Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Programy pro přenos souborů na internetu aneb Ovládněte FTP servery

aktualizováno 
Ačkoli lze soubory z internetu stahovat přímo z webového prohlížeče, je někdy výhodnější a pohodlnější použít specializovaný nástroj tzv. FTP klienta. Tyto přehledné a grafické programy se za vás připojí k serveru a stáhnou všechny programy co jen budete chtít.

Přenášení souborů prostřednictvím internetu je dnes jednou z nejčastěji používaných služeb této sítě. Pro pohodlné stahování a nahrávání dat ze serverů nemusíte mít ani hlubší znalost síťové komunikace. Stačí vám totiž jeden z FTP klientů, který poskytuje výhody grafického prostředí.

Mezi oblíbené služby internetu patří přenos souborů pomocí FTP (File Transfer Protocol) protokolu. Díky němu se ke svým souborům nebo novým verzím oblíbených programů máte možnost dostat během několika vteřin. Zejména pak v případě přenosu většího počtu souborů ve složitějších adresářových strukturách se bez spolehlivého a rychlého FTP klienta neobejdete. Pokud provozujete vlastní internetové stránky, může se vám hodit pro pohodlnější ukládání souborů, než-li přes webové rozhraní.

Přesto, že existuje velké množství specializovaných aplikací věnujících se pouze přenosu dat, v některých případech může velmi dobře posloužit i nespecializovaný nástroj. Mnoho moderních FTP programů je dnes totiž vybaveno velkým množstvím mnohdy pro někoho zbytečných funkcí, které většina uživatelů programu vůbec nevyužije. Ti, kteří hledají jednoduchý freewarový nástroj pro kopírování souborů přes internet mohou zkusit např. SmartFTP či souborový manažer Total Commander. Druhý jmenovaný si totiž kromě zprávy souborů v počítači či místní síti poradí i s přenosem dat na dálku prostřednictvím celosvětové sítě. Pokud požíváte jiného správce souborů, pak i on může obsahovat zabudovaného FTP klienta.

FileZilla 2.2.18 – freeware
Pěkný a přehledný FTP klient pro stahování programů z FTP serverů. Obsahuje celou řadu funkcí např. udržování připojení, podpora SLL a GSS, automatická volba mezi binárním a textovým módem, podpora firewallu a proxy, přenos podle typu souboru, možnost přizpůsobení vzhledu rozhraní. Je určen jak pro nováčky, tak pro zkušené uživatele. Navíc je v češtině.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • CuteFTP 7.1 Home – shareware
  Jde o snadno ovladatelný FTP klient nabízející vyváženou kombinaci výkonu, bezpečnosti a jednoduchého ovládání pro uživatele v domácnosti, včetně začátečníků. Použití usnadňuje průvodce připojením, podpora manipulace se soubory pomocí myši, možnosti filtrování, řazení a vyhledávání, plánovač automatických přenosů. Bezpečnost je zajištěna podporou šifrovaného 128-bitového SSL přenosu. Integrován je HTML editor. Umožňuje třídění místních i vzdálených adresářů a disponuje drag and drop (táhni a pusť) uploadováním souborů.

 • Stahujte na této adrese (4.8 KB).
 • Encrypted FTP (EFTP) 3.3.1.145 – freeware
  Je FTP klient/serverová aplikace, která nabízí podobné funkce jako klasický FTP klient, ale se šifrováním. Používá kombinaci šifrovacích klíčů, čímž poskytuje maximální ochranu přenášených dat. Toho lze však dosáhnut pouze v případě, že komunikace probíhá mezi klientem EFTP a EFTP serverem. V sobě zahrnuje několik pokročilých rysů, jako IP omezení, logování, seznam neschválených uživatelů.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • FlashFXP 3.4 beta - shareware
  Velmi zdatný FTP klient s podporou navázání na přerušené spojení, podporou proxy a http. Uploadování se provádí metodou táhni a pusť. Disponuje velmi pěkným grafickým prostředím. Obsahuje i funkci pro přenos souborů z jednoho serveru na druhý bez nutnosti data ukládat na pevný disk místního počítače! Navíc umí i naslouchat na portech.

 • Stahujte na této adrese (2.7 MB).
 • FTP Voyager 12.3 – shareware
  Program s velmi příjemným vzhledem, vypadající jako Průzkumník Windows, ovládáním a množstvím funkcí. Mimo jiné disponuje plánovačem, technologií táhni a pusť a přenosem více souborů z jednoho serveru. Možná také uvítáte filtry, díky kterým lze nadefinovat zobrazení konkrétních souborů dle předem zadaných kritérií. Svoje soubory s tímto produktem můžete aktualizovat pouhým jedním kliknutím myši. Podporuje zabezpečenou komunikaci přes SSL.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • SmartFTP 2.0 build 993 – freeware
  Tento klient je vybaven jen minimem funkcí, které jsou zapotřebí pro komunikaci s okolím. Perfektně zvládá výpadky serverů a spolupracuje s proxy, přenos lze šifrovat pomocí SSL. Velice dobře je také řešeno přepínání mezi jednotlivými servery. Bez většího nastavení lze z tohoto pomocníka dostat maximum. Nechybí ani spolupráce s firewallem. Obsahuje i internetový prohlížeč a existuje i pro 64bitové verze Windows.

 • Stahujte na této adrese (2.4 MB).
 • IW FTPort Client v. 3.60.375 – freeware
  IW FTPort Client je český FTP klient se světovými parametry. Obsahuje mnoho užitečných funkcí jako paralelní přenosy, navazování přerušeného přenosu, plánování dávek pro stahovaní (časovaná FTP fronta), uchop a pusť, FTP konzoly, přenosy celých adresářů, atd. Ve verzi bez šifrovacích modulů je zdarma. Máte-li zájem o šifrování, je vám k dispozici 30denní demoverze. Bohužel již dlouhou dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (3 MB).
 • FTP Commander 7.8 - freeware
  FTP klient, jenž je zdarma a disponuje funkcemi srovnatelnými s většinou podobných programů (kopírování, mazání, vytváření adresářů...). Nabízí uživatelské rozhraní v klasickém dvoupanelovém rozložení. Předdefinováno je již několik serverů, takže můžete snadno stahovat z velkých světových FTP. Pro verze obsahuje i dvoucestné výměny souborů, synchronizaci adresáře a několikanásobný download či funkci „Keep connection“, která zamezí tomu, aby se FTP server po určitém intervalu nečinnosti odpojil. Komunikuje s proxy a firewallem.

 • Stahujte na této adrese (644 KB).
 • LeechFTP 1.3 – freeware
  Obsahuje opravdu vše, co by klient měl mít. Mimo základních funkcí disponuje přehledem všech připojených, probíhajících a dokončených transferů. Plná podpora drag and drop. Uploadovat lze najednou až na několik rozdílných serverů. Program je možné počeštit, ale bohužel již delší dobu není vyvíjen.

 • Stahujte na této adrese (623 KB).
 • AceFTP 3.72 Free - freeware
  AceFTP3 Free je program pocházející z dílen společnosti Visicom. Jde o volnou verzi AceFTP 3 Pro klienta s nabídkou základních funkcí. Nechybí tak integrovaný prohlížeč, přenos více souborů, navázání na přerušený přenos a monitorování. Pro verze nabízí navíc snímky serveru a mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (2.9 MB).
 • SecureFX 3.0.5 – shareware
  SecureFX je flexibilní klient pro zabezpečený přenos souborů s využitím Secure Shell protokolu (SSH). Součástí je utilita podporující příkazový řádek pro vytváření skriptů dávkových úloh k automatizaci bezpečných transferů souborů bez zásahu uživatele a podpora automatické obnovy a dokončení přerušených přenosů.

 • Stahujte po registraci na této adrese. • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

  Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

  Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

  Nasa`s Eyes

  Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

  Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

  Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

  Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

  Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

  Ilustrační foto

  Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz