Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První Čech vyrábí příslušenství pro Apple, podívejte se

aktualizováno 
Nápad českého inženýra oslovil firmu Apple. Jednoduchý dřevěný stojánek pro iPody a iPhony získal jako první český výrobek oficiální certifikát kalifornské společnosti. Vyrábí se ve stejné firmě jako luxusní dřevěné zboží pro Hermès nebo skříně pro klavíry a pianina Petrof.

Ve světě spotřební elektroniky neexistuje značka, pro kterou by se po celém světě vyrábělo tolik různých doplňků jako pro Apple a iPod potažmo iPhone. Vymyslet něco nového se zdá být v tomto oboru téměř nemožné. A stát se certifikovaným výrobcem, kterému Apple udělí známku Made for iPod, je ještě těžší. Nebo že by to tak těžké nebylo?

Dockwood - dokovací stanice se vyrábí v několika barevných provedeních. Nejelegantnější je jistě černá, případně bílá. Nejnovější je jarní zelená.

Dockwood - dokovací stanice se vyrábí v několika barevných provedeních. Nejelegantnější je jistě černá, případně bílá. Nejnovější pak jarní zelená.

Dockwood - čidlo pro dálkové ovládání je dobře viditelné a dálkové ovládání funguje bez omezení.

Dockwood - čidlo pro dálkové ovládání na plastové dokovací kolébce je i po vložení do dřevěného stojánku dobře viditelné a ovladač funguje bez omezení.

Jiřímu Londinovi a jeho Dockwoodu se to povedlo. Stal se prvním českým certifikovaným výrobcem příslušenství pro Apple. Stačilo prý do centrály firmy poslat vzorky výrobku a žádost o certifikát. Za necelý měsíc přišla kladná odpověď.

Dockwood - než se Dockwood zabalí, je pečlivě vyleštěn.

Dockwoody se vyrábí v několika různých tvarech a barevných odstínech.

Stojany na dokovací stanice nazvané Dockwood se tak staly prvními českými výrobky pro Apple a podle dostupných informací i jedinými, které se vyrábějí ze dřeva. Rodí se na Vysočině ve stejné fabrice, která dodává dřevěné výrobky pro luxusní a světoznámou francouzskou značku Hermès.

Dřevotvar vyrábí i dřevěné výrobky pro značku Hermes. Nároky na kvalitu zpracování jsou extrémní. Písmeno D v rohu je značkou Dřevotvaru.

Dřevotvar vyrábí i dřevěné výrobky pro značku Hermès. Nároky na kvalitu zpracování jsou extrémní.

Dockwood - nenápadné D na zadní straně výrobků Hermes označuje Dřevotvar Bystré

Nenápadné písmeno D na zadní straně luxusního dřevěného podnosu Hermès označuje výrobce -Dřevotvar Bystré.

Při výrobě Dockwoodů se používá stejně náročný a pečlivý postup jako u skříní a doplňků pro klavíry a pianina. Ty firma Dřevotvar Bystré vyváží do celého světa. Ve stejné dílně vznikají i tácy, podnosy a ozdobné krabičky značky Hermès. Až za ně budete v ulici Faubourg Saint-Honoré v Paříži u Hermèsu utrácet, otočte je dnem nahoru a v rohu si všimněte písmena D. To znamená, že pocházejí od nás z Vysočiny z vesnice Bystré u Poličky.

Dockwood - je prvním oficiálně certifikovaným výrobkem pro Apple. V době naší reportáže byl také i jediným v ČR.

Dockwood je prvním oficiálně certifikovaným výrobkem pro Apple. V době naší reportáže byl také i jediným v ČR.

Najděte nějakou vadu …

"Tak co, najdete nějakou vadu?" pokládá nám téměř řečnickou otázku ředitel Dřevotvaru Jiří Jukl a v rukavicích nám podává malý dřevěný podnos Hermès. Ani po velmi podrobném zkoumání na něm nenajdeme sebemenší kaz. Přesto ho prý z Francie vrátili jako nevyhovující.

