Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První český Blu-ray a beatlesácký muzikál. Test novinek na BD discích

  4:00aktualizováno  4:00
Tentokrát jsme zabrousili do vod romantických filmů a dramat. Lze u nich očekávat kvalitní obraz, avšak poutavý zvuk není jejich prioritou. Toho si užijete u muzikálu s písničkami Beatles nebo sprejerské české hip-hop komedie.

Další dávka Blu-ray

Testujeme pro vás filmy na discích nové generace. Jmenují se Blu-ray a nabízí kvalitu nesrovnatelně vyšší než DVD.

Tentokrát se mezi Blu-ray disky neskrýval žádný technologický skvost, ale více či méně dobře odvedená práce. Opět se potvrdilo, že špatný film či muzikál ani HD nezachrání.

Gympl

Film

V prvním plánu jde o příběh party studentů gymnázia, kteří se věnují malování graffiti. Na pozadí se ale odkrývají problémy mladé generace, konflikt mezi konformitou a naprostou svobodou, odpovědností a životem okamžiku, konflikt mezi školou, která je odcizená realitě, a studenty, kteří chtějí dělat skutečné věci. Hlavními hrdiny jsou dvojice gymnazistů Petr a Pavel, jejich učitel Tomáš a jeho žena Alena.

Divák se dostává ze zaběhlých školních pravidel do temného nočního reje, kde sprejeři žijí svůj vysněný život. Nespoutaná svoboda, ignorance všech pravidel. I hip-hopová muzika dokresluje dramatický, téměř dobrodružný příběh. Unavené, stereotypní město před námi ožívá nepoznanou atmosférou. 
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Na nový film digitální éry překvapí vysoká (místy až brutálně) míra šumu a zrna - například tmavý plášť učitelky matematiky vypadá, jako by se rojil. Kolem některých kontur, například rtů, vznikly artefakty, zřejmě při efektech v postrpodukci. Kontrast i ostrost jsou slušné. Čekali bychom více, ale na druhou stranu, jde o "první český".


Zvuk je "hip-hop - bum-cink", takže si membrána subwooferu a výškové měniče užijí. Během hudebních produkcí mi vadila nižší srozumitelnost dialogů. Celkově však adekvátní, velmi slušné.

Bonusy

Zde najdete obligátní komentář režiséra a herců, audiorozhovory s režisérem a herci, vynechané scény (docela příjemně sestříhané do jednoho "Co ve filmu nebylo“). Rozporuplný je film o filmu, který by měl možná být označen jako "nevhodný pro děti", protože zde režisér nadšeně vypráví o krásných a vzrušujících zážitcích se sprejery a přirovnává je k Rychlým šípům (a Vontům zároveň) - no kdo by po tomhle neměl chuť zkusit sprejem nějakou tu omítku, lavičku či vagon metra zlikvidovat. Nechybí trailer (i s anglickými titulky), hudební klip DJ Witche, fotky z filmu, rozhlasová upoutávka a jedna kytarová píseň navrch.

Za bonus je možné považovat i CD se soundtrackem, které je v papírovém obalu do Blu-ray krabičky vloženo. blu-ray disk  hodnoty
 název:  Gympl
 stopáž:  110 min.
 titulky:  české, české pro neslyšící, anglické
 jazykové mutace:  české
 zvukové formáty:  5.1 DTS (české), 5.1 Dolby Digital (české), LPCM 5.1
 obrazový formát:  širokoúhlý 1,78:1, 1 080p
 počet disků:  1 + CD se soundtrackem
 doporučená cena:  899 Kč

  

Gattaca

Film

Vincent je jeden z posledních lidí, který se narodil z lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů. Nedokonalý Vincent je "odsouzen" k práci uklízeče ve velkém centru pro pěstování dokonalých lidí Gattaca, ačkoliv sám tolik touží stát se kosmickým navigátorem. Nakonec volí cestu podvodu. 

(zdroj: Česko-Slovenská Filmová Databáze)

Obraz a zvuk

Na první pohled starší, patrné je výraznější filmové zrno. Ostrost filmu je spíše měkčí, ale nepůsobí to nijak nepatřičně. Trochu horší je přehnaně vysoký kontrast, díky kterému je obraz trochu agresivnější.

Zvuk je adekvátní snímku. Není zde moc akčních scén, proto i zvuk je spíše konverzační. Vokál je dobře srozumitelný, jinak vše takové ... normální. V dobrém slova smyslu.

Bonusy

Dávka bonusů je skromnější - najdete zde trailer Blízká setkání třetího druhu (remasterovaná edice), jednu alternativní scénu (či spíše vtípek), šest vynechaných scén a tři featuretty o filmu.


 blu-ray disk  hodnoty
 název:  Gattaca
 stopáž:  106 min.
 titulky:  
 jazykové mutace:  anglická, francouzská, portugalská, španělská
 zvukové formáty:  5.1 Dolby True HD (anglický, francouzský, portugalský), 5.1 Dolby Digital (španělský)
obrazový formát/ rozlišení:  2,40:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  799 Kč

  

Volání o pomoc

Film

Adam Sandler, Don Cheadle, Jada Pinkett Smith a Liv Tyler září v srdcervoucím příběhu o Charliem Finemanovi (Sandler), který po náhlé smrti své ženy a dětí ztratil kontakt s realitou. Charlieho život se však přece jen obrátí k lepšímu, když nečekaně naráží na svého spolubydlícího z univerzitních let Alana Johnsona (Cheadle), který se neustále zmítá mezi kariérou a potřebami rodiny. Díky obnovenému přátelství se mezi muži znovu tvoří pevné pouto a oba je velmi poučí i obohatí. Bill Zwecker (CBS-TV) označil Volání o pomoc za "skutečně skvělý film“.
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Dokonale ostrý obraz je většinu filmu perfektně čistý, v tmavších scénách si všimnete filmového zrna. V některých scénách působí obraz přehrnaně kontrastně, celkově je však vynikající.

Zvuk je plošší, nijak příliš nezaujme, srozumitelnost dialogů je velmi dobrá za všech okolností. Hloubka a prostorovost soundtracku je velmi dobrá. 

Bonusy

Film o filmu (behind the scenes), Jam Sessions Adama Sandlera a Dona Cheadlea (průměrně zajímavý kytarový jam, který však většinu času probíhá potmě), fotografie z filmu, trailery (Surf´s Up, Perfect Stranger, Are We Done Yet?, Catch and Release, Ghost Rider). blu-ray disk  hodnoty
 název:  Volání o pomoc (Reign Over Me)
 stopáž:  124 min.
 titulky:  české, chorvatské, bulharské, dánské, anglické, finské, řecké, hindi, maďarské, islandské, norské, polské, rumunské, slovenské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  časká, anglické, polská, ruská, maďarská
 zvukové formáty: 5.1 Dolby Digital (české, anglické, maďarské, polské, ruské), PCM 5.1 (anglický)
obrazový formát / rozlišení:  2,40:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

  

Život jde dál

Film

Po smrti svého snoubence se Gray (Jennifer Garner) stěhuje k jeho nejlepším přátelům. Zatímco Sam (Kevin Smith) a Dennis (Sam Jaeger) dělají všechno možné, aby ji rozveselili, Fritz (Timothy Olyphant) o ni, zdá se, nejeví žádný zájem. Jednou ale Gray pronikne za bariéru, kterou kolem sebe Fritz staví, a konečně poznává, proč si ho její snoubenec tolik vážil. Gray začne s Fritzem trávit stále více času a získává pocit, že smrt milované osoby nemusí bezpodmínečně znamenat konec šancí na lásku. Pak se ale přede dveřmi objevuje nečekaná návštěva, která všem zamotá hlavu. Přátelé Gray se budou muset hodně snažit, aby jí pomohli pochopit, že život je možná složitý, ale láska ještě složitější. 
(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Technicky velmi dobře provedený disk. Ostrost je přiměřená, zrno a míra šumu poněkud kolísá. Celkově možno hodnotit jako velmi dobré.

Opět - nejde o akční film, takže nelze čekat žádné prostorové zázraky. Ruchy jsou však vykresleny poctivě, srozumitelnost je velmi dobrá.   

Bonusy

Naprostá klasika - komentář režisérů, komentář filmařů, film o filmu, vynechané scény, rozhovory (Kevin Smith, Sam Jaeger, Juliette Lewis), trailery (Pursuit of happyness, Open Season, Ghost Rider, Casino Royale). Nic podstatného nechybí, nic převratného disk nenabízí.


 Blu-ray disk  hodnoty
 název:  A život jde dál  (Catch and Release)
 stopáž:  111 min.
 titulky: české, chorvatské, bulharské, dánské, anglické, estonské, finské, řecké, hindi, maďarské, islandské, lotyšské, norské, polské, portugalské, rumunské, slovenské, švédské, turecké
 jazykové mutace:  česká, anglická, polská, maďarská, ruská, španělská
 zvukové formáty: 5.1 Dolby Digital (český, anglický, maďarský, polský, ruský, španělský), PCM 5.1 (anglický, španělský)
 obrazový formát/rozlišení:   2,40:1/AVC MPEG-4/1 080p
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč

Across the Universe

Film

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus a broadwayský muzikálový hit Lví král) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří "Hey Jude“, "I Am the Walrus“ a "All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. "Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock‘n‘rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou "Dr. Robert“ a "Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. 

(oficiální text distributora)

Obraz a zvuk

Disk je po technické stránce vyšvihnut natolik kvalitně, že mne to až vzhledem k jeho obsahu zamrzelo. Perfektní obraz je velmi ostrý, nabízí slušně vykreslený prostor - dojem umocňuje jeho muzikálová "hyperbarevnost" a poněkud ostřejší kontrast.

Po zvukové stránce sice nejde o lahůdku, ale výborně odvedené dílo určitě. Pečlivě nasnímané nástroje s výbornými vokály a solidní dynamikou. Dojem kazí některé hromadnější scény (např. vizuálně perfektní I Want You), kde zvuk poněkud splývá. Škoda, že chybí DTS či PCM.

Bonusy

Spíše chudší sbírka obsahuje komentáře filmových tvůrců, featuretty o filmu, bonusová představení, fotogalerii a možnost tvorby bookmarků oblíbených scén. blu-ray disk  hodnoty
 název: Across The Universe
 stopáž:  130 min.
 titulky:  české, arabské, bulharské, chorvatské, anglické, hindské, maďarské, islandské, polské, rumunské, ruské, turecké, slovinské
 jazykové mutace:  anglická
 zvukové formáty:  5.1 Dolby Digital (anglické)
 obrazový formát / rozlišení:  2,40:1
 počet disků:  1
 cena:  899 Kč
   

Za laskavé zapůjčení filmů na blu-ray discích děkujeme firmě Bontonfilm, organizaci Blu-ray Forum.cz a společnosti Sony Czech.

 Referenční testovací sestava:  
 LCD televizor:  Plazmový televizor:

 Samsung LE40F71B


S Full HD LCD televizorem Samsung s úhlopříčkou 40" nám při testování filmů ve vysokém rozlišení neunikne žádný detail.

Panasonic TH-42PZ700

Full HD plazmový televizor je při testech HD materiálů neocenitelným pomocníkem.

 blu-ray přehrávače:  

 Panasonic DMP-BD30

Na tomto stroji přehráváme Blu-ray a DVD disky. 

 Sony PlayStation 3

Redakčním Blu-ray přehrávačem je herní konzole Play-station 3. Ačkoliv je určena primárně na hry, nabízí i funkce, které konkurenční BD přehrávače nemají (včetně např. BD Live). Navíc patří k nejlevnějším přístrojům na trhu. 

 reprosoustavy:  zesilovač:

 Xavian XN-185II
 

Špičkové české dvoupásmové reprosoustavy Xavian XN-185II konstruktéra Roberta Barletty nám při testech pomáhají svým bohatým, a přesto neutrálním přednesem.

 Yamaha AX-892

Starší, ale stále vynikající zesilovač má dostatek výkonu na nezkreslenou reprodukci při vysoké hlasitosti, glanc ale neztratí ani při tichém hraní. A to se u testů hodí.

 sluchátka: LCD televizor:

 Beyerdynamic DT-880
 

High-endová circumaurální sluchátka odhalí v nahrávce každou nectnost a nechají vyniknout jen kvalitním záznamům.

Gogen LCD TV 42831


Druhý alternující televizor Gogen zastupuje třídu levných, ale přesto kvalitních LCD televizorů s úhlopříčkou 42".

Hlavní zprávy

Další z rubriky

GoPro Hero 6 zvládne i 4K 60 fps
GoPro má nové kamery. Kompozici záběru můžete doladit i po natočení

Společnost GoPro představila dvě nové kamery - nástupce loňského Hero 5 s názvem Hero 6 a svoji první 360° kameru nejen pro virtuální realitu s názvem Fusion.  celý článek

Program dnes do televizoru dostanete mnoha způsoby. Vyberte si ten pro vás...
Odmítáte další změnu televizního vysílání? Toto jsou vaše možnosti

Pravděpodobnost, že se v roce 2021 přestane vysílat současným DVB-T a přejde se na novější technologii DVB-T2 se již blíží jistotě. Pro některé to bude...  celý článek

Tituly studia Disney v české nabidce Netflixu
Český divák bude mít zase smůlu. Disney končí s Netflixem

Společnost Disney v úterý oznámila, že ukončí spolupráci se streamovací službou Netflix. Filmy bude streamovat ve vlastní službě a zatím pouze v USA.  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.