Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Seznam konkuruje Googlu prohlížečem. Je jednoduchý, ale skrýval chybu

  16:17aktualizováno  16:53
Má stejný základ jako Chrome, Opera nebo Amazon Silk, ale je až neskutečně jednoduchý. Prohlížeč od Seznamu se po původním nasazení na Androidu dostal i na počítače. Ovšem neopatrný uživatel se s ním mohl dostat do nebezpečí.

Kvůli neošetřené chybě v prohlížeči Seznamu si můžete i vy nechat předělat ikonku Seznamu na tu s „i“ značící iDNES. | foto: Technet.cz

Seznam nedal do vínku novému prohlížeči pro Windows a OS X žádný speciální název, byť mu interně říkají „esko“, a v systému se označuje jako Seznam Browser. A trochu tím symbolizuje jednoduchost celého systému.

Konkurenční internetové prohlížeče nabízejí v podstatě platformu, kolem které si prostřednictvím různých plug-inů a rozšíření může uživatel vytvořit vlastní prostředí. Seznam naproti tomu dává čistý prohlížeč jako ze starých časů. V podstatě jde o klasický prohlížeč Google Chrome s jakousi slupkou Seznamu. Ostatně se tak i hlásí. Nic dalšího do něj uživatel nedodá a podle tvůrců to není nedostatek, ale záměr. Je přitom zajímavé, že podmínky použití umožňují prohlížeč upravovat, ale zdrojové kódy Seznam veřejně nedal.

Fotogalerie

Jednoduše a nebezpečně

Seznam tvrdí, že schválně nabídl co nejjednodušší verzi prohlížeče, aby zajistil jeho maximální bezpečnost, kterou podle něj mohou různé doplňky a nutnost jejich aktualizace narušovat. Bohužel se mu tento základní předpoklad nepodařilo naplnit. A už jen to, že některé antivirové programy vyhodnotily novinku jako virus, mohlo některé uživatele odradit. Nyní by však už tento problém neměl nastat.

O mnohem větším zádrhelu jste se však mohli přesvědčit na této stránce, kam naši programátoři umístili neškodný javascriptový kód. Ten naznačuje, jak mohl nezkušený uživatel přijít snadno k úhoně (dokud Seznam chybu neopravil). Tento kód upravil hlavní ikonku (logo v záhlaví)  a změnil i odkaz s ní svázaný. Změnila se i nabídka nového okna. Jsou to jen neškodné změny, ale podobný postup mohl využít kdokoliv a odvést tak uživatele třeba na podvržený webmail nebo stránku internetového bankovnictví. Seznam jsme na chybu upozornili. Krátce v pondělí před pátou hodinou večerní ji pak odstranili.

V testované verzi 1.0.4 nám chybějí i některé možnosti, které by používání činily bezpečnějším. Patří sem například zobrazení toho, kam vede odkaz, na který chci kliknout. Potěšila by nabídka anonymního procházení a také přímé zobrazení celé adresy, kde se právě nacházíme, a ne jen domény (celá adresa se objeví až po kliknutí na doménu). Nezobrazující se ikonka webu (favikon) v záložce je pak jen malým designovým nedostatkem, který může znepřehlednit práci při větším množství otevřených oken. Chybělo nám nastavení a náhled před tiskem.

Vývojáři prohlížeče jsou však otevřeni nápadům na vylepšení, pro které zřídili speciální formulář v sekci Váš názor, a tak se možná řady těchto funkcí v nějakém časové horizontu dočkáme.

Když jsme si kladli otázku, pro koho je primárně program určen a z předchozích zkušeností nám vyplynulo, že jej ocení nenároční uživatelé, kteří chtějí jen procházet základní internetové služby, především ty od Seznamu. I proto je na hlavní liště vlevo nahoře ikonka Seznamu, která uživatele navede na hlavní stránku Seznamu. Seznamu se tak může tímto prohlížečem dařit jednak propagovat vlastní služby a také držet uživatele dál od svého hlavního konkurenta, firmy Google.  

Instalace více než 30MB souboru (po instalaci cca 70 MB) je jednoduchá a nevyžaduje administrátorský přístup do počítače. Už by vám v ní neměl bránit ani antivir, jak bylo řečeno v úvodu. V průběhu instalace vám bude nabídnut import oblíbených položek a hesel. V podstatě lze prohlížeč využívat jako přenosnou aplikaci, která se překopíruje na paměťový flashdisk, ale není pro to určen. Navíc musíte nejdříve najít, kde je ve Windows adresář se Seznam browserem uložen.

„Celý prohlížeč jsme chtěli udělat maximálně jednoduchý a efektivní. Veškeré možnosti nastavení jsme osekali na pouhých osm bodů včetně změny primárního vyhledávače,“ uvedl na blogu při uvedení Lukáš Kovač, produktový manažer, který má Seznam.cz prohlížeč na starosti. Osmou položkou myslel nabídku přetažení záložek a hesel, přičemž právě ta poslední možnost vadila některým anitvirům.

Pouze v Česku, žádné doplňky, pro pomalé počítače

Prohlížeč od Seznamu nejde stáhnout ze zahraniční IP adresy. Podle Dušana Janovského ze Seznam.cz je to kvůli kodekům, za které Seznam platí pouze pro ČR. Uživatel, který si prohlížeč nainstaluje v ČR, by neměl mít problém s jeho užíváním v zahraničí. Ostatně to vyplývá i z podmínek, které odkazují na možnost globálního používání systému.

Jak už bylo řečeno, do prohlížeče nejdou nainstalovat žádné doplňky. Podle Janovského se jedna z nejčastějších otázek na technickou podporu Seznamu týká právě toho, jak vrátit seznam.cz jako domovskou stránku poté, co ji při instalaci změnila nějaká nainstalovaná aplikace: „Máme prostě velkou skupinu loajálních uživatelů, kteří skutečně Seznam používat chtějí, a chceme jim to usnadnit. Aby nemuseli každou chvíli řešit, že jim někdo nebo něco přenastavilo domovskou stránku.“

Dalším důvodem pro vlastní prohlížeč Seznamu je podle Janovského pokus o řešení problému se starými prohlížeči: „Když má dnes někdo IE 6 nebo IE 8, tak my mu sice můžeme říct, ať si nainstaluje novější browser, ale zároveň mu tu alternativu chceme přímo dát. Přičemž nabízet mu Chrome nebo Firefox je způsob, jak o toho uživatele časem přijít, neboť oba browsery docela agresivně domovskou stránku přenastavují, případně na ní mají velké logo naší konkurence. (...) A doporučovat jim nejnovější IE smysl nemá, protože oni mají staré IE právě proto, že na jejich počítač nejnovější IE nainstalovat zpravidla nejde.“

Je jen škoda, že bezpečnosti tohoto prohlížeče nebylo věnováno více prostoru, a tak Seznam browser nelze zatím jako náhradu staršího IE prohlížeče nabídnout.

Aktualizováno: Seznam vydal verzi prohlížeče s označením 1.0.5, která chybu napravuje. 

Autoři: ,


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Slavný konspirační teoretik narazil. Blokují ho Facebook, Apple i YouTube

Alex Jones

Americký komentátor Alex Jones, známý svými pořady propagujícími konspirační teorie, možná přijde o část svého dosahu....

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Končí služba Mujweb.cz, fungovat začala v minulém století

Mujweb.cz končí

Jedna z prvních služeb, kam jste mohli umístit svůj web, končí.

Najdete na iDNES.cz