Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proměňte e-mail v téměř 3GB disk pro cokoliv

aktualizováno 
Rozšiřte si zdarma svůj disk skoro o 3 GB volného místa. Díky Gmailu tak získáte nové úložiště pro svá data a zároveň k nim budete moci přistupovat z jakéhokoliv PC připojeného k internetu.

Jste–li na internetu jako doma, pak vám je jistě velmi dobře známa služba Gmail. Je provozována jedničkou ve vyhledávání dat na internetu a to společností Google. Svým uživatelům nabízí moderní elektronickou schránku pro vyřizování e–mailové korespondence. Páteří Gmailu je výkonný vyhledávací stroj Google, který rychle najde libovolnou zprávu odeslanou či přijatou vlastníkem účtu kdykoli v minulosti. A protože Gmail zahrnuje v současné době téměř 3 GB úložného prostoru (a číslo stále roste), nemusí se běžný uživatel starat o její zaplnění. Proč tedy tento prostor nevyužít i jinak, než jen pro posílání e–mailů?

 Pár faktů o Gmailu
– 1. 4. 2004 (tedy na apríla) beta služba spuštěna
– od 31. 8. 2005 je Gmail v češtině (v současné době je dostupný ve většině jazycích)
– od 8.2. 2007 je Gmail v ČR bez pozvánek
– 16. 8. 2007 je služba stále v beta provozu

Historie a zajímavosti
Ještě než vám ukážeme, jak Gmail využít jako váš další disk, podíváme se na tři jeho zajímavosti. I přestože služba funguje již 3 a půl roku, stále je ve fázi beta – tedy nejde o finální verzi. Důvodů, proč tomu tak je, může být hned několik. Nebudeme se o nich nyní zmiňovat. Snad jen těm z vás, které by mohlo napadnout, že je to z důvodu, že služba ještě není dostatečně vyzkoušena, či nefunguje tak, jak by měla, můžeme sdělit, že tak tomu opravdu není. Druhou zajímavou věcí na Gmailu bylo to, že díky němu konečně došlo k rozhýbání trhu s elektronickou poštou. Řada serverů poskytující webovou poštu navýšila po vzoru Google kapacitu svých schránek a začala pracovat na jejich dalším vylepšení. Pozadu tak nezůstali jak velcí hráči typu Yahoo!, Microsoft, ale i tuzemští provozovatelé schránek Seznam, Centrum, Atlas a další. Poslední a asi nejdiskutovanější zajímavostí je to, že Gmail byl od svého začátku určen pouze vyvoleným – pro vybraný okruh lidí. Ti si ho mohli pořídit jen na základě tzv. pozvánky. Tu jim musel zaslat někdo, kdo již tuto elektronickou službu používal. Dlouhou dobu nebylo možné pozvánky nikde sehnat a dokonce se s nimi i obchodovalo a do celé věci se poté musel vložit i Google. Pozvánky jsou však i nadále pro některé země jedinou možností, jak Google Gmail začít používat.

GMail Drive
Protože Gmail nabízí v tuto chvíli téměř 3 GB volného místa pro ukládání zpráv, přišel jeden z programátorů s nápadem, jak by tato kapacita šla využít i pro jiné účely. Chcete-li data do této schránky ukládat nejen přes webové rozhraní, zkuste využít doplněk s označením GMail Drive. Jde o rozšíření, díky kterému budete moci kopírovat soubory přímo z rozhraní Windows, kde se tváří jako další disk.

Stažení a instalace
Domovské stránky naleznete na této adrese. Instalační soubor si potom můžete přímo stáhnout zde – Gmail Drive (146 KB). Stažený archív rozbalte a poklikejte na soubor Setup.exe. Dojde k instalaci a na jejím závěru se objeví informace, co vše rozšíření umí.

Jak GMail Drive používat
Doplněk nehledejte ve Start liště, tam byste ho nenašli. Místo toho raději otevřete Průzkumníka Windows (můžete využít klávesovou zkratku Windows + E). Na pravé straně v části Jiný se vám objevila nová položka GMail Drive. Poklikejte na ni.

GMail Drive

Zobrazí se dialogové okno, do kterého musíte vyplnit přihlašovací údaje k vaší elektronické poště na Gmailu. Jde o název vaší schránky po znak @ a také heslo, které je totožné pro přihlášení k vaší poště.

GMail Drive

Máte–li však přístup k jiné službě od Google (iGoogle, reader, Google talk apod.), můžete ho také využít. Nemáte–li ještě Gmail konto, tak si ho jednoduše vytvořte.

 Jak si vytvořit Gmail konto
 

1. zadejte www.gmail.com
2. na pravé straně klikněte na odkaz Zaregistrovat si Gmail
3. vyplňte registrační formulář

GMail Drive

Aktivace GMail Drive
Po zadání údajů vás osobní firewall upozorní, že aplikace se pokusila o komunikaci na internet (pokud firewall používáte a je nakonfigurován, tak aby vás upozorňoval). Komunikaci povolte. Zobrazí se obsah souborů. Seznam bude nejspíše prázdný, protože jste ještě žádná data nenahráli. Ty se ukládají na Gmail velmi jednoduše a to např. metodou uchop, táhni a pusť. Stejně tak je můžete kopírovat ze schránky. Soubory však mohu být maximálně o velikosti 10 MB. Kliknete–li pravým tlačítkem myši na ikonku GMail Drive, můžete se od Gmailu odhlásit.

Závěrem
Tímto způsobem si lze zdarma a velmi jednoduše rozšířit pevný disk téměř o 3GB volného prostoru. Navíc využíváte vlastní schránku a data můžete mít díky tomu neustále při sobě. Stačí se přihlásit k jakémukoliv PC a použít tento doplněk. Či se přihlásit do Gmailu a nové soubory se zde objeví jako prázdné zprávy s názvem souboru a prefixem GMAILFS.

GMail Drive
GMail DriveJednu nevýhodu GMail Drive však má. Tato utilitka se po jejím uvedení nesetkala s pochopením lidí z Google a tak tomu, kdo ji používal, zasílali e–mail s upozorněním, aby utilitku přestali používat. Někdy jim dokonce na den zablokovali přístup ke schránce. Tímto chtěli zamezit tomu, aby se z Gmailu stalo úložiště dat. V současné době však nemáme žádné informace o tom, že se tak stále děje a to službu používáme poměrně často.

Konkurence
Velmi povedeným programem je Gspace. Ten nabízí nejen to, co GMail, ale i ještě něco navíc. Jde o doplněk pro Firefox, takže ho z něho můžete stahovat a instalovat přímo po kliknutí na tuto adresu.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Takto by mohla fungovat rozšířená realita. Ukažte, kde to máte pokažené

Kužník Jan: Streem - Nová mobilní služba s rozšířenou realitou pro řemeslníky i...

Rozšířená realita v mobilu nemusí být je zábavná hračka. Autoři služby Streem.pro ukazují, jak může vypadat komunikace...

Inteligentní algoritmy odhalí duplicitní soubory bez zbytečného hledání

Ilustrační foto

Manipulací se soubory na diskových úložištích dochází snadno k duplikaci. Stejné soubory potom máte na více místech a v...

uTorrent opravuje chybu, která mohla uživatele vystavit nebezpečí

uTorrent

Oprava klienta služby uTorrent odstraní problém, který mohl uživatele nalákat na podvodné stránky.

Najdete na iDNES.cz