Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej DVD disků a přehrávačů byl vloni v Česku vyšší než za předchozích pět let

aktualizováno 
Vloni se v Česku prodalo téměř 60 tisíc DVD přehrávačů a na 500 tisíc DVD disků. Oproti loňským rokům jsou nárůsty obrovské a výsledky předčily většinu očekávání. Bude i tento rok trhat rekordy?

Prodej DVD video v České republice v roce 2002

V roce uplynulém roce se v České republice opakovala situace, která nastala před čtyřmi lety v USA a před dvěma roky v řadě evropských zemí. DVD video se stalo hitem předvánočního trhu a počet prodaných přístrojů i disků DVD video výrazně překonal předcházející období. V roce 2002 se prodalo 58 000 DVD přehrávačů, což představuje nejenom 95procentní nárůst oproti roku 2001, ale vzhledem k 108 000 kusům, které byly prodány za období 1997 až 2001, to znamená, že si v roce 2002 koupilo DVD přehrávač více zájemců než za předchozích pět let dohromady.
Ještě výraznější je situace u systémů domácího kina v jednom balení, kterých se na trhu v roce 2002 uplatnilo 12 500 kusů, oproti 4 300 v roce 2001, kdy byly uvedeny do prodeje poprvé.
Od zavedení formátu v roce 1997 se v ČR prodalo 124 700 přehrávačů DVD a setů domácího kina, z toho v roce 2002 70 200 kusů. Takže na loňský rok i celkově připadá více prodaných DVD přístrojů, než se celkem v České republice prodalo v letech 1997 až 2001.
Český trh začal kopírovat vývoj, kteří znají obchodníci z USA a z jiných evropských zemí. Stávající trend v roce 2003 přinese prodej 130 000 až 150 000 tisíc DVD přehrávačů a systémů domácího kina na českém trhu. Do odhadu navíc nejsou zahrnuty DVD počítačové mechaniky - ty jsou dnes již standardní součástí nového počítače, a pokud by byla jejich prodejnost započtena, jistě by počet přehrávačů ještě o něco stoupl.

Kolik vzniklo vloni v Česku disků a jak se prodávaly?

V roce 2002 bylo uvedeno 466 nových DVD s filmovými tituly, oproti 360 titulům v roce 2001. Celkově se od roku 1997 na českém trhu objevilo 1 367  titulů DVD s filmy. 
V roce 2002 se prodalo 534 000 disků, oproti 259 000 diskům v roce 2001. I prodej disků vykazuje stejný trend prodeje jako hardware. Toho se v roce 2002 prodalo více než v pěti předchozích letech dohromady a nárůst oproti roku 2001 dosahuje téměř 100 procent.
V roce 2003 lze očekávat, že se prodá během jednoho roku zhruba milión DVD video. Na stejné množství disků si v předcházející době bylo nutno počkat šest let.

Jak si stojí Evropa?

Trh v Evropě zažívá obdobný růst zájmu o DVD jako Severní Amerika s ročním až dvouletým odstupem. Největší podíl na trhu z evropských zemí v poměru k počtu obyvatel drží trvale Velká Británie, kde má DVD přehrávač již dvacet pět procent domácností a očekává se, že toto číslo v roce 2003 překoná čtyřicet procent. Z hlediska počtu prodaných přístrojů se na první místo dostalo Německo. V pěti největších evropských státech se od zavedení formátu prodalo 22 671 000 přehrávačů DVD a setů domácího kina, z toho v roce 2002 12 648 000. Největší podíl mají Velké Británie, Francie a Německo, Španělsko a nejmenší Itálie. Mezi státy s menším počtem obyvatel dominuje Holandsko, Švýcarsko a Švédsko, menší zájem je naopak v Belgii a Rakousku. Ve Francii se loni prodalo 42 miliónů disků a Německu 37 miliónů disků DVD.
V Polsku se v roce 2002 prodalo 187 tisíc přístrojů a celkově jich je 314 tisíc. V Maďarsku si koupilo DVD přehrávač 93 000 zájemců o domácí kino a celkový počet přístrojů od zavedení formátu činí 143 000. V poměru k počtu obyvatel to znamená, že v České republice je o DVD menší zájem než v Maďarsku, ale vyšší než v Polsku. Jedním z podstatných důvodů bylo rychlejší postavení multiplexů v Budapešti než v Praze, protože příznivci DVD si v nich oblíbí kvalitní zvuk a obraz a místo VHS potom preferují formát DVD videa. 
Nejčtenější

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Na zdi umí zmizet a vede k nim jen jeden kabel. Nové televizory Samsung

Nový QLED televizor Samsung.

Samsung v New Yorku představil letošní modely QLED televizorů. Mezi nejzajímavější nové vlastnosti patří připojení...

Televize, které používají i v Hollywoodu. Panasonic uvedl nové OLEDy

Obraz hollywoodských trháků i propadáků se v posledních letech vedle...

Od pekárny na chleba přes holicí strojky až po špičkové OLED televizory, které používají při úpravě barev filmů i...

Najdete na iDNES.cz