Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Domácí kino do batůžku: miniaturní projektor od 3M s velkým výkonem

aktualizováno 
Na plátně nebo zdi vykouzlí obraz s úhlopříčkou až 2,5 metru, sám k tomu zahraje zvuk a pokud do něj vložíte USB paměť nebo paměťovou kartu, sám dokonce video nebo fotografie přehraje. Váží přitom pouhých 375 gramů a vejde se na dlaň.

Jako v domě miniatur. Maličký projektor a maličké plátno. Obraz umí mnohem větší. | foto: Technet.cz

Rovnice "malý projektor = málo svítí" pomalu přestává platit. Prcek od 3M se vejde do ruky a přitom na plný výkon vyzáří jas 300 lumenů.

To znamená, že obraz je plně čitelný i v poledne v nezatemněné místnosti. Tedy pokud slunce nesvítí přímo do okna. Pokud stáhnete žaluzie, dostanete na metrové úhlopříčce i solidní kontrast. Při dvou metrech úhlopříčky v nezatemněné místnosti je obraz ještě trochu mdlý, ale pokud projektor pustíte v tmavé místnosti, na plátně nebo bílé zdi vykouzlí překvapivě solidně jasný a kontrastní obraz. Maximální zaostřitelná velikost úhlopříčky je zhruba 250 centimetrů.

3M MP410

Projektor 3M MP410 a plátno ve složeném stavu

V kanceláři i na chalupě

Projektor je primárně určen pro kancelářské použití. Můžete k němu přikoupit skládací plátno s úhlopříčkou 66 centimetrů, tedy zhruba odpovídající 26" monitoru. V potemnělé zasedačce na něm přivedete k životu obraz, který si kvalitativně s průměrným monitorem opravdu moc nezadá. Na rozdíl od monitoru ale tento miniaturní projektor se vším všudy snadno přenesete v malé tašce.

Dokoupit lze také USB klíč pro bezdrátové připojení k počítači. Projektor pak zobrazuje "klon" hlavní pracovní plochy. Využít jej lze i k bezdrátovému připojení k mobilnímu telefonu.

Pro pracovní účely projektor umí zobrazit prezentace ve formátu PPT a dokumenty DOC, XLS a PDF. Samozřejmě jen čistě pasivně, pro čtení.

Využít ho můžete i pro zábavu. Kvůli té projektor podporuje i obrázky JPEG a BMP, zvukové soubory MP3 a WMA a videa ve formátech DivX, VMW a MKV. Zatímco dva prvně jmenované videoformáty přehrál projektor bez problémů, u MKV jsme často úspěšní nebyli. Mínusem pro multimediální využití je také fakt, že projektor nepodporuje titulky z externích souborů.

3M MP410

Ovládací prvky jsou na horní straně. Ostření objektivu je mechanické, veškeré ostatní nastavení, včetně keystone, elektronické. To znamená, že výraznější lichoběžníkové korekce jsou na úkor kvality (rozlišení).

3M MP410

Na zadním panelu naleznete HDMI a USB port, čtečku pro micro SDHC karty a multipinový konektor pro redukci, třeba na VGA. Linkový zvukový vstup má na starosti klasický sluchátkový jack 3,5 mm.

Soubory můžete mít uložené ve vnitřní paměti o velikosti 1 GB, na Micro SDHC paměťové kartě (až 32 GB), nebo USB paměti. Patřičný slot a port projektor má.

Kdykoli můžete využít kombinaci VGA (video) + 3,5 mm jack pro připojení k počítači nebo rovnou digitální HDMI rozhraní (projektor pak přehraje obraz i zvuk).

V provozu

Nejčastěji jsme projektor používali s notebookem připojeným přes HDMI. Dokáže zpracovat i plné HD rozlišení, obrazový DMD prvek má ale nativní rozlišení "jen" 1280 × 800 pixelů. Na projekci prezentací to stačí, na reprodukci filmů z DVD také. Pokud budete přehrávat  rozlišení 1080p, pochopitelně o část obrazových informací (detailů) přijdete.

Projektor můžete namontovat i na stativ (třeba malý tripod od fotoaparátu) a namířit ho třeba na strop nad postel, upravit lichoběžníkovou korekci (keystone) a koukat hezky vleže.

3M MP410

3M MP410

Nutno říci, že projekce má přirozený pohyb a syté podání barev. V některých situacích měl projektor lehké sklony k aberaci (oku nepříliš lahodící fialový efekt) a nižší ostrosti v rozích obrazu. Vzhledem k tomu, že umožňuje velkoplošnou projekci v místech, kde jí jinak jen těžko dosáhnete, je kvalita podívání velmi dobrá. Spokojeně jsme "ukoukali" i celovečerní film.

Ošemetné bývá v případě projektorů chlazení. Při plném výkonu funí MP410 celkem intenzivně, ale pokud si pustíte zvuk filmu na vyšší hlasitost, dá se to docela vydržet. Pokud promítáte ve tmě a na střední úhlopříčku, pak můžete využít režim ECO, který ztlumí lampu a tím i potřebu chladit. V takové chvíli projektor opravdu moc neruší.

Samozřejmě, velké projektory nabízí mnohem větší jasový výkon, kontrast a často i rozlišení. Vzhledem k velikosti je však výkon úctyhodný. Cena 14 900 korun však na rozdíl od samotného projektoru není úplně malá.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Nejlepší editor fotek zdarma: nemusí se instalovat a vznikl v Praze

Ivan Kuckir, autor programu Photopea.com

Potřebujete otevřít a upravit PSD soubor, ale nemáte po ruce Photoshop? Tato překvapivě svižná online aplikace zvládne...

Další z rubriky

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

Televizor se skvělým zvukem? Philips s reproduktory od B&W hraje výborně

Philips 65" OLED903

Zajímavou spolupráci na veletrhu IFA 2018 představily společnosti TP Vision a Bowers&Wilkins. Britský výrobce bude pro...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si často stěžují, že...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz