, oproti 4 300 v roce 2001, kdy byly uvedeny do prodeje poprvé.
Od zavedení formátu v roce 1997 se v ČR prodalo 124 700 přehrávačů DVD a setů domácího kina, z toho v roce 2002 70 200 kusů. Takže na loňský rok i celkově připadá více prodaných DVD přístrojů, než se celkem v České republice prodalo v letech 1997 až 2001.
Český trh začal kopírovat vývoj, kteří znají obchodníci z USA a z jiných evropských zemí. Stávající trend v roce 2003 přinese prodej 130 000 až 150 000 tisíc DVD přehrávačů a systémů domácího kina na českém trhu. Do odhadu navíc nejsou zahrnuty DVD počítačové mechaniky - ty jsou dnes již standardní součástí nového počítače, a pokud by byla jejich prodejnost započtena, jistě by počet přehrávačů ještě o něco stoupl.

Kolik vzniklo vloni v Česku disků a jak se prodávaly?

V roce 2002 bylo uvedeno 466 nových DVD s filmovými tituly, oproti 360 titulům v roce 2001. Celkově se od roku 1997 na českém trhu objevilo 1 367  titulů DVD s filmy. 
V roce 2002 se prodalo 534 000 disků, oproti 259 000 diskům v roce 2001. I prodej disků vykazuje stejný trend prodeje jako hardware. Toho se v roce 2002 prodalo více než v pěti předchozích letech dohromady a nárůst oproti roku 2001 dosahuje téměř 100 procent.
V roce 2003 lze očekávat, že se prodá během jednoho roku zhruba milión DVD video. Na stejné množství disků si v předcházející době bylo nutno počkat šest let.

Jak si stojí Evropa?

Trh v Evropě zažívá obdobný růst zájmu o DVD jako Severní Amerika s ročním až dvouletým odstupem. Největší podíl na trhu z evropských zemí v poměru k počtu obyvatel drží trvale Velká Británie, kde má DVD přehrávač již dvacet pět procent domácností a očekává se, že toto číslo v roce 2003 překoná čtyřicet procent. Z hlediska počtu prodaných přístrojů se na první místo dostalo Německo. V pěti největších evropských státech se od zavedení formátu prodalo 22 671 000 přehrávačů DVD a setů domácího kina, z toho v roce 2002 12 648 000. Největší podíl mají Velké Británie, Francie a Německo, Španělsko a nejmenší Itálie. Mezi státy s menším počtem obyvatel dominuje Holandsko, Švýcarsko a Švédsko, menší zájem je naopak v Belgii a Rakousku. Ve Francii se loni prodalo 42 miliónů disků a Německu 37 miliónů disků DVD.
V Polsku se v roce 2002 prodalo 187 tisíc přístrojů a celkově jich je 314 tisíc. V Maďarsku si koupilo DVD přehrávač 93 000 zájemců o domácí kino a celkový počet přístrojů od zavedení formátu činí 143 000. V poměru k počtu obyvatel to znamená, že v České republice je o DVD menší zájem než v Maďarsku, ale vyšší než v Polsku. Jedním z podstatných důvodů bylo rychlejší postavení multiplexů v Budapešti než v Praze, protože příznivci DVD si v nich oblíbí kvalitní zvuk a obraz a místo VHS potom preferují formát DVD videa. Nejčtenější

Vědci objevili pod zemí biliardy tun diamantů, ale nedostaneme se k nim

Diamanty značky Diamonds International Corporation

V litosférickém podloží Země odhadují vědci tisíce bilionů tun diamantů. Zaměřili ho pomocí zvukových vln. Dodávají...

Stíhačka Su-57 je podle některých ruských médií drahá a zbytečná hračka

Su-57

Ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57, uvedl Vladimír Guteněv, člen expertní rady Státní dumy pro...Má hořet půl století jako františek. Jaký reaktor si přeje Bill Gates

Schéma reaktoru TWR-P s tepelným výkonem 600 MW, který by TerraPower měla...

Společnost TerraPower, v jejíž správní radě sedí zakladatel Microsoftu, se konečně přiblížila možnosti stavby reaktoru,...

Atomový řezník připravoval v SSSR půdu civilním proudovým strojům

Iljušin Il-28

Mezi významné bojové letouny studené války patří taktický bombardér Iljušin Il-28. Ten se stal prvním sovětským...

Astronauti ohřáli Měsíc i pod povrchem. A NASA o tom ztratila záznamy

Zaprášený skafandr Harrisona Schmitta během letu Apollo 17

Detektivní pátrání po ztracených páskách pomohlo najít zatím nejlepší vysvětlení zajímavé otázky, proč v místech...

Další z rubriky

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Televizi nejen od UPC si přes internet pustíte i na zahraniční dovolené

UPC Horizon GO si již spustíte i v zahraničí. Vyzkoušeli jsme na hotelovém...

Loňské nařízení EU o konci digitálních hranic pro využívání digitálních služeb v rámci Evropy se začíná uplatňovat....

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Najdete na iDNES.cz