Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Programy pro přenos souborů na internetu aneb Ovládněte FTP servery

aktualizováno 
Ačkoli lze soubory z internetu stahovat přímo z webového prohlížeče, je někdy výhodnější a pohodlnější použít specializovaný nástroj tzv. FTP klienta. Tyto přehledné a grafické programy se za vás připojí k serveru a stáhnou všechny programy co jen budete chtít.

Přenášení souborů prostřednictvím internetu je dnes jednou z nejčastěji používaných služeb této sítě. Pro pohodlné stahování a nahrávání dat ze serverů nemusíte mít ani hlubší znalost síťové komunikace. Stačí vám totiž jeden z FTP klientů, který poskytuje výhody grafického prostředí.

Mezi oblíbené služby internetu patří přenos souborů pomocí FTP (File Transfer Protocol) protokolu. Díky němu se ke svým souborům nebo novým verzím oblíbených programů máte možnost dostat během několika vteřin. Zejména pak v případě přenosu většího počtu souborů ve složitějších adresářových strukturách se bez spolehlivého a rychlého FTP klienta neobejdete. Pokud provozujete vlastní internetové stránky, může se vám hodit pro pohodlnější ukládání souborů, než-li přes webové rozhraní.

Přesto, že existuje velké množství specializovaných aplikací věnujících se pouze přenosu dat, v některých případech může velmi dobře posloužit i nespecializovaný nástroj. Mnoho moderních FTP programů je dnes totiž vybaveno velkým množstvím mnohdy pro někoho zbytečných funkcí, které většina uživatelů programu vůbec nevyužije. Ti, kteří hledají jednoduchý freewarový nástroj pro kopírování souborů přes internet mohou zkusit např. SmartFTP či souborový manažer Total Commander. Druhý jmenovaný si totiž kromě zprávy souborů v počítači či místní síti poradí i s přenosem dat na dálku prostřednictvím celosvětové sítě. Pokud požíváte jiného správce souborů, pak i on může obsahovat zabudovaného FTP klienta.

FileZilla 2.2.18 – freeware
Pěkný a přehledný FTP klient pro stahování programů z FTP serverů. Obsahuje celou řadu funkcí např. udržování připojení, podpora SLL a GSS, automatická volba mezi binárním a textovým módem, podpora firewallu a proxy, přenos podle typu souboru, možnost přizpůsobení vzhledu rozhraní. Je určen jak pro nováčky, tak pro zkušené uživatele. Navíc je v češtině.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • CuteFTP 7.1 Home – shareware
  Jde o snadno ovladatelný FTP klient nabízející vyváženou kombinaci výkonu, bezpečnosti a jednoduchého ovládání pro uživatele v domácnosti, včetně začátečníků. Použití usnadňuje průvodce připojením, podpora manipulace se soubory pomocí myši, možnosti filtrování, řazení a vyhledávání, plánovač automatických přenosů. Bezpečnost je zajištěna podporou šifrovaného 128-bitového SSL přenosu. Integrován je HTML editor. Umožňuje třídění místních i vzdálených adresářů a disponuje drag and drop (táhni a pusť) uploadováním souborů.

 • Stahujte na této adrese (4.8 KB).
 • Encrypted FTP (EFTP) 3.3.1.145 – freeware
  Je FTP klient/serverová aplikace, která nabízí podobné funkce jako klasický FTP klient, ale se šifrováním. Používá kombinaci šifrovacích klíčů, čímž poskytuje maximální ochranu přenášených dat. Toho lze však dosáhnut pouze v případě, že komunikace probíhá mezi klientem EFTP a EFTP serverem. V sobě zahrnuje několik pokročilých rysů, jako IP omezení, logování, seznam neschválených uživatelů.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • FlashFXP 3.4 beta - shareware
  Velmi zdatný FTP klient s podporou navázání na přerušené spojení, podporou proxy a http. Uploadování se provádí metodou táhni a pusť. Disponuje velmi pěkným grafickým prostředím. Obsahuje i funkci pro přenos souborů z jednoho serveru na druhý bez nutnosti data ukládat na pevný disk místního počítače! Navíc umí i naslouchat na portech.

