Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První dojmy: iPad mini konečně padne do ruky a dá se na něm psát

  8:35aktualizováno  13:18
Lehoučký a padnoucí do ruky - iPad mini je první tablet od Apple, o kterém se něco takového dá říci. Software je téměř totožný s velkým bratříčkem, dokonce dostal i asistentku Siri, displej i další hardwarové parametry ustoupily nižší ceně. Ukazuje se, že Apple otálel s malým tabletem zbytečně.

iPad min v rukou redaktora Technet.cz | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha a další města v Česku se tentokrát dostala mezi města, ve kterých šel nový iPad do obchodů stejně jako ve světě. Přesto jsme nebyli svědkem dlouhých front.  Venku tou dobou stál jeden fanoušek. Malých iPadů přitom není v první vlně mnoho, na skladech ji každá prodejna může podle našeho odhadu mít maximálně několik desítek kusů. "Myslím , že se všechny dnes vyprodají," odhaduje Michael Hruška z prodejny Qstore.

V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).
V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).

Příprava zahájení prodeje nových iPadů v Qstore na Flóře

Místo informací o frontách a tlačenicích se tak tentokrát rychle dostaneme ke skutečným informacím - jaký iPad mini je na dotek a jak se používá?

Všechny běžné činnosti jsou tak plynulé, jak jsme na to u Apple zvyklí, drobné záseky jsme zaznamenali jen u přepínání mezi aplikacemi pomocí čtyřprstých gest (když tedy budeme velmi přísní). Procházení webu je pohodlné, psaní na klávesnici oběma palci bezproblémové a při prohlížení fotek není ani vidu po nějakých pixelech. Samozřejmě, retina displej třetího iPadu to není, ale stále je to velmi dobrý displej pro cestovní i domácí použití.

Steve Jobs vs. iPad mini?

Zakladatel Applu byl dlouho proti malému tabletu. Ke konci života možná změnil názor.

Steve Jobs byl od počátku proti malým tabletům, a dokonce se jim vysmíval s tím, že by se k nim měl přibalit smirkový papír, aby si lidé mohli obrousit prsty. Jedině velký (desetipalcový) tablet podle něj splňoval nároky na uživatelskou přívětivost a ergonomii.

Právě ergonomie ale vedla řadu redaktorů k tomu, aby dali přednost konkurenčním sedmipalcovým tabletům. Také uvnitř Applu se v roce 2011 rozvířila diskuze o tom, jestli by se Apple neměl poučit z úspěchu sedmipalcového Samsung Galaxy Tab. Šéf marketingu Applu, Phil Schiller, zmiňuje, že Steve Jobs se zdá myšlence také nakloněn.

Samsung pochopitelně u soudu využil tento příklad jako ukázku toho, že stejně jako Samsung se poučil u Applu, stejně tak se i Apple poučil u Samsungu.

Apple se v oblasti "malých tabletů" pouští do boje na poli, kde už je poměrně husto. Amazon zde má svůj tablet Kindle Fire, Google zase svůj Nexus 7. Oba modely jsou úspěšné i díky nízké ceně, a právě na tomto poli s nimi musel Apple alespoň částečně vyrovnat krok. Což není pro Apple právě jednoduché, protože zatímco Amazon vydělává především na obsahu, který uživatelům prodá (a čtečku jim tak rád dá za nižší cenu), Apple chce na hardwaru přeci jen více vydělávat. Cena tedy rozhodně není důvodem, proč si koupit malý iPad - jiné sedmipalcové tablety jsou rozhodně levnější.

Apple ale ví, jak své věrné zákazníky přesvědčit, a je celkem možné, že udělá z iPadu mini jeden z nejvyhledávanějších dárků pod stromeček.

Hardwarové provedení a forma

Podívejme se nejprve na hardwarovou stránku. Ta je na první pohled tradičně excelentní, což u Applu nikoho nepřekvapí.

Steve Jobs byl proti sedmipalcovým tabletům (viz rámeček vpravo), protože nevyužívají naplno intuitivnost platformy a možností zobrazení. Co se ale sedmipalcovým zařízením musí nechat - jsou ergonomicky a uživatelsky praktičtější. A to skoro na všech úrovních a za všech okolností, na které si takhle po ránu dokážeme vzpomenout.

Malý iPad se dobře drží jednou rukou. Nesmíte tedy hned předpokládat, že když se dobře drží, tak jej také touto jednou rukou budete moci bez problémů ovládat - to se ostatně dá sotva říci o nových mobilech s obřím displejem. Ale některé aplikace s tím nebudou mít problém, zvláště ty, které uživatelův vstup vyžadují spíše sporadicky: čtení knížek, procházení článku ve specializované čtečce nebo sledování filmu.

Lépe je na tom ovládání na šířku, protože je za co iPad chytnout. U držení na výšku jsou elegantní tenké okraje na bocích displeje přeci jen příliš malé a hrany trošičku ostře. Držení jednou rukou nepomáhá ani kovový povrch zadní strany. Takový Nexus 7 se díky jemnému pogumování drží mnohem lépe.

Po dvou hodinách letmého používání (web, mail, instalace programů) se iPad mini znatelně zahřívá. Pořád jej udržíme v ruce, ale v porovnání s konkurencí je to znatelné.

Fotogalerie

Velkou výhodou je skladnost tabletu - vejde se do kapsy u bundy, zadní kapsy u kalhot (pozor, nesedat), kabelky nebo příruční tašky. Narozdíl od velkého iPadu nemusíte předem rozmýšlet, jak a zda jej s sebou vezmete, je dostatečně malý na to, abyste jej mohli vzít všude. Uvidíme, jak vydrží baterka, výrobce udává 10 hodin.

Velmi použitelná dotyková klávesnice, nevyužitý fotoaparát

Výhoda malého iPadu se projevila i ve snazším psaní na dotykové klávesnici. Lehčí iPad znamená menší svalovou zátěž na prsty, které jej zespoda podpírají, a tak je psaní takové bezstarostnější. Klávesnice lze, stejně jako na velkém iPadu, gestem rozdělit na dvě půlky a píše se na ní pak palci - a to velmi dobře.

Rozdělovací klávesnice na šířku je velmi dobře použitelná

Rozdělovací klávesnice na šířku je velmi dobře použitelná

Škoda je, že malý iPad lépe nevyužil potenciál fotoaparátu. Zatímco s velkým iPadem by skutečně fotil opravdu jen málokdo, u menšího už to není tak směšná představa. Oproti fotoaparátu v