Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Prodej Windows XP bude prodloužen o pět měsíců

  19:56aktualizováno  19:56
Ne všichni uživatelé si myslí, že nové Windows Vista jsou pro ně to pravé. Především kvůli nim Microsoft prodlouží o téměř půl roku prodej předchozí verze XP.

Ani nový vzhled Windows Vista nepřesvědčil řadu zákazníků, aby si je koupili

Softwarová společnost Microsoft Corp. bude prodávat svůj operační systém Windows XP až do konce června 2008, tedy o pět měsíců déle, než původně plánovala. Největší světový výrobce softwaru tak reaguje na žádosti výrobců počítačů, podle kterých je stále dost zákazníků, kteří si přejí starší operační systém.

Microsoft představil letos v lednu novější systém Windows Vista a plánoval, že ukončí prodej staršího systému XP do konce ledna 2008. Podle informací od výrobců počítačů jsou však někteří zákazníci nespokojeni s Vistou, protože nemá dostatečnou kompatibilitu s existujícími softwarovými programy a zařízením. Problém je také s hardwarem potřebným pro provoz Visty u starších počítačů.

Nechvalně se například o Vistě vyjádřil například prezidnet firmy Acer Gianfranko Lanci  Vadilo mu, že svět na Visty čekal poměrně dlouho a systém má mnohé mouchy. "Stabilita je velký problém," uvedl Lanci mimo jiné v rozhovoru pro noviny Financial Times .

Microsoft však upozorňuje, že nespokojenost s Vistou nebude tak výrazná, protože je nejprodávanějším operačním systémem v historii firmy. Do konce června Microsoft prodal více než 60 milionů licencí na Windows Vista.

Společnost dodala, že 50 největších spotřebitelských softwarových aplikací má nyní verzi kompatibilní se systémem Vista a podporuje více než 2,2 milionu zařízení. Z celkového počtu osobních počítačů na celém světě jich má operační systém Windows zhruba 95 procent.

V minulosti byly starší verze operačních systémů zákazníkům k dispozici ještě dva roky po zahájení prodeje nové. Se systémem Vista se však rozhodl Microsoft toto období zkrátit na jeden rok. Společnost již dříve odhadla, že za rok do konce června se bude XP na celkovém prodeji Windows podílet 22 procenty, zbytek bude patřit Vistě. Nyní však plánuje změnu tohoto odhadu, kterou zveřejní v říjnu spolu s čtvrtletními výsledky hospodaření.

Prodejci softwaru i velcí výrobci počítačů, jako Dell, přestanou nabízet XP příští rok v červnu. Menší společnosti, které vyrábí a prodávají osobní počítače, však hodlají prodávat starší verzi operačního systému až do konce ledna 2009, napsaly agentury AP a Reuters.

Autoři: ,


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Najdete na iDNES.cz