VIDEO: Podívejte se na unikátní prstencové zatmění Slunce

  • 4
Zajímavý úkaz v podobě neúplného, ale prstencového zatmění Slunce mohli sledovat dnes ráno našeho času v některých částech jižní polokoule. Měsíc tedy nezastínil celou hvězdu, protože byl z hlediska úhlové velikosti na obloze menší než Slunce.

Nejlepší poloha pro sledování překrytí slunečního disku Měsícem byla jen z malé části Antarktidy. Částečného prstencového zatmění se pak mohli dočkat obyvatelé Austrálie, zejména na ostrově Tasmánie. V hlavním městě ostrova Hobartu začal Měsíc překrývat Slunce v 15:51 místního času (07:51 SELČ) a maxima zatmění dosáhlo v 17:00 (09:00 SELČ), přičemž Slunce v těchto končinách zapadlo už v 17:17. V Sydney dosáhlo zatmění maxima 52 procent pokrytí slunečního disku, a to v 17:15 místního času. Jenže o dvě minuty později Slunce už zapadlo a navíc podle Space.com pozorování kazila oblačnost.

Prstencové zatmění vytváří efekt vyhlížející jako ohnivý kruh, který se vytvoří kolem siluety Měsíce.

Zatmění Měsíce

Naposledy mohli lidé 15. dubna pozorovat zatmění Měsíce. Poštěstilo se to však jen obyvatelům Severní Ameriky, Latinské Ameriky, Karibiku, Austrálie a Nového Zélandu. A když nastane zatmění Měsíce, často to znamená, že někde nastane při následujícím novu také zatmění Slunce.

Zatmění je velmi vzácné právě proto, že Měsíc nebude před Sluncem v centrální poloze. Navíc střed stínu Měsíce o Zemi sotva zavadí a projde pouze Antarktidou. Ze zhruba čtyř tisíc prstencových zatmění za uplynulých pět tisíc let bylo takových pouze 1,7 procenta, uvedl server weather.com.

Letos v některých částech světa ještě nastane úplné zatmění Měsíce 8. října a částečné zatmění Slunce 23. října. Nad územím Česka budou zatmění Měsíce i Slunce k vidění až v roce 2015.

,