Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proklepněte pevný disk a zjistěte, zda mu nedochází dech

aktualizováno 
Vydává váš pevný disk divné zvuky? Zdá se vám, že data načítá příliš dlouho? Potom zkuste diagnostikovat a změřit výkon vašeho datového úložiště. Nečekejte, až vám přestane fungovat.

Pevný disk | foto: Profimedia.cz

Diagnostické programy nám podávají globální náhled na hardwarové a softwarové vybavení PC. Naproti tomu testovací poskytují celou řadu informací o mikropočítačovém systému. Těchto aplikací existuje samozřejmě celá řada. My jsme do dnešního článku vybrali ty, které se zaměřují na testování pevných disků.

Testovací nástroje důkladně proklepou HDD a podají zprávu, v jaké je „kondici“. Řada uživatelů si však bohužel mylně myslí, že celkový výkon harddisku je dán jeho vnitřním vybavením. To je sice pravda, ale jen částečně. Hodně také záleží na dalších součástech systému: možnostech čipové sady, UDMA/PIO režimu, konfiguraci RAID, rychlosti CPU, množství paměti a především na kvalitě použitých ovladačů, s čímž se počítá a v testech zohledňuje.

Disk Bench 2.5 – freeware
Tento program testuje reálnou výkonnost disku. Neprovádí laboratorní testy, ale simuluje skutečnou práci s diskem. Pracuje tak, že definujete složku, kterou bude program kopírovat z místa A na místo B. Po startu testu bude program náhodně kopírovat vybrané soubory, bude jejich kopírování přerušovat a z cílového umístění je mazat. Program vyžaduje .NET Framework.

 • Stahujte na této adrese (58 KB).

 • Disk Throughput Tester 1.2 – freeware

  Měří výkon harddisků, konkrétně jde o provádění testů rychlosti čtení a zápis. Nástroj obsahuje tři testy, pomocí kterých načítá a ukládá větší množství megabytů a na konci zobrazí průměrný výsledek přenesených dat za jednu sekundu. DiskTT si nedělá velké ambice, slouží pouze k měření sekvenčního čtení a zápisu disků. Ve svých testech zohledňuje použití disku v systému (ovladače, CPU, RAID atd), takže neprovádí pouze testy na disku.

 • Stahujte na této adrese (296 KB).

 • Roadkil's Disk Speed 1.1 – freeware

  Jednoduchý nástroj, který zobrazí technickou specifikaci vašeho pevného disku a provede jeho otestování. Zjistíte tak informace o rychlosti čtení z disku, lineární zápis, přístupovou dobu atd. Data jsou zobrazena v detailních charakteristikách, anebo v celkovém souhrnu. Nemusí se instalovat.

 • Stahujte na této adrese (41 KB).

 • CHDDSPEED 0.1 – freeware

  CHDDSPEED je jedinečná pomůcka pro kontrolu poškození disků a dalších dat. médií. Pracuje sice v příkazové řádce, ale ovládá se velmi jednoduše. Po spuštění testuje výkon různých zařízení (HDD, CD, flash disk, atd). Tato verze obsahuje dva testy: multisektorové čtení a random read test.

 • Stahujte na této adrese (34 KB).

 • HDD Speed 2.1 – freeware

  Jedinečný nástroj pro zjištění výkonnosti vašich pevných disků. Navíc zobrazuje všechny informace a parametry disku a podporu SCSI, EIDE, U/DMA, S.M.A.R.T., atd. Jde o dobrý ruský program, který však musíte spouštět z DOSu.

 • Stahujte na této adrese (235 KB).

 • HD Tune 2.5 – freeware

  Velmi jednoduchým prográmkem je HD Tune od EFD Software. Ten totiž dokáže nejen otestovat pevný disk na přenosové rychlosti a přístupové doby, vytížení CPU, ale zobrazí výsledky do přehledných grafů. S daty můžete pracovat i ve schránce Windows. Navíc poskytuje i informace o zdravotním stavu HDD a celou řadu dat ze S.M.A.R.T. Nově nyní obsahuje informace o: SATA podpoře, Native Command Queuing (NCQ) a Power Management.

 • Stahujte na této adrese (627 KB).

 • Victoria 3.4 – freeware

  Victoria je silná ruská HDD diagnostická pomůcka. Podporuje nejen IDE disky, ale také novou technologii SATA. Victoria má mnoho užitečných vlastností včetně: vyčerpávajících informací o disku, vytváření image disku, 9 nástrojů pro testy hlubokého skenování, prohlédnutí ploten, nízkoúrovňových formátů, správy akustiky (AAM), S.M.A.R.T. a ještě více. Aplikace je opět určena pro DOS.

 • Stahujte na této adrese (83 KB).

 • MHDD 4.5 – freeware

  MHDD, nepleťte si s MHD, je oblíbená aplikace pro diagnostiku disků. Hodí se zejména v případech, kdy disk začíná vykazovat nějaké problémy. Zobrazí však tabulku S.M.A.R.T, umí nízkoúrovňové formátování, vyřadit vadné sektory z práce a další testy. Spouští se z bootovací diskety, kterou umí také vytvořit.

 • Stahujte na této adrese (541 KB).

 • Hdd Speed Test Tool 1.0 – freeware

  Tento pomocník nabízí dvě metody testu rychlosti pevného disku. Dokáže otestovat, jak je na tom z hlediska reakce rychlých změn (zápisy a mazání). Potom zobrazí, jak na tom disk je. Stejně dobře otestuje i vhodnost použití flash disky apod. pro rychlé změny.

 • Stahujte na této adrese (1,8 MB).

 • HD Tach 3 – shareware

  A na závěr sice placený, ale již legendární a stále jeden z nejlepších testerů HDD. Podává informace o sekvenčním čtení, diskové kapacitě, přístupové době, zatížení CPU při operacích s diskem, maximální a minimální přenosové rychlosti a mnohem více. Software je považován za jeden z nejlepších nástrojů pro testování HDD. Pracuje s disky IDE, SATA, USB, FireWire i v RAIDu.

 • Stahujte na této adrese (270 KB). • Nejčtenější

  Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

  Britský fyzik Stephen Hawking

  Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

  ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

  Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

  Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...  Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

  Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

  Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

  PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

  Časová osa přechodu na DVB-T2.

  Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

  Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

  Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

  Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

  Další z rubriky

  Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

  Ilustrace - domácí finance

  Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

  Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

  Ilustrační foto - browser

  Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

  Tipy a triky pro Windows 10: Dostaňte z OneDrivu maximum

  Tipy a triky pro Windows 10

  OneDrive není jen služba ve Windows. Jde o celou platformu, která uživatelům umožňuje manipulovat s daty i mimo PC...

  Najdete na iDNES.cz