Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Program Similarity vyčistí disk od duplicitních hudebních souborů

  • 9
Poznejte a naučte se pracovat se specialistou, pro kterého je hračkou najít podobné hudební soubory. K rozpoznání používá tři algoritmy a sami si můžete nastavit míru citlivosti.

Vyřadit stejné či podobné hudební soubory nacházející se na vašem datovém úložišti je pro aplikaci Similarity opravdu hračkou. Nebojte se, není to pouze nějaký vyhledávač, který najde a zobrazí všechny soubory se stejnými názvy na zadaném úložišti, ale má speciální algoritmy, které provádí rozbor hudebních souborů samotných.

Similarity je tak jedním ze zástupců programů, který vám pomůže najít a odstranit podobné či stejné hudební soubory formátů MP3, MP2, WMA, OGG, ASF, WAV, FLAC, APE, WV se stejným nebo podobným obsahem zvuku, a dokonce i uloženými metadaty v podobě ID3v1, ID3v2, ASF, WMA a Vorbis tagů - analyzuje tak například informace o umělci, názvu skladby a alba a další informace z hudebního záznamu a porovná je s odpovídajícími záznamy v ostatních souborech.

Stažení a instalace

Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete stáhnout přímo zde – Similarity (1 MB). Určen je operačním systémům Windows 2000 a novějším, a navíc je k dispozici zdarma. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat.

Seznámení s aplikací

Po spuštění se zobrazí hlavní okno. To je přehledně rozděleno do několika částí. Nahoře naleznete hlavní lištu a pod ní několik ikonek pro rychlé ovládání aplikace. Na levé straně je zjednodušený správce souborů a druhá záložka nabízí po analýze výsledky porovnávání souborů. Na pravé straně máte seznam dostupných úložišť. Kromě pevných disků je možné prohledávat i optické mechaniky, flash disky či síťové disky. Similarity je pro tuto chvíli dostupná v anglickém a ruském jazyce. Jistě však není problém pomoci autorovi s překladem a lze se s ním domluvit, že mu přeložíte rozhraní do češtiny – aplikace je na to připravena.

Similarity

Jdeme hledat stejné soubory

Nalezení podobných souborů není nic složitého. V podstatě stačí pomocí zabudovaného správce souborů najít a zatrhnout složky, ve kterých se nacházejí hudební soubory k porovnávání. Zvoleno přitom může být i několik složek najednou. Jsou-li vybrány, stačí kliknout na tlačítko skenování. V závislosti na počtu vybraných souborů a také výkonu počítače bude analýza trvat několik desítek sekund, minut či hodin. O práci aplikace jste informováni vpravo dole. Najdete zde číselné a procentuální vyjádření zpracovaných souborů.

Similarity

Analýza výsledků

Po dokončení se přepněte na kartu Results. Dojde-li k nalezení nějakých podobných souborů, pak se zde zobrazí. Vždy jsou zobrazeny dva duplicitní soubory. Na levé straně jeden a na pravé druhý a to včetně cesty, kde se nachází. Uprostřed vidíte míru shody obsahu zvuku a také v metadatech. Po označení záznamu máte dole možnost si hudbu poslechnout (otevře se ve vašem multimediálním přehrávači) či rovnou smazat. Nechybí však ani informace o metadatech, délce skladby, velikosti a datovém toku. Jestliže uznáte, že soubory nejsou stejné, stačí na záznam kliknout pravým tlačítkem myši, vybrat Ignore a tím je z tohoto listu vyřadíte – tak si můžete alespoň přehledně projít záznam za záznamem. Kliknete-li na čtvrtou ikonku zprava pod hlavní lištou, je možné označené skladby v seznamu uložit jako playlist (M3U).

Similarity

Nastavení a funkce navíc

V konfiguraci programu se nachází změna způsobu metody analýzy (předvybráno jak podle metadat, tak i obsahu). Posuvnými jezdci se upravuje míra citlivosti buď u jedné, či druhé metody. Tím nastavujete hledání kritérií podle vašich potřeb – aby nedocházelo zbytečně k zobrazování nestejných souborů či byly opravdu podobné soubory nalezeny. Mnohem zajímavější je však boxík Enable experimental algorithm. Jde o funkci, která je teprve vyvíjena a testována. Je to vlastně třetí algoritmus. Zkuste si ho zatrhnout a vyzkoušet. Pro jeho funkci je sice nutný delší čas. Pracuje i po dokončení předchozích dvou algoritmů, a to do té doby, dokud u záznamů nezmizí informace wait. Z vlastních zkušeností však můžeme říci, že výsledky této metody se zdají být ze všech nejlepší a nejpřesnější.

Similarity

Když už pracujete s vašimi hudebními soubory, tak není vůbec od věci zkontrolovat vyplnění čí správnost metadat. Jestliže totiž v záložce Folders kliknete na konkrétní hudební soubor, zobrazí se jeho tagy dole a máte je možnost upravovat.

Similarity

Závěrem

Vaše hudební soubory mohou obsahovat řadu duplicitních písniček. Hledat je manuálně dá práci. Pro aplikace Similarity je to však hračka. Nabízí tři algoritmy, které je mohou najít za vás. K dokonalosti mu snad chybí jen vestavěný přehrávač hudby či automatické přepnutí po dokončení analýzy do výsledků.