 • Stahujte na této adrese (2.7 MB).
 • FTP Voyager 12.3 – shareware
  Program s velmi příjemným vzhledem, vypadající jako Průzkumník Windows, ovládáním a množstvím funkcí. Mimo jiné disponuje plánovačem, technologií táhni a pusť a přenosem více souborů z jednoho serveru. Možná také uvítáte filtry, díky kterým lze nadefinovat zobrazení konkrétních souborů dle předem zadaných kritérií. Svoje soubory s tímto produktem můžete aktualizovat pouhým jedním kliknutím myši. Podporuje zabezpečenou komunikaci přes SSL.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • SmartFTP 2.0 build 993 – freeware
  Tento klient je vybaven jen minimem funkcí, které jsou zapotřebí pro komunikaci s okolím. Perfektně zvládá výpadky serverů a spolupracuje s proxy, přenos lze šifrovat pomocí SSL. Velice dobře je také řešeno přepínání mezi jednotlivými servery. Bez většího nastavení lze z tohoto pomocníka dostat maximum. Nechybí ani spolupráce s firewallem. Obsahuje i internetový prohlížeč a existuje i pro 64bitové verze Windows.

 • Stahujte na této adrese (2.4 MB).
 • IW FTPort Client v. 3.60.375 – freeware
  IW FTPort Client je český FTP klient se světovými parametry. Obsahuje mnoho užitečných funkcí jako paralelní přenosy, navazování přerušeného přenosu, plánování dávek pro stahovaní (časovaná FTP fronta), uchop a pusť, FTP konzoly, přenosy celých adresářů, atd. Ve verzi bez šifrovacích modulů je zdarma. Máte-li zájem o šifrování, je vám k dispozici 30denní demoverze. Bohužel již dlouhou dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (3 MB).
 • FTP Commander 7.8 - freeware
  FTP klient, jenž je zdarma a disponuje funkcemi srovnatelnými s většinou podobných programů (kopírování, mazání, vytváření adresářů...). Nabízí uživatelské rozhraní v klasickém dvoupanelovém rozložení. Předdefinováno je již několik serverů, takže můžete snadno stahovat z velkých světových FTP. Pro verze obsahuje i dvoucestné výměny souborů, synchronizaci adresáře a několikanásobný download či funkci „Keep connection“, která zamezí tomu, aby se FTP server po určitém intervalu nečinnosti odpojil. Komunikuje s proxy a firewallem.

 • Stahujte na této adrese (644 KB).
 • LeechFTP 1.3 – freeware
  Obsahuje opravdu vše, co by klient měl mít. Mimo základních funkcí disponuje přehledem všech připojených, probíhajících a dokončených transferů. Plná podpora drag and drop. Uploadovat lze najednou až na několik rozdílných serverů. Program je možné počeštit, ale bohužel již delší dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (623 KB).
 • AceFTP 3.72 Free - freeware
  AceFTP3 Free je program pocházející z dílen společnosti Visicom. Jde o volnou verzi AceFTP 3 Pro klienta s nabídkou základních funkcí. Nechybí tak integrovaný prohlížeč, přenos více souborů, navázání na přerušený přenos a monitorování. Pro verze nabízí navíc snímky serveru a mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • SecureFX 3.0.5 – shareware
  SecureFX je flexibilní klient pro zabezpečený přenos souborů s využitím Secure Shell protokolu (SSH). Součástí je utilita podporující příkazový řádek pro vytváření skriptů dávkových úloh k automatizaci bezpečných transferů souborů bez zásahu uživatele a podpora automatické obnovy a dokončení přerušených přenosů.

 • Stahujte po registraci na této adrese.


 • Nejčtenější

  „Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

  Vražedná zbraň. Tímto typem pistole Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják...

  „Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...  Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

  Horký nápoj v horkém létě?

  Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

  Připravte se na pád cen SSD disků. Mohou zlevnit na třetinu

  SSD disky jsou stále levnější

  Podle firmy Objective Analysis je na trhu tak velký převis nabídky NAND pamětí, které slouží k výrobě SSD disků, že...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  Další z rubriky

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Nechte si to spočítat. Účetní systémy pro živnostníky i malé firmy

  Ilustrační foto - finance

  Zpracování účetnictví je nejvhodnější svěřit někomu znalému v tomto oboru. Pokud si přece jen chcete účetnictví vést...

  S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

  Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

  Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

  Najdete na iDNES.cz