Důvodem byla drobná nečistota v laku, která je však vidět pouze pod určitým úhlem. "Dnes se nám to už nestává a naprostá většina výrobků projde přísnou kontrolou Hermèsu bez problémů. Začátky však byly těžké," dodává Jukl.

Dockwood se vyrábí ve stejné továrně jako součásti kvalitních klavírů a pián. Na snímku kobylky pro klavír.

Dockwood se vyrábí ve stejné továrně jako součásti kvalitních klavírů a pianin. Na snímku kobylky pro klavír.

Dockwood - truhláři měli vždycky smysl pro humor

I zdejší  truhláři mají osobitý smysl pro humor.

Se stejnou péčí jako Hermès se v Dřevotvaru vyrábějí skříně klavírů světových značek Petrof, Bechstein, Schimmel nebo třeba Steinberg. Stejně je tomu samozřejmě i u Dockwoodů, které vymyslel a navrhl Jiří Londin.

Dockwood - postup výroby relativně jednoduchých Dockwoodů vznikl při obrábění součástek pro klavíry a piána

Postup výroby relativně jednoduchých Dockwoodů vznikl při obrábění součástek pro klavíry a piána.

Jak vznikl první český iPod výrobek

"Rád používám iPod, ale nikdy se mi nelíbila dokovací kolébka, kterou jsem si k němu pořídil. Ten kus plastu mi k tak elegantnímu výrobku nějak nepasoval," vysvětluje Londin, jak ho napadlo vyrobit si vlastní stojánek splňující jeho estetické nároky.

Nejprve si Dockwood vytvořil pro sebe a když se líbil i známým, napadlo jej, že by se mohl vyrábět sériově. Jak zdánlivě jednoduchá byla cesta k prvnímu českému certifikovanému iPod doplňku, si můžete přečíst v krátkém rozhovoru v rámečku.

Některé věci se v truhlářské dílně nezměnily od doby, kdy jsem tam brigádničil coby třináctiletý žáček.

Některé věci se v truhlářské dílně nezměnily od doby, kdy jsem tam brigádničil coby třináctiletý žáček.

Ruční práce ...

Dřevotvar vyrábí Dockwoody ne zcela tradiční cestou.

Tradiční postup je vyrobit dřevěný díl, obrobit ho do finální podoby a pak lakovat. Jenže při lakování nateče lak do obrobených míst a původní přesné rozměry jsou tak deformovány. Hrany navíc nejsou optimálně čisté.

Zde je však základní dřevěný díl nejprve nalakován, vybroušen a vyleštěn. Takto dokončený díl je "oblepen" ochrannými fóliemi a přes ty je výrobek obroben. Všechny hrany a rohy jsou tak zcela precizní.

Dockwood - vizuální kontrola je vždy důležitá.

Vizuální kontrola kvality laku je vždy důležitá.

Dockwood - výrobky se lakují hned na začátku celého výrobního procesu.

Dockwoody se lakují hned na začátku celého výrobního procesu.

Stojánky Dockwood jsou vyráběny ze stejného dřeva jako skříně klavírů a pianin. Používá se hrušňové dřevo nebo dřevovláknité MDF desky. Shodné s hudebními nástroji jsou i laky a povrchová úprava. Díky kvalitním polyesterovým lakům mají nezvykle vysoký a hluboký lesk.

Lesk má hloubku proto, že vstupní lak je transparentní a do něj se přidává pasta. Černé 3 - 5 procent, bílé 10 procent, ostatních 7 - 15 procent, podle kryvosti.

Na Dockwoodu je použito osm až devět vrstev laku, celková tloušťka po nastříkání je 1,2 až 1,5 mm, přibližně 0,3 mm (zhruba dvě vrstvy) se poté odbrousí pryč. Finální lak má tedy 0,9 až 1,2 mm. 

Dockwood - obráběcí nástroje v detailuDockwoody se vyrábí  v několika různých tvarech a barevných provedeních.

Černá barva vyžaduje méně vrstev než bílá. U mahagonového povrchu je použita mořená dýha. Lakuje se transparentním lakem a kraje se maskují zakrývací barvou, aby neprosvítaly hrany.

Lak má v sobě zhruba 3 % parafínu, který při výrobě zajišťuje ztvrdnutí, a jeho zbytky pak usnadňují finální leštění. 

