Diskuze

První člověk na Měsíci předznamenal konec vesmírných závodů

Zatímco Sověti se potýkají s jedním problémem za druhým, Američané rychle dotahují jejich náskok. Přicházejí s největší dosud vyrobenou raketou Saturn a plánují přistát na Měsíci.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jáá

21. 11. 2007 18:21
nudim se

:-)preji vam hezky den!!:-)

R^[>-];-Dmej te se..

0 0
možnosti

Yarda

23. 8. 2007 16:49
Zajímavý seriál

Ale asi tam byly nepřesnosti. Například v jiných pramenech se lze dozvědět, že Rusové prý měli dva různé měsíční programy - oblet Měsíce a přistání na Měsíci a měly to prý zajišťovat různé konstrukční skupiny. Rusům se oblet měsíce s kabinou Zond - což měla být upravená kabina Sojuz - ale zatím bez posádky s návratem na Zemi podařil.

0 0
možnosti

lojza pětiprd

23. 8. 2007 13:00
Poděkování

přátelé nepitval bych technické věci, ale spíš bych poděkoval tvůrcům dokumentu za jeho vznik a ČT za jeho zakoupení a odvysílání. Takovéto pořady by měly být novodobou "povinnou četbou" pro populaci zblblou Ordinací, Pojišťovnou a jinou podobnou stupidností... Ještě jednou děkuji.

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

23. 8. 2007 0:44
Chyby v seriálu - brzdění před sestupem

Kosmická loď na oběžné dráze se na sestupnou dráhu dostane snížením rychlosti. K tomu musí být vybavena raketovým motorem. Vektor tahu se nastaví orientací celé lodi. samozřejmě může dojít i k urychlení, což má za následek posuv na vyšší oběžnou dráhu. V seriálu se ale mluví o brzdění a o odrazu od atmosféry. K němu může při nesprávném brzdění skutečně dojít, loď se sice odrazí, ale s nízkou rychlostí, což má za následek návrat do atmosféry a nikoliv věčné obíhání, jak je popisováno v seriálu. Ovšem onen opětný návrat do atmosféry nastane pod velmi nepříznivým úhlem (kolmo k zemi), který loď nevydrží.

0 0
možnosti

pawelno

22. 8. 2007 22:01
Laik, ale zvědavej

Jako laik,který studoval naprosto něco jiného, ale přesto je zvědavý, mám pár otázek. Určitě jsou tady fundovaní lidé, tak se snad odpovědí dočkám. Je mi jasné, že vše ovlivňují finance! Ale, je opravdu takový problém nyný letět na Měsíc? Nestačily by na to třeba dva lety(nebo i jeden) raketoplánu, smontovat to na oběžný dráze, a pak se na jeden zážeh vydat k Měsíci? Pokročila nějak technologie? Já se domnívám, že ano, protože jestliže ne, a my už na Měsíc prakticky několik desetiletí nebyli, nemá smysl se vůbec bavit o Marsu nebo ještě dál! A ještě jeden dotazo-otázka. Jak se lišil Buran od NASA raketoplánů (tedy kromě nosiče)?

0 0
možnosti

klokan

22. 8. 2007 23:36
Re: Laik, ale zvědavej

Je to skutecne puze v tech financi. A samozrejme by byl treba nejaky cas na to, aby se ta cesta nejak naplanovala a propocitala - dlouha leta to pravdepodobne nikdo neresil a od Apolla by se to lisilo znacne.

Co se tyce Burana - zakladni rozdil je prave v tom nosici. Buran byl vynasen raketou Energia, takze _nemel_na sobe_hlavni_raketove_motory_, potrebne pro start (to zajistila Energia). Na Space Shuttlu vidite 3 velke motory na zadi (cerpaji pri startu energii z te velke nadrze) - ty u Buranu chybi - nejsou treba. Dalsi podstatny rozdil byl v tom, ze Buran byl schopen samostatneho letu bez posadky. Toho americke raketoplany bez uprav (predevsim ridiciho systemu a softwaru) nejsou. O Rusech se casto traduje, jak byli zaostali v elektronice. Jenze v pripade Burana je zjevne, ze ve 2. polovine 80.let uz to - alespon v pripade takto prestiznich projektu - davno nebyla tak uplne pravda.

Tady je spousta zajimavych informaci: http://www.buran-energia.com/

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 15:41
Drby o kosmonautech

Kosmonauté byli kapitola sama pro sebe. Alkoholismus byl, je a jistě i bude nedílnou součástí života Ruska a většiny jeho zemí ujařmených v bloku bývalého SSSR. J.A.Gagarin a G.Titov, první kosmonauté, si byli vědomi své důležitosti a náležitě na to hřešili. Když si pracovník zodpovědný za osobní bezpečnost Titova při přepravě kosmonautů s náležitou pompou všimnul, že v oné limuzíně jeho chráněnec chybí, byla by na místě sebevražedná kulka do hlavy. Ale pak si všimnul, že opilý Titov jede na jednom z doprovodných motocyklů a ještě mu vesele mává. Gagarin, ač ženat, měl slabost pro něžné pohlaví. To mu bylo málem osudné. Při jedné z pitek se mu zachtělo mladičké zdravotní sestry Aňy a šel za ní až do jejího pokoje. Jeho žena Valentina se to však dozvěděla a vyrazila za ním. Když začala lomcovat klikou zamčeného pokoje, náš hrdina vyskočil oknem. I když byl přiopilý, výška 2 metry, to není pro bývalého zkušebního pilota s výsadkářským výcvikem problém. Jenže...

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 15:42
Re: Drby o kosmonautech

Jenže pod oknem se po zdi plazilo divoké víno, a o něj se Gagarin nohou zachytil. A hezky česky řečeno, spadnul na hubu. Na obrubník. Nezabil se, ležel v nemocnici a zůstala mu nad okem pořádná jizva. Takže na 22.sjezdu KSSS vystupoval jako hrdinný kosmonaut jen Titov, což neušlo novinářům. A začaly spekulace, že Gagarin zemřel na ozáření v kosmu. Soudruzi tedy rozhodli, že se Gagarin musí na sjezdu alespoň ukázat. Filmoví maskéři museli pořádně máknout a sám veliký N.S.Chruščov si ho nechal nastoupit, aby zkontroloval jeho vizáž. Gagarin se později zabil v letadle při cvičném letu, což nebylo nic neobvyklého. Chruščov, který se považoval v té době za nejmocnějšího muže planety, byl později sesazen a dožil v ústraní, což neobvyklé bylo, protože komunisti své vyděděnce obvykle likvidovali fyzicky.

(z deníků generála Kamanina, zodpovědného za bezpečnost kosmonautů).

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 14:58
hyby v seriálu - Sputnik

Sputnik v předchozím díle se opravdu nepovedl. Podle filmu to byla lesklá dutá koule rozměrů menší tělocvičny, vypolstrovaná jakýmsi čalouněním jako v blázinci. Ve skutečnosti byla mnohem menší, vyplněná přístroji a mezi nimi byl napěchovaný kosmonaut s koleny téměř pod bradou. Vzpomínám, že když jsme ji viděli poprvé, nechtělo se mi věřit, že se tam člověk může vejít. Zvenčí to sice byla koule, ale pokrytá množstvím kabelů s běžnými leteckými konektory ŠR ("ešrky"). Nutno ocenit bezmeznou odvahu sovětských kosmonautů, že do toho dokázali vlézt.

0 0
možnosti

Masox

22. 8. 2007 15:01
Re: hyby v seriálu - Sputnik

Myslíš asi Remkův Sojuz ve Kbelích.

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 14:50
Chyby v seriálu - Montážní hala

Montážní hala nebyla vejvyšší ani největší budovou světa, ale budovou, ve které byla nejvyšší místnost. Celý komplet (raketa Saturn 5 s lodí Apolo) se v ní stavěl ve svislé poloze. V této místnosti bylo nutno řešit řadu speciálních problémů, do té doby neznámých. Např. klimatizace - v této hale již dochází k jevům známých ve volné přírodě, jako je kondenzace par v horní části budovy, t.j. vznik útvarů podobných mrakům, ze kterých by eventuálně mohlo i pršet.

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 14:48
Chyby v seriálu - Braunův pokus

Braunův pokus s palivem před novináři je nejspíš jen komedie, jednak to k ničemu neposloužilo a navíc se s tekutým vyslíkem takto zacházet nedá. Z nádobky by vycházel bílý dým (sražená vodní pára ze vzduchu), na skleničce by byla jinovatka a při uchopení by mu přimrzla k ruce. To prostě filmaři nezvládli.

0 0
možnosti

glon

22. 8. 2007 15:02
Re: Chyby v seriálu - Braunův pokus

Je docela mozne, ze takovou demonstraci von Braun opravdu delal, aby novinarskym mamlasum bez technickeho vzdelani ukazal nejake prudke horeni. To, ze v nadobce pri tom nemel kapalny kyslik neni podstatne. Podstatne je, ze to psouklo a na mamlase to udelalo dojem. Jak von Braun tak Koroljov byli nejen technici, ale i vyborni manazeri a propagatori - umeli presvedcovat momentalne dulezite lidi.

0 0
možnosti

bývalý volič ČSSD

22. 8. 2007 14:46
Chyby v seriálu - zpětné počítání

Zpětné odpočítávání neprobíhalo popsaným způsobem. Odpočítávání končí startem rakety, t.j. jejím odpoutáním se od rampy. Odpočítávání řídí činnosti před startem, určuje, kdy se začíná a končí s plněním paliva, v kolik hodin nastoupí posádka do lodi, kdy odpadnou hadice doplňující energii a kapalný kyslík, který se stále ubývá odpařováním. Ke konci již probíhají tyto činnosti tak rychle, že je není možno manuálně sledovat a vyhodnocovat a tak 40 vteřin před startem tuto funkci přebírá počítač. 9 vteřin před startem se zažehnou motory, ale raketa je stále držena na rampě pomocí výbušných nýtů. Motory musí získat potřebný stabilní tah a až v čase nula se nýty odpálí. V tom okamžiku se raketa začne hýbat směrem vzhůru. Při nedostatečném tahu by mohlo dojít k nehodě už na rampě, raketa se může příliš vychýlit nebo i převrátit. Při jednom ze startů skutečně k problému došlo a počítač startovací sekvenci zastavil. U motorů na kapalné palivo to je možné zastavením přívodu paliva.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Načapali jsme otesánka, který se velkého sousta nezalekne. Boeing 747-400F

v diskusi je 8 příspěvků

21. března 2024

Poté, co na Letiště Václava Havla Praha přestaly v barvách Qatar Airways létat nákladní Boeingy...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Úspěšný let prototypu XB-1 vrací do hry cestování nadzvukovou rychlostí

v diskusi je 34 příspěvků

27. března 2024  17:17

Po více než dvaceti letech, od ukončení provozu letounu Concorde, se možná opět dočkáme nadzvukové...