Programy, které v počítači nesmí chybět – kancelář a multimédia

aktualizováno 
Kancelářský balík aplikací obsahuje řadu programů, které nám usnadňují práci na PC. Stejně tak, jako správce souborů či prohlížeč PDF. Pokud chcete mít v počítači nejen kancelář, ale budete na něm zpracovávat video, zálohovat filmy na DVD, vypalovat data či zpracovávat digitální fotografie, potom byste si ho měli vybavit potřebným softwarem.

V minulém díle jste si mohli přečíst, jaké programy pro zabezpečení počítače a vybavení pro internet by vám v operačním systému Windows neměly chybět. V dnešní části se dozvíte, jak počítač vybavit pro multimediální použití. Nebudou také chybět tipy na produkty pro editaci a střih videa, zálohování DVD filmů, úpravu fotografií, vypalování CD a DVD disků, správu souborů v PC, kancelářské produkty a ještě více.

Proměňte počítač ve vaši kancelář

Kancelářské balíky
Začneme tím, co by opravdu na žádném počítači chybět nemělo a to je kancelářský balík. Ten totiž obsahuje sadu aplikací, které využijete při práci, učení i pro zábavu. Aplikace totiž spravují nejen vaše údaje, ale také zpracovávají vaše projekty. Některé z nich navíc poskytují i místo pro správu e-mailů, kalendářů, kontaktů a dalších osobních údajů nebo informací o týmu.

Výkonný kancelářský balík většinou obsahuje tyto aplikace: textový editor, tabulkový procesor, program pro grafické prezentace a databázový editor. Některé z nich i poštovního klienta, organizátor digitálních fotografií a další nadstandardní aplikace. Na tomto poli vládne Microsoft se svými balíky MS Office a MS Works. Naštěstí jsou tu i další nadějné projekty, jakými jsou OpenOffice.org či 602PC Suite od 602software. Za svoji kancelář tak nemusíte dávat více, než musíte.

Tip: Nechcete-li kancelářský balík používat, ale čas od času potřebujete otevřít nějaký dokument v něm vytvořený, zkuste prohlížeče Powerpoint Viewer 2003, Excel Viewer 2003 a Word Viewer 2003.

OpenOffice.org 2.0

Nejpoužívanější kancelářské balíky: OpenOffice.org 2.0 – freeware, MS Office – komerční, MS Works - komerční, 602PC SUITE - shareware, ThinkFree Office - shareware, WordPerfect Office - shareware, StarOffice - shareware.
Přehled kancelářských balíků.

Čtení PDF souborů
Soubory ve formátu PDF (Portable Document Format) jsou určeny jako elektronická náhrada klasických tištěných dokumentů. Lze je totiž zobrazovat a tisknout z prostředí libovolného operačního systému. Ve formátu PDF se objevuje stále více informací, a proto je dnes již prakticky vyloučené, aby v počítači nebyl instalován jeho prohlížeč.

Většina z nás ví, že pro „pouhé“ prohlížení postačí aplikace Adobe Reader. Nejste-li však s touto aplikací spokojeni, můžete zkusit další nástroj s označením Foxit PDF Reader. PDF prohlížeč by však neměl chybět na žádném počítači.

Foxit PDF Reader

Správci souborů
Pro manipulaci s daty existuje ve Windows tzv. Průzkumník. Pomocí něho můžete kopírovat, přesouvat, mazat či jinak organizovat soubory a složky. Někomu však nemusí vyhovovat, proto můžete sáhnout po mnohem lepším řešení. Ta disponují nejen standardními funkcemi jako Průzkumník, ale i dalšími doplňky, které ulehčují práci. Jde například o integrované prohlížeče, FTP klienty, hromadné přejmenování souborů a práci se sítí.

Program Total Commander se na počítačích stal synonymem pro perfektní souborový manažer. Vyniká jednoduchým ovládáním, používá dva panely, obsahuje FTP klienta a lze do něj instalovat zásuvné moduly. Výborný je i český projekt Servant Salamander.

Total Commander

Nejpoužívanější správci souborů: Total Commander – shareware, Servant Salamander – shareware, Piky Basket – freeware, Secure Copy - freeware.
Přehled správců souborů včetně popisu.

Multimédia – programy pro video, filmy i audio

Prohlížení fotek a jejich úprava
Digitální fotografování prožívá v posledních letech velký rozvoj. Tímto způsobem fotí již kde kdo. Pořízením snímků však fotografování nekončí. S nimi je totiž zapotřebí udělat dále celou řadu operací. Pro tyto účely tak vznikají komplexní nástroje, které slouží nejen pro jejich dodatečnou úpravu, ale i správu, katalogizaci či prohlížení. Vybírat je opravdu z čeho. Nás však může těšit, že mezi špičku se řadí i český projekt Zoner Photo Studio.

Chcete-li své digitální fotografie dále ukazovat, neměl by vám chybět program, který slouží ke stažení snímků do počítače s podporou všech typů digitálních fotoaparátů, obsahuje automatické i profesionální úpravy obrazu a odstranění obrazových vad, nástroje pro archivaci a široké možnosti publikování fotografií.

Tip redakce: Zoner Media Explorer 5 (8.4 MB) je nyní k dispozici v plné verzi zdarma.

Zoner Photo Studio

Nejpoužívanější správci fotografií: Picasa – freeware, Zoner Photo Studio – shareware, IrfanView – freeware, XnView – freeware, ACDsee - shareware.
Přehled manažerů fotografií včetně popisu.

Audio a video kodeky
Pro sledování filmů na počítači je zapotřebí mít v systému instalované tzv. kodeky (softwarový ovladač). Nejčastěji jde o kombinaci audio a video kodeků. Každý kodek lze sice instalovat ručně a zvlášť, ale mnohem lepší je nainstalovat ty nejpoužívanější všechny najednou. Pro tyto případy tu jsou kodekové balíčky (codec packy).

Tyto instalační balíčky se postarají o instalaci nejrozšířenějších a nejpoužívanějších kodeků, pomocí kterých jsou komprimována většina videí. Odpadá tak jednotlivé hledání a stahování kodeků pro konkrétní soubor. V instalaci si většinou můžete sami zvolit, jaké kodeky chcete instalovat. Mnohdy v instalátoru naleznete i další doplňky a nástroje pro přehrávání videa, které jsou zde však pouze jako doplňky a tudíž je instalovat nemusíte.

K-Lite Codec Pack

Nejpoužívanější kodekové balíčky: K-lite Codec Pack - freeware, Codec Pack All in 1 – freeware, Kodek.CZ – freeware, ACE Mega CoDecS Pack – freeware.
Přehled kodekových balíčků včetně popisu.

Multimediální přehrávače
Chcete-li počítač používat jako zdroj pro přehrávání hudby, videa, poslech rádia či sledování televize, nestačí vám nainstalovat pouze kodeky. V operačním systému by totiž neměl chybět nějaký univerzální přehrávač s nadstandardními funkcemi.

Jednou z hlavních předností multimediálních přehrávačů je široký záběr podporovaných formátů. Lze na nich přehrát prakticky jakýkoliv audio a video soubor. Nehraje ani roli, zda je volně přístupný, ve formě souboru ke stažení, či streemovaný, tedy k prohlédnutí jen na webových stránkách serveru. Ty lepší z nich si třeba poradí i s prohlížením textu, webových stránek anebo obrázků.

WinAmp

Nejpoužívanější multimediální přehrávače: WinAmp – freeware, Windows Media Player– freeware, JetAudio – freeware, MusicMatch Jukebox – freeware, RealOne Player – freeware.
Přehled multimediálních přehrávačů včetně popisu.

Střih a editace videa
Moderní výkonné multimediální počítače jsou jak předurčené pro zpracovávání videa. Díky široké paletě softwarových střižen potom není problém zpracovat rodinná videa, vytvářet vlastní klipy, konvertovat AVI a MPEG video formáty, spojovat je, nebo si jen tak hrát s různými obrazovými efekty.

Programů pro úpravu či převod videa je opravdu velké množství. Setkat se tak můžete, jak s plně profesionální programy, se kterými je radost pracovat (nabízejí intuitivní ovládání a přehlednou grafiku), tak i aplikacemi, které sice nenabízejí plně komplexní služby, ale v některých případech mohou své kolegy i předčít. Zkuste tedy vaše video obohatit o hudbu, mluvený komentář, či zajímavé efekty.

Virtual dub

Nejpoužívanější video střihové programy: Pinnacle Studio – shareware, Adobe Premiere Pro - shareware, Windows Movie Maker - freeware, Virtual Dub - freeware.
Přehled editačních a střihových programů včetně popisu.

Vypalování CD a DVD disků
Vypalovací mechaniku dnes najdete v každém novém počítači. Bez ní by se již dokázal obejít jen málokdo. Vypálení uložených obrázků, digitálních fotografií či domácího videa je otázka okamžiku. Pro vypalování je však zapotřebí vlastnit spolehlivý vypalovací software.

U nás je nejvíce rozšířen programový balík Nero Burning ROM. Jeho OEM verze se totiž přidává k většině nových optických mechanik zdarma. Pokud se však chcete poohlédnout po jiném softwaru, máte z čeho vybírat. Existuje totiž celá řada alternativ, které sice nenabízejí tolik možností při tvorbě multimediálního disku, ale zase jsou zdarma a pro tvorbu nejpoužívanějších projektů (DVD-Video, Audio CD, foto CD, datové CD/DVD) postačí.

Nero Burning ROM

Nejpoužívanější kopírovače DVD: Nero Burning ROM – shareware, Total Commander CD/DVD Burning Plugin – freeware, DeepBurner Free- freeware, CDBurnerXP Pro - freeware.
Přehled programů pro vypalování médií včetně popisu.

Zálohování filmů na DVD
Každý, kdo vlastní nějaké to DVD s videem či filmem by měl myslet na jeho zálohu. První verze programů pro zálohování DVD disků měly jen velmi omezené schopnosti. Neměly kvalitní kódovací algoritmus a uměly ukládat jen na jednovrstvá média. Dnes je situace zcela jiná. Softwarové společnosti, zabývající se tvorbou aplikací, se navzájem předhánějí v tom, kdo uvede lepší a také všestrannější nástroj nejen pro tvorbu Digital Versatile Disc (DVD), ale hlavně pro jejich duplikaci či grabování.

Výsledkem jsou produkty, které slouží k zálohování vašich filmů na různé formáty DVD. Takže si můžete udělat kopii i svých zakoupených nosičů, ale jen pro vlastní potřebu. Některé z nich si dokonce poradí i s ochranou proti kopírování. Tyto programy jsou ale v rozporu s autorským právem, na což je zapotřebí pamatovat!

ShrinktTo5

Nejpoužívanější kopírovače DVD: DVD Shrink – freeware, CloneDVD – shareware, Nero Burning ROM - shareware, ShrinkTo5 – freeware.
Přehled programů pro duplikaci DVD filmů včetně popisu.

Nezařazené a ostatní programy

Další užitečné programy
Mezi dalším programovým vybavením každého počítače by neměly chybět programy pro lokální vyhledávání dat (např. Google Desktop Search), RSS čtečka (např. RSS Point 1 Lite), diagnostické programy (např. Sisoftware Sandra), či různé programy pro domácnost.

GDS

Tento miniseriál si neklade za cíl doporučit vám ty nejlepší aplikace od známých firem, ale je spíše průvodcem v oblasti softwaru pro multimediální použití. Pokud máte pocit, že v článku chybí nějaký program, který by v PC měl být, podělte se o své poznatky s ostatními čtenáři v diskusi pod článkem.

Nejčtenější

Alza to zase zkouší. Zákazníkům do košíku „tajně“ přihodí nechtěné věci

Stačí chvilka nepozornosti a obchod vám do košíku přidá něco, co jste si...

Před odesláním objednávky v e-shopu si dobře zkontrolujte obsah košíku. Je možné, že vám tam bez vašeho vědomí něco...

Alza dostala pokutu za přidávání zboží do košíku. A není jediná

Česká obchodní inspekce pravomocně rozhodla o udělení pokuty pro společnost...

Společnost Alza.cz bude muset zaplatit 150 tisíc korun za to, že zákazníkům přidávala do košíku zboží, na které sami...

Známe tvář mrtvé dívky z obleženého Tábora. Kdy zemřela, napověděla mince

Zrekonstruovaná podoba dívky (18 až 19 let) nalezené ve společném hrobě v...

Téměř 400 let ležela v zapomenutém společném hrobě, než její pozůstatky při stavbě rodinného bazénu náhodou objevili. V...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Poslechněte si vítr na Marsu. Je to první nahrávka zvuku z této planety

Jak zni vitr na Marsu

Sonda InSight, která na konci listopadu přistála na Marsu, poslala vůbec první nahrávku zvuku z této planety.

Další z rubriky

Zimní servis pro Windows. Zbavte systém zbytečností

Ilustrační foto - výkon

I Windows potřebují čas od času údržbu. Zbavit systém zbytečností či upravit nastavení pomohou komplexní programy...

Software zdarma: nedobytná hesla se správcem nebo ovládání PC na dálku

Ilustrační foto - bezpečnost

S robustním a spolehlivým správcem hesel můžete používat taková, která jsou nejen dlouhá, ale také složitá, a přitom si...

Stáhněte si zdarma: najděte zmizelý notebook a využijte vzdálené PC

Ilustrační foto - zabezpečení

Nespoléhejte na policii a zabezpečte svá zařízení proti ztrátě či odcizení. Stačí aktivovat aplikaci Prey. O stahování...

Najdete na iDNES.cz