Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej Windows XP bude prodloužen o pět měsíců

  19:56aktualizováno  19:56
Ne všichni uživatelé si myslí, že nové Windows Vista jsou pro ně to pravé. Především kvůli nim Microsoft prodlouží o téměř půl roku prodej předchozí verze XP.

Ani nový vzhled Windows Vista nepřesvědčil řadu zákazníků, aby si je koupili

Softwarová společnost Microsoft Corp. bude prodávat svůj operační systém Windows XP až do konce června 2008, tedy o pět měsíců déle, než původně plánovala. Největší světový výrobce softwaru tak reaguje na žádosti výrobců počítačů, podle kterých je stále dost zákazníků, kteří si přejí starší operační systém.

Microsoft představil letos v lednu novější systém Windows Vista a plánoval, že ukončí prodej staršího systému XP do konce ledna 2008. Podle informací od výrobců počítačů jsou však někteří zákazníci nespokojeni s Vistou, protože nemá dostatečnou kompatibilitu s existujícími softwarovými programy a zařízením. Problém je také s hardwarem potřebným pro provoz Visty u starších počítačů.

Nechvalně se například o Vistě vyjádřil například prezidnet firmy Acer Gianfranko Lanci  Vadilo mu, že svět na Visty čekal poměrně dlouho a systém má mnohé mouchy. "Stabilita je velký problém," uvedl Lanci mimo jiné v rozhovoru pro noviny Financial Times .

Microsoft však upozorňuje, že nespokojenost s Vistou nebude tak výrazná, protože je nejprodávanějším operačním systémem v historii firmy. Do konce června Microsoft prodal více než 60 milionů licencí na Windows Vista.

Společnost dodala, že 50 největších spotřebitelských softwarových aplikací má nyní verzi kompatibilní se systémem Vista a podporuje více než 2,2 milionu zařízení. Z celkového počtu osobních počítačů na celém světě jich má operační systém Windows zhruba 95 procent.

V minulosti byly starší verze operačních systémů zákazníkům k dispozici ještě dva roky po zahájení prodeje nové. Se systémem Vista se však rozhodl Microsoft toto období zkrátit na jeden rok. Společnost již dříve odhadla, že za rok do konce června se bude XP na celkovém prodeji Windows podílet 22 procenty, zbytek bude patřit Vistě. Nyní však plánuje změnu tohoto odhadu, kterou zveřejní v říjnu spolu s čtvrtletními výsledky hospodaření.

Prodejci softwaru i velcí výrobci počítačů, jako Dell, přestanou nabízet XP příští rok v červnu. Menší společnosti, které vyrábí a prodávají osobní počítače, však hodlají prodávat starší verzi operačního systému až do konce ledna 2009, napsaly agentury AP a Reuters.

Autoři: ,Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Najdete na iDNES.cz