USS New Orleans v přístavu

USS New Orleans v přístavu | foto: Petr PravdaTechnet.cz

Prozkoumali jsme nejmodernější válečnou loď USA. Vítejte na palubě

  • 145
Jedno z nejnovějších válečných plavidel USA, USS New Orleans třídy LPD 18, brzy vyrazí z přístavu New Orleans na dlouhou cestu do kalifornského San Diega, odkud bude vyplouvat k důležitým válečným misím. Byli jsme na palubě, pod ní i na kapitánském můstku.

Server iDNES.cz dostal společně s dalšími dvěma českými reportéry a dvěma přidělenými příslušnicemi US NAVY unikátní možnost podívat se na palubu nejmodernější válečné lodi USA.

Pohled na příď

Seznamte se - její veličenstvo, USS New Orleans, nejmodernější válečná výsadková loď na světě. Pojme 360 členů posádky a v případě potřeby až 800 příslušníků výsadkových sil. Během relativně krátké doby může toto rychlé plavidlo být nasazeno k výsadkovým, ale i humanitárním operacím kdekoli na světě.

USS New Orleans v přístavu Pohled na USS New Orleans s typickými věžemi, které zakrývají část elektronického zařízení USS New Orleans připomíná fantastickou vesmírnou loď

Vypadá trochu jak vesmírná loď z Marsu. Je to plovoucí Stealth vybavený tak, aby nepřátelské radary měly s jeho odhalením co největší práci. V neworleanském přístavu působí skutečně bizarním dojmem. Nejkurióznější částí jsou dvě vysoké hranaté věže zakrývající moderní radarové systémy a provedené tak, aby odrážely radarové vlny nepřítele. Ze stejného důvodu je plavidlo vybaveno i speciálním protiradarovým nátěrem.

Míry a váhy lodi jsou úctyhodné. Dlouhá téměř 210 metrů, široká 32 metrů, nosnost 25000 tun. Rychlost 22 uzlů, což je téměř 40 km/hod.

Ještě úctyhodnější jsou ale její vnitřní prostory (které jsme prolezli) a náklad, jenž se do ní vejde. Pojme dvě výsadková vznášedla LCAC nebo jedno konvenční plavidlo LCU (místo mají na dolní palubě přímo proti obrovským vyklápěcím dveřím, kudy mohou vyjet na moře) a 14 EFV - expedičních bojových vozidel námořní pěchoty. Kromě toho poveze i 4 helikoptéry CH-46 Sea King nebo dva letouny s kolmým startem MV-22. Lodní hangár pak pojme jeden až dva letouny.

 Letadlo s kolmým startem MV-22 Vyloďovací vznášedlo LCAC

Kromě toho disponuje plavidlo silnou a moderně vybavenou zdravotnickou jednotkou - dvěma operačními sály, 18ti nemocničními lůžky a jednotkou intenzivní péče se 6ti lůžky.

Polní přenosná lůžka ve zdravotnické části Jednotka JIP se speciálním polohovacím lůžkem a figurínou Oscar Velitelka zdravotnické části lodě

Elektronika pro zajištění bezpečnosti lodi je ohromující - ochranný systém MK2, protiletecký radar AN/SPS-48E 3D, AN/SPQ-9B námořní radar a vyhledávací radar AN/SPS-73.

Jeden z radarových systémů

Ze zbraní na palubě lze připomenout 30mm protilodní kanony a dva protiletadlové raketové odpalovací systémy MK 31 Mod 1 RAM.

Lodní kanón

Z vnitřního vybavení nás kromě velmi moderní zdravotní jednotky zaujaly například i kóje pro námořníky, které jsou zkonstruovány do "L" takovým způsobem, že umožní členům posádky posadit se a číst si nebo psát.

Nově vyvinutý systém lůžek pro posádku, na nichž je místo pro sezení Herní stolek v sekci pro posádku

Loď je domyšlena do nejmenších detailů, včetně toho, že chodníky na vnějších i vnitřních palubách mají speciální drsný protiskluzový nátěr.

Hermetické dveře mezi palubami Systém zavírání dveří

Dostali jsme se i na rozlehlý kapitánský můstek, který zcela ovládla počítačová technika s dotykovými displeji.

Redaktor iDNES.cz na velícím křesle pro kapitána  Na kapitánském můstku u dotykového displeje Dotykový displej

Po celou dobu nás provázely dvě důstojnice amerického námořnictva, které nám umožnily nahlédnout takřka do všech prostor plavidla.

Mohutná vyklápěcí záď USS New Orleans, kterou vyplouvají vyloďovací vznášedla nebo lodě

,