Nastříkaný lak nejdříve projde stádiem zgelovatění. Pak se vyloučí parafín, který na povrchu vytvoří šedou vrstvičku. Další vrstva laku se musí nastříkat ve správných časových odstupech, aby se vrstvy spojily. Druhá vrstva se stříká zhruba po dvaadvaceti minutách, třetí po dvaceti. U posledních vrstev se interval krátí až k dvanácti minutám.

Pokud by se stříkalo pozdě, parafín by už všechen vystoupil na povrch, hotová vrstva by ztuhla (lak by už nebyl gelovitý) a laky by se nespojily. Po vybroušení by v laku byly vidět kontury a mapy. 

Dockwood - dokovací stanice je promyšlena do nejmenších detailů. Dálkový ovladač pohodlně vyndáte pouhým tlakem prstu.

Stojánek je promyšlen do nejmenších detailů. Dálkový ovladač pohodlně vyjmete pouhým tlakem prstu.

Dockwood - prostor pro kabely je dostatečně velký i když v balení naleznete pro jistotu i redukci, pro případ, že koncovka vašeho 3,5mm jacku je příliš objemná.

Prostor pro kabely je dostatečně velký i když v balení pro jistotu naleznete i redukci pro případ, že koncovka vašeho 3,5mm jacku je příliš objemná.

Pokud by se naopak stříkalo brzy, nebyl by lak ještě v gelové podobě, parafín by se nestihl vyloučit (skrz dostříknuvší vrstvu laku by už neprostoupil) a v laku by vznikly jemné bílé tečky. Kdyby něco z toho stalo, produkt se musí obrousit a lakování opakovat.

Tvrdnutí laku trvá zhruba den. Pak se odstraní vrchní vrstva parafínu. Poté následuje zhruba 10 - 14 dní, během kterých lak zraje, sesedá a kopíruje tak materiálový podklad. Kvalita základní vrstvy je proto nesmírně důležitá, aby nevznikly viditelné nerovnosti. U Dockwoodu to vzhledem k malým rozměrům není tak zásadní, ale na velkých plochách klavíru může být pracování laku velký problém.

Když je tlak vytvrdnutý, tak ani na ultrazvuku nelze rozlišit jednotlivé vrstvy - jeví se jako jedna.

Broušení a leštění

Broušení probíhá ve dvou kolech. Široká vrchní plocha se brousí pod rotujícím brusným pásem, boční strany a hrany jsou pak dobrušovány ručně. Používají se k tomu stlačeným vzduchem poháněné excentrické brusky a brusiva se suchým zipem. Jako brusivo je použit například odpad ze zpracování diamantů. Používají se tu zrnitosti 400 až 2000.

Dockwood - vosk se používá na takzvané předleštění

Vosk se používá na takzvané předleštění výrobku.

Dockwood - vosk se nejprve nanese na leštící kotouč a teprve potom se přiloží výrobek.

Nejprve se nanese na lešticí kotouč a teprve potom se přiloží výrobek.

Dockwood - předleštění dokovací stanice pomocí vosku naneseného na leštící kotouč.

Dockwood - předleštění dokovací stanice pomocí vosku naneseného na lešticí kotouč.

Dockwood - po předleštění následuje takzvaný polishing, což je jemné leštění pomocí brusné pasty, která se používá například i pro karosérie aut.

Po předleštění následuje takzvaný polishing, což je jemné leštění pomocí brusné pasty, která se používá například i pro karosérie aut.

Tloušťka laku se během broušení kontroluje ultrazvukovým tloušťkoměrem.

Následuje leštění voskem a pastou na dvojici rotujících měkkých kotoučů. Na jednom probíhá takzvané předleštění voskem. Ten se nejdříve na kotouč "namaže" z krychličky, která tvarem připomíná mýdlo. Vosk se v ní smíchá s brusivem.

Dockwood - malé hrany je nutné brousit ručně.Dockwood - malé hrany je nutné brousit ručně.

Dockwood - malé hrany je nutné brousit ručně.

