Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Protipirátská BSA hodlá v Česku varovat 15 000 organizací

  0:33aktualizováno  0:33
Především ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby, mohou očekávat upozornění na softwarové pirátství od BSA.
software, pirát, cd, počítač

software, pirát, cd, počítač

Organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru, zahájila kampaň zaměřenou na boj proti softwarovému pirátství v malých a středně velkých firmách. V polovině listopadu bude kontaktovat vedení a majitele více než 15.000 firem po celém Česku kvůli možnému výskytu nelegálního softwaru ve firemních počítačích, informoval dnes ČTK mluvčí BSA Jan Hlaváč.

BSA tak chce dále snížit míru pirátství v ČR. Podle studie analytické společnosti IDC se v Česku nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty 2,5 miliardy korun.

Nejčastější příčinou softwarového pirátství je podle Hlaváče instalace více kopií softwaru, než na kolik má firma podle zakoupené licence nárok. Značné procento nelegálních programů či jiných autorských děl ale podle něj zavlečou do firmy sami zaměstnanci. Stahují a ukládají na firemní síť nelegální software pro soukromé účely, ale často jej pak nesmažou.

Aliance bude informovat o způsobech, jimiž se obvykle nelegální software do firmy dostane, a jak tomu zabránit. "Manažery upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a poradíme jim, jak se s pirátstvím důsledně vypořádat. Majitelé firem a manažeři si často mylně myslí, že jsou zbaveni jakékoli odpovědnosti, pokud nelegální software sami neinstalovali či jeho užívání nenařídili. Na tento mýtus již mnoho z nich doplatilo," konstatoval Hlaváč.

Upozornil, že za užívání nelegálního softwaru ve firmě je zodpovědný každý, kdo se na jeho šíření podílel - ať už aktivně, například jeho instalací, či pasivně, třeba tím, že jeho šíření toleroval.

BSA se v kampani zaměří na malé a střední firmy s důrazem na kreativní obory. "Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby, se podle našich analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru," naznačil Hlaváč.

Nejčastěji se podle něj nelegálně užívají kancelářské balíky Microsoft Office, operační systém Windows a dále antivirové programy a v domácnostech počítačové hry. V oblasti odborného softwaru se nelegálně instalují například grafické programy.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Umělá inteligence Googlu slouží v armádě a ne všem se to líbí

Bezpilotní letoun RQ-4 Global Hawk

Umělou inteligenci společnosti Google využívá americká armáda v rámci jednoho projektu u bezpilotních letadel.

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Software zdarma: virtuální prohlídka Země i sluneční soustavy

Nasa`s Eyes

Úchvatný virtuální let s možností prozkoumat dostupná data o naší sluneční soustavě nabízí aplikace Nasa`s Eyes....

Najdete na iDNES.cz