Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hodně nečekaný pohled. Vědci učinili myš průhlednou

aktualizováno 
V kalifornských laboratořích dokázali upravit myší tělíčko tak, aby bylo v podstatě průhledné. Jde o vylepšení již vyzkoušené techniky použité u jednotlivých části těla. Měla by sloužit k poznání anatomie v přesnějším měřítku.

Pohled na tělo „průhledné myši“ shora (A) a zespodu (B). Úplně vpravo (C) je záběr na mozek zvířete, které bylo po usmrcení týden v osmiprocentním roztoku ředidla. | foto: Yang et al., Cell

Nahlédnout přímo do těla bez skalpelu v ruce je starý sen biologů. Kromě různých zobrazovacích metod (rentgen, magnetická rezonance), které mají své nevýhody, se vědci pokoušejí získat pohled do nitra živočišných těl i přímo ve viditelném spektru.

Některé postupy pro částečné zprůhlednění tkání byly vyvinuty už v 19. století (například díky Werneru Spalteholzovi) a používají se dodnes. Jejich obvyklou nevýhodou je, že poškozovaly upravované tkáně, a tak výsledný preparát neposkytoval vždy přesný obraz toho, co se v těle skrývá.

Příprava podkladů pro nový atlas. Mozek se krájí přístrojem zvaným mikrotom na...

Příprava podkladů pro velmi podrobný atlas lidského mozku. Orgán se krájí přístrojem zvaným mikrotom na 20 mikrometrů silné plátky.

Anatomové tyto a další nedostatky podobných metod samozřejmě běžně řeší vytvářením modelů pomocí „destruktivních metod“. Zkoumanou tkáň obvykle nařežou na velmi tenké plátky a z nich vytvoří podrobný model.  

Ale „průhlednost“ má nesporné výhody, a proto stále pokračují snahy o vylepšení používaných metod. V minulém roce například tým ze Stanfordské univerzity v Kalifornii v článku pro časopis Nature předvedl metodu nazvanou CLARITY, která umožnila vytvořit „zprůhlednit“ myší mozek (článek s placeným přístupem zde). Vědci do něj sice nemohou nahlédnout během života zvířete, ale aspoň mají k dispozici průhledný a neporušený preparát, na kterém mohou také ověřovat například průběh mozkových drah.

Vlevo je myší mozek v běžném stavu, vpravo ošetřený rozpouštědlem podle metody...

Vlevo je myší mozek v běžném stavu, vpravo ošetřený rozpouštědlem podle metody CLARITY, která umožňuje nahlédnout do mozku bez zásahu skalpelem (či mikrotomem).

Účinku bylo dosaženo experimentováním s různými dávkami a různě dlouhým „louhováním“ v rozpouštědlech, která uvolní lipidy (tj. tuky) na buněčné membráně. A to včetně krátkého pobytu v elektrickém poli, které zrychlilo působení chemikálií. Metoda měla zatím ovšem značná omezení. Není možné ji například používat na tak velký orgán jako lidský mozek, protože používaný gel by se nedostal k hlouběji uloženým buňkám (tým už pracuje na vylepšení postupu, a tedy i „zprůhlednění“ celého lidského mozku).

Nyní už jsme o krok dále. Na jiném kalifornském pracovišti v Pasadeně dokázali metodu CLARITY „vyladit“ natolik, aby učinili průhledné celé tělo myši (článek vyšel v časopise Cell, přístup je placený). Základem bylo, že rozpouštědlo rozšířili v  celém těle zvířete (samozřejmě mrtvého) jeho krevním oběhem. Během dvou dnů se staly průhledné svrchní vrstvy buněk, během dvou týdnů téměř celé tělo. Průhlednost není dokonalá, ale i tak dává možnost nahlédnout hluboko do těla, včetně některých vnitřních orgánů.

3D vizualizace nedotčené ledvinové tkáně myši

3D vizualizace nedotčené ledvinové tkáně myši

3D vizualizace tkáně myších pohlavních tkání

3D vizualizace tkáně myších pohlavních tkání

Vědci z těla nakonec odstranili velké kosti, na které nemá postup žádný vliv, a zůstávají tedy neprůhledné. Velká část tkání si díky přirozené pevnosti buněk a strukturální podpoře kostry (alespoň do jejího odstranění) zachovala svou trojrozměrnou podobu.

Autorům se tak naskytla možnost prohlédnout si detailně stavbu mnoha částí těla, které jinak v neporušeném stavu vidět jednoduše nejsou. Mohou tak získat například v podstatě nezkreslenou trojrozměrnou představu, jak se v těle šíří některé důležité látky.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Homeopatika nebudou placená z veřejného zdravotnictví, rozhodla Británie

Homeopatie (ilustrační foto)

Poslední místní organizace britského národního zdravotního systému se dohodly, že ukončí podporu homeopatické léčby....

Němečtí vědci objevili molekulu, která může pomoci spermiím v navigaci

Závod mužských spermií k vajíčku ženy (umělecké ztvárnění)

Tým vedený profesorem Benjaminem Kauppem popsal u ježovek molekulu, která je stěžejním článkem v navigaci spermií....

Najdete na iDNES.cz