Na druhém kotouči se lak takzvaně "vypolišuje" (odborný termín zní správně: polishing) pastou na leštění aut ředěné ve vodě a ve čpavku. Čpavek vytáhne z podkladu mastnotu a vytvoří ten finální lesk.

Dockwood - broušení velkých ploch výrobků.

Dockwood - broušení velkých ploch výrobků

Dockwood -během broušení se neustále kontroluje, zda má lak správnou tloušťku.

Dockwood - během broušení se neustále kontroluje, zda má lak správnou tloušťku.

Obrábění v cuku letu s CNC

Obrábění zde provádí automatizovaný CNC (computer numerical controlled) obráběcí stroj.

Dockwood - pro zachování absolutní přesnosti rozměrů výrobku, používají pracovníci Dřevotvaru zvláštní postup.

Dockwood - pro zachování absolutní přesnosti rozměrů výrobku používají pracovníci Dřevotvaru zvláštní postup.

Dockwood - výrobek je nejprve nalakován do finální podoby, teprve potom jsou do něj frézovány požadované otvory. Proti poškození je oblepen ochrannou páskou.

Výrobek je nejprve nalakován do finální podoby, teprve potom jsou do něj frézovány požadované otvory. Proti poškození je oblepen ochrannou páskou.

Podle výkresů se do přístroje zadají třírozměrné souřadnice, do přesného místa stroje upne dřevěný polotovar a pomocí trojice fréz pak stroj zcela přesně výrobek vyřeže. Jeden kus je hotový během pár minut. 

Dockwood - jemné dokončování hran

Není to ale tak jednoduché, jak to zní. Vrstva laku se musí například nejdříve rozříznout malým ostrým hrotem, aby nepopraskala. Obsluha tak musí umět a znát více než jen obsluhu a konfiguraci frézy.

Dockwood - aby nedošlo k odloupnutí laku, je požadovaný tvar nejprve vyříznut ostrým obráběcím nástrojem.Dockwoody se vyrábí  v několika různých tvarech. Postup obrábění je však vždy podobný.

Tvar výřezu je nejprve "obkreslen" ostrým obráběcím nástrojem tak, aby nedošlo k poškození lakovaných částí. Na druhém snímku probíhá obrábění místa pro dokovací kolébku. Jde pouze o ukázku pro účely focení. Jinak by byl Dockwood ošetřen ochrannou fólií.

Odlepit a přilepit

Úplně nakonec se ručně dočistí případné zbytky a odštěpky mezi jednotlivými vyfrézovanými prostory. Dále pracovnice odlepí ochranné nálepky a od té chvíle pracují s Dockwoodem pouze v rukavičkách. Doslovně.

Dockwood - místečko pro dálkový ovladač je vypolstrováno papírem se speciálním jemným povrchem

Dockwood - místo pro dálkový ovladač je vypolstrováno flokovaným papírem se speciálním jemným povrchem.

Dockwood - značná část výroby je ruční. Na snímku je vidět vlepování flokovaného papíru do prostoru pro dálkový ovladač.

Na snímku je vidět vlepování flokovaného papíru do prostoru pro dálkový ovladač.

Poté vlepí červený flokovaný papír do prostoru pod dálkovým ovladačem, vyzkouší, zda dokovací stanice správně zapadne do futrálku a zda nic nebrání zapojení kabelů. Pak následuje jen zabalení produktu a předání do skladu.  

Dockwood - závěrečná zkouška, zda všechno pasuje tak, jak má.

Dockwood - závěrečná zkouška, zda všechno pasuje tak, jak má.

Dockwood - než se Dockwood zabalí, je pečlivě vyleštěn.

Než se Dockwood zabalí, je pečlivě vyleštěn.

Prohlubeň, kam se ukládá dálkové ovládání, je vyložena takzvaným flokovaným papírem. Ten se vyrábí následovně: Na papír se nastříká lepidlo, nechá se zaschnout. Na pásek se přiloží jeden elektrický pól, do speciální pistole druhý pól vysokého napětí. Do pistole se nasype drť nylonu a dalších umělých vláken a nastřílí se na papír s lepidlem. Díky elektrickému poli se částečky zpolarizují (tj. stejně se zorientují) a výsledek pak působí podobně jako semiš.

Dockwood - papír se speciálním jemným povrchem se lepí do prostoru pro dálkový ovladač.

Flokovaný papír se speciálním jemným povrchem se lepí do prostoru pro dálkový ovladač.

Dockwood - v Dřevotvaru se kromě Dockwoodů vyrábí i doplňky francouzské značky Hermes

V Dřevotvaru se kromě Dockwoodů vyrábí i doplňky francouzské značky Hermès.

Stojánky dockwood si můžete pořídit za 1 500 Kč v barevném, nebo 2 100 Kč v mahagonovém provedení.

První Čech pro Apple

Jiří Londin je velký hudební fanoušek. Nestačí mu však poslouchat své oblíbence z cédéček, tak si například Stinga, B. B. Kinga nebo třeba Iron Maiden "jednoduše" pozval do Prahy. Památné koncerty z konce devadesátých let si dodnes pamatují nejen ti, co na nich byli.

Londin je také provozovatelem jazzového klubu a autorem stojánku Dockwood, který je prvním českým příslušenstvím pod značkou Apple.

Jak se může "malý český podnikatel" stát certifikovaným výrobcem příslušenství pro takového obra, jakým je firma Apple?

Certifikát jsem získal pravděpodobně proto, že Apple je americká firma a Američané posuzují partnery pragmaticky a bez předsudků. Máš zajímavý výrobek? Bude to podporovat náš prodej? Je to kvalitní? Myslím, že důležitá byla také skutečnost, že jsem Apple o udělení licence poctivě požádal ještě před zahájením vlastních komerčních aktivit a trpělivě čekal na jejich vyjádření. To není úplně obvyklý postup na východ od 15. poledníku... A možná se jim líbila i skutečnost, že jsem si Dockwood nechal přihlásit do rejstříku užitných vzorů na Úřadu průmyslového vlastnictví České republiky a zaplatil za to příslušné poplatky. To by někdo, kdo svému nápadu na 100 % nevěří, asi neudělal.

Jak jste zjistil, že jste vlastně první a zatím jediný oficiální výrobce příslušenství pro Apple v ČR?
Potvrdili mi to postupně všichni prodejci příslušenství Apple.

Co vás k nápadu vyrábět dřevěné stojánky pro iPody a iPhony přivedlo? Souvisí vaše podnikání nějak s tím, že jste dříve pořádal v Česku velké koncerty?
Hudba s tím určitě souvisí. Poslouchám každý den tuny muziky a nejdřív jsem ji poslouchal z LP desek: gramofony vypadaly skvěle. Později jsem si pouštěl hudbu z magnetofonových kazet: přehrávače taky vypadaly hezky a ještě k tomu krásně blikaly LED diody pro levý a pravý kanál sterea. A to samé se týkalo CD přehrávačů, byly to krásné mašinky. Jenom MP3, z kterých si teď převážně pouštím hudbu, vypadají jako lepší telefony a neměly v domácím audiosystému svoje místo. Tak jsem jim ho vymyslel...Témata: Apple, Humor, iPod, Podnikatel


Hlavní zprávy

Další z rubriky

US Open se hrálo i za války. Bojovala také legenda Malloryová
Tenisové US Open se hrálo i za války. Bojovala také legenda Malloryová

VIDEO Během 1. světové války se většina velkých sportovních akcí nekonala. Nehrál se ani tenisový Wimbledon, Australian Open nebo French Open. Jediným tenisovým...  celý článek

Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí
Rozhněvaní černí vojáci zabili před 100 lety v Houstonu dvě desítky lidí

VIDEO Černošská minorita v Houstonu nesla s nelibostí incident z 23. srpna 1917, kdy policie za nejasných okolností zadržela a zřejmě fyzicky napadla Afroameričanku...  celý článek

Kanadsko-americký jevištní kouzelník a vědecký skeptik James Randi
Jak odhalit šarlatána. Rozhovor se skeptickou legendou, úžasným Randi

Kanadsko-americký iluzionista, legenda svého oboru, mistr známý po celém světě. A také profesionální skeptik. Už půl století bojuje proti nejrůznějším...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.