Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Protipirátská BSA hodlá v Česku varovat 15 000 organizací

  0:33aktualizováno  0:33
Především ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby, mohou očekávat upozornění na softwarové pirátství od BSA.
software, pirát, cd, počítač

software, pirát, cd, počítač

Organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru, zahájila kampaň zaměřenou na boj proti softwarovému pirátství v malých a středně velkých firmách. V polovině listopadu bude kontaktovat vedení a majitele více než 15.000 firem po celém Česku kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru ve firemních počítačích, informoval dnes ČTK mluvčí BSA Jan Hlaváč.

BSA tak chce dále snížit míru pirátství v ČR. Podle studie analytické společnosti IDC se v Česku nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty 2,5 miliardy korun.

Nejčastější příčinou softwarového pirátství je podle Hlaváče instalace více kopií softwaru, než na kolik má firma podle zakoupené licence nárok. Značné procento nelegálních programů či jiných autorských děl ale podle něj zavlečou do firmy sami zaměstnanci. Stahují a ukládají na firemní síť nelegální software pro soukromé účely, ale často jej pak nesmažou.

Aliance bude informovat o způsobech, jimiž se obvykle nelegální software do firmy dostane, a jak tomu zabránit. "Manažery upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a poradíme jim, jak se s pirátstvím důsledně vypořádat. Majitelé firem a manažeři si často mylně myslí, že jsou zbaveni jakékoli odpovědnosti, pokud nelegální software sami neinstalovali či jeho užívání nenařídili. Na tento mýtus již mnoho z nich doplatilo," konstatoval Hlaváč.

Upozornil, že za užívání nelegálního softwaru ve firmě je zodpovědný každý, kdo se na jeho šíření podílel - ať už aktivně, například jeho instalací, či pasivně, třeba tím, že jeho šíření toleroval.

BSA se v kampani zaměří na malé a střední firmy s důrazem na kreativní obory. "Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby, se podle našich analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," naznačil Hlaváč.

Nejčastěji se podle něj nelegálně užívají kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows a dále antivirové programy a v domácnostech počítačové hry. V oblasti odborného softwaru se nelegálně instalují například grafické programy.

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Microsoft dokončil práci na tmavém módu Windows 10

Temný mód Průzkumníka souborů ve Windows 10.

Nová testovací verze Windows 10 přináší další rozšíření takzvaného tmavého módu (Dark mode), který může zpříjemnit...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Najdete na iDNES.cz