Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proklepněte pevný disk a zjistěte, zda mu nedochází dech

aktualizováno 
Vydává váš pevný disk divné zvuky? Zdá se vám, že data načítá příliš dlouho? Potom zkuste diagnostikovat a změřit výkon vašeho datového úložiště. Nečekejte, až vám přestane fungovat.

Pevný disk | foto: Profimedia.cz

Diagnostické programy nám podávají globální náhled na hardwarové a softwarové vybavení PC. Naproti tomu testovací poskytují celou řadu informací o mikropočítačovém systému. Těchto aplikací existuje samozřejmě celá řada. My jsme do dnešního článku vybrali ty, které se zaměřují na testování pevných disků.

Testovací nástroje důkladně proklepou HDD a podají zprávu, v jaké je „kondici“. Řada uživatelů si však bohužel mylně myslí, že celkový výkon harddisku je dán jeho vnitřním vybavením. To je sice pravda, ale jen částečně. Hodně také záleží na dalších součástech systému: možnostech čipové sady, UDMA/PIO režimu, konfiguraci RAID, rychlosti CPU, množství paměti a především na kvalitě použitých ovladačů, s čímž se počítá a v testech zohledňuje.

Disk Bench 2.5 – freeware
Tento program testuje reálnou výkonnost disku. Neprovádí laboratorní testy, ale simuluje skutečnou práci s diskem. Pracuje tak, že definujete složku, kterou bude program kopírovat z místa A na místo B. Po startu testu bude program náhodně kopírovat vybrané soubory, bude jejich kopírování přerušovat a z cílového umístění je mazat. Program vyžaduje .NET Framework.

 • Stahujte na této adrese (58 KB).

 • Disk Throughput Tester 1.2 – freeware

  Měří výkon harddisků, konkrétně jde o provádění testů rychlosti čtení a zápis. Nástroj obsahuje tři testy, pomocí kterých načítá a ukládá větší množství megabytů a na konci zobrazí průměrný výsledek přenesených dat za jednu sekundu. DiskTT si nedělá velké ambice, slouží pouze k měření sekvenčního čtení a zápisu disků. Ve svých testech zohledňuje použití disku v systému (ovladače, CPU, RAID atd), takže neprovádí pouze testy na disku.

 • Stahujte na této adrese (296 KB).

 • Roadkil's Disk Speed 1.1 – freeware

  Jednoduchý nástroj, který zobrazí technickou specifikaci vašeho pevného disku a provede jeho otestování. Zjistíte tak informace o rychlosti čtení z disku, lineární zápis, přístupovou dobu atd. Data jsou zobrazena v detailních charakteristikách, anebo v celkovém souhrnu. Nemusí se instalovat.

 • Stahujte na této adrese (41 KB).

 • CHDDSPEED 0.1 – freeware

  CHDDSPEED je jedinečná pomůcka pro kontrolu poškození disků a dalších dat. médií. Pracuje sice v příkazové řádce, ale ovládá se velmi jednoduše. Po spuštění testuje výkon různých zařízení (HDD, CD, flash disk, atd). Tato verze obsahuje dva testy: multisektorové čtení a random read test.

 • Stahujte na této adrese (34 KB).

 • HDD Speed 2.1 – freeware

  Jedinečný nástroj pro zjištění výkonnosti vašich pevných disků. Navíc zobrazuje všechny informace a parametry disku a podporu SCSI, EIDE, U/DMA, S.M.A.R.T., atd. Jde o dobrý ruský program, který však musíte spouštět z DOSu.

 • Stahujte na této adrese (235 KB).

 • HD Tune 2.5 – freeware

  Velmi jednoduchým prográmkem je HD Tune od EFD Software. Ten totiž dokáže nejen otestovat pevný disk na přenosové rychlosti a přístupové doby, vytížení CPU, ale zobrazí výsledky do přehledných grafů. S daty můžete pracovat i ve schránce Windows. Navíc poskytuje i informace o zdravotním stavu HDD a celou řadu dat ze S.M.A.R.T. Nově nyní obsahuje informace o: SATA podpoře, Native Command Queuing (NCQ) a Power Management.

 • Stahujte na této adrese (627 KB).

 • Victoria 3.4 – freeware

  Victoria je silná ruská HDD diagnostická pomůcka. Podporuje nejen IDE disky, ale také novou technologii SATA. Victoria má mnoho užitečných vlastností včetně: vyčerpávajících informací o disku, vytváření image disku, 9 nástrojů pro testy hlubokého skenování, prohlédnutí ploten, nízkoúrovňových formátů, správy akustiky (AAM), S.M.A.R.T. a ještě více. Aplikace je opět určena pro DOS.

 • Stahujte na této adrese (83 KB).

 • MHDD 4.5 – freeware

  MHDD, nepleťte si s MHD, je oblíbená aplikace pro diagnostiku disků. Hodí se zejména v případech, kdy disk začíná vykazovat nějaké problémy. Zobrazí však tabulku S.M.A.R.T, umí nízkoúrovňové formátování, vyřadit vadné sektory z práce a další testy. Spouští se z bootovací diskety, kterou umí také vytvořit.

 • Stahujte na této adrese (541 KB).

 • Hdd Speed Test Tool 1.0 – freeware

  Tento pomocník nabízí dvě metody testu rychlosti pevného disku. Dokáže otestovat, jak je na tom z hlediska reakce rychlých změn (zápisy a mazání). Potom zobrazí, jak na tom disk je. Stejně dobře otestuje i vhodnost použití flash disky apod. pro rychlé změny.

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).

 • HD Tach 3 – shareware

  A na závěr sice placený, ale již legendární a stále jeden z nejlepších testerů HDD. Podává informace o sekvenčním čtení, diskové kapacitě, přístupové době, zatížení CPU při operacích s diskem, maximální a minimální přenosové rychlosti a mnohem více. Software je považován za jeden z nejlepších nástrojů pro testování HDD. Pracuje s disky IDE, SATA, USB, FireWire i v RAIDu.

 • Stahujte na této adrese (270 KB).


 • Nejčtenější

  Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

  Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

  Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

  Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

  SMART PROTech na tanku Leopard 2

  Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...  Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

  Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

  V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

  Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

  Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

  Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

  V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

  Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

  Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

  Ilustrační foto - relax

  Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

  Test tabletu na umělou inteligenci nebo čtečka s komiksy zdarma

  Tablet pro práci i zábavu

  S aplikacemi z našeho aktuálního výběru si například upravíte video přímo v tabletu, stáhnete torrent či využijete...

  Vytvořte si vlastní panoramatické snímky pomocí šikovných programů

  Ilustrace - notebook

  Panoramatické snímky už běžně vytvářejí nejen digitální fotoaparáty, ale také mobilní telefony. S automatickou tvorbou...

  Najdete na iDNES.cz