Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Deset kroků, jak vybavit nový počítač užitečným softwarem

  19:00
Sílu nového počítače, který jste třeba našli pod stromečkem, využijete jen s tím pravým softwarovým vybavením. Operační systém Windows toho umí dost, avšak pro plnohodnotnou práci mu řada aplikací chybí. V deseti krocích mu můžete dodat ty, které jsou dostupné zdarma a měly být v každém PC.

Ilustrační foto | foto: Zdroj: Freeimages.com CC-BY-SACreative Commons

1. Nejprve očista

Nové značkové počítače jsou z výroby vybaveny různými programy, které do nich ve spolupráci s výrobcem dodávají třetí strany. Většina z nich je určena pouze pro vyzkoušení a po určité době (zpravidla 30 dnů) za jejich používání musíte zaplatit. Tyto programy tedy můžete z PC odstranit. Které to však jsou? Specializovaný nástroj PC Decrapifier vyhledá a následně nabídne k odinstalování tento zbytečné programy (uživatel může určit, které to budou). Vše se děje v průvodci.

PC Decrapifier

2. Nastal čas na zabezpečení

I přestože dostanete PC s Windows 10, která jsou vybavena nejnovějšími nástroji pro boj s viry, může se hodit specializovanější program. Existuje celá řada skupin, které se snaží získat nejen vaše osobní data, ale především přístupy k účtům či z vás pomocí nějakého škodlivého kódu či podvržením stránky vymámit peníze. Sebelepší bezpečnostní program tomu nezabrání, ale může pomoci. Windows obsahují jak antivirový program, tak firewall a program proti škodlivým kódům (řešení se nazývá Windows Defender). Pokud vám nevyhovuje, zkuste kvalitní české a zdarma dostupné produkty Avast! či AVG.

Avast Free Antivirus

Druhým nezbytným pomocníkem je firewall, odrážející pokusy o proniknutí do počítače. Kromě toho vestavěného doporučujeme použít Comodo Firewall či Zonealarm Free Firewall. Nabízejí mnohem více funkcí a především detailní nastavení, jak mohou PC a aplikace komunikovat na síti. Méně zkušeným uživatelům potom doporučujeme použít integrovaný firewall.

ZoneAlarm Free Firewall

3. Chci především na weby

Ve Windows 10 se poprvé objevil nový prohlížeč společnosti Microsoft. Edge je nejen jedním z nejrychlejších browserů dostupných na trhu, ale je i bezpečný a neobsahuje žádné doplňky, protože je neumožňuje instalovat. Pokud dáváte přednost jinému prohlížeči, zde jsou alternativy. Doporučit můžeme všestranný prohlížeč Firefox či jedničku na trhu Google Chrome. A pokud byste chtěli mít dva browsery v jednom a navíc s 10GB cloudovým úložištěm, zkuste Maxthon.

Maxthon

4. Pohodlná manipulace se soubory

Microsoft od začátku razí pro obsluhu souboru a složek jednopanelový způsob. Průzkumník Windows prošel za léta mírnou evolucí, nicméně produktivita s ním není vysoká. Mnohem lepší je využít služeb některého ze speciálních dvoupanelových správců souborů. Nepsaným králem na tomto poli je Total Commander, který však není dostupný zdarma. Jako jeho dobrou alternativu lze zvolit FreeCommander, Unreal Commander, nebo čtyřpanelový Q-Dir.

FreeCommander

5. Vytvářím a upravuji dokumenty

Do školy, do práce či pro vlastní potřeby vytvořit textový soubor, tabulku, prezentaci či další dokumenty umožňují kancelářské balíky. Některé z nich lze najít v cloud computingu, takže je lze obsluhovat přímo z browseru (např. Google dokumenty, Zoho docs či ThinkFree Office). Chcete-li je však vytvářet i bez internetu, potom sáhněte po OpenOffice.org nebo LibreOffice, případně EasyOffice. Nabízejí podobné funkce jako Microsoft Office a vycházejí z jednoho řešení.

LibreOffice

6. Elektronická pošta v pohodlí

Nechcete-li používat elektronickou poštu v internetovém prohlížeči, ale raději v pohodlí a i off-line, potom využijte e-mailového klienta. Mezi špičku v oboru patří Mozilla Thunderbird, ale špatně neuděláte ani s českým eM Clientem či se stále populárnějším Mailbirdem.

eM Client

7. Komunikace s kýmkoliv a kdekoliv

Být neustále ve spojení je dnes prakticky samozřejmostí. Komunikovat třeba z druhé strany světa v reálném čase, kdy lze nejen psát textové zprávy, ale také vést videohovory či dokonce konferenční hovory, umožňuje několik programů. Jedničkou na poli se stal Skype, který patří Microsoftu a vyvíjen je v Praze. Dobrou volbou je také Hangouts od Googlu či Vibre. Všechny zmíněné programy navíc pracují jak v PC, tak formou aplikace na smartphonech či tabletech a nabízejí i volání na běžná telefonní čísla.

Skype

8. Snadné přehrávání multimédií

Windows v sobě mají zabudovaný přehrávač videa a hudby. Nabízí však velmi málo funkcí a také jeho podpora v oblasti multimédií není tak velká. Na tomto poli kralují programy VLC Media Player a MPC-HC (dříve Media Player Classic Home Cinema). Jednoduše se ovládají, mají výbornou funkční výbavu (nemusí se do nich instalovat filtry a kodeky pro poslech) a přehrají prakticky jakékoliv audio či video. Navíc jim nechybí podpora titulků, ořez obrazu, stejně tak jako odstranění prokládání, ekvalizér, atd. A VLC lze použít jako streamserver, třeba pro vysílání vlastní TV či rádia. Do třetice je povedený i KMPlayer.

VLC media player

9. Prohlížení a úprava obrázků či fotografií

Ve Windows se nachází i prohlížeč a editor obrázků. Chcete-li však pokročilejší možnosti, potom sáhněte po konkurenčních řešeních. Dokážou odstranit jev červených očí, zmenšit fotografii, oříznout ji, natočit či vylepšit barvy, kontrast a jas. Zkusit můžete XnView, IrfanView nebo například Picassu od Googlu, která umí označit obličeje u osob, díky čemuž se vám budou fotografie s konkrétní tváří hledat lépe, a umožňuje nahrávat fotografie do webových fotogalerií. Pokud byste zatoužili po detailnější úpravě, můžete zkusit upravenou verzi českého programu Zoner Photo Studio Free, avšak oproti placené variantě neobsahuje některé funkce a navíc není v češtině. Pro detailnější práci s grafikou (její tvorbu a úpravu) zkuste Paint.NET, který bychom s nadsázkou mohli označit za takový odlehčený Adobe Photoshop. Umí podobné funkce jako tento editor pro grafiky, na rozdíl od něj je však zdarma.

Google Picasa

10. Užitečné nástroje, které si zamilujete

Programátoři Microsoftu se snažili do systému vtěsnat co možná nejvíce programů, aby nebylo nutné instalovat další. Někdy je však lepší sáhnout po konkurenčních.

To platí také u komprimačního programu pro rozbalování a balení souborů. Specialista jménem 7-Zip pracuje nejen se všemi nejznámějšími komprimačními archivy, ale nabízí i heslování, dělení podle velikosti a je možné ho plug-iny rozšířit.

Vypalování na CD, DVD a Blu-ray již sice není v módě, ale pokud byste potřebovali nějaký pokročilejší program (oproti jednoduchému vypalování v Průzkumníku Windows), potom je tu CDBurnexXP Pro, který je nejen v češtině, ale vypaluje na CD-R/RW, DVD+R/RW, DVD-R/RW, DVD-RAM, Blu-ray a HD DVD.

Chcete-li si na internetu odkládat soubory a tak je mít přístupné i z jiného PC, potom využijte jednu z cloudových služeb pro ukládání dat. Google Drive zdarma nabízí 15 GB, Microsoft OneDrive 15 GB a uznávaný DropBox 2 GB úložného prostoru.

Psát si poznámky na papír má své minusy. Chcete-li na to jít chytře a moderně, potom zkuste program Evernote. Díky němu jsou poznámky dostupné nejen v aplikaci, ale také v internetovém rozhraní, tabletu či smartphonu (mají i své aplikace). Jestliže si v něm totiž uděláte poznámku, automaticky bude synchronizována do dalších vašich zařízení.

Evernote

Také používáte desítky přístupových jmen a hesel? Že si někdy na některá z nich ne a ne vzpomenout? Tak tomu může být konec díky LastPassu. Ten uchová přístupová jména a hesla do e-shopů, freemailů apod. a automaticky je vyplňuje do formulářů pro přihlášení. Opět lze použít z jakéhokoliv PC či přenosného zařízení. Všechna hesla v něm uložená jsou chráněna jedním heslem, které nikam neputuje a trezor s hesly je šifrován.

LastPass

Po smazání souboru a vysypání Koše máte ještě možnost se k němu dostat. Musíte však jednat rychle. Recuva totiž umí prohledat disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit, či nikoliv.

Recuva

PDF dokumenty dnes zvládnou otevřít prohlížeče včetně Edge, ale specializovaný program opět nabídne více. Například PDF Reader či jeho konkurenti PDF-XChange Viewer a Foxit Reader dovolují uživateli přidávat poznámky do dokumentu či texty z něj kopírovat.

  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Nyní startuje naposledy

v diskusi jsou 3 příspěvky

28. března 2024  15:36

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 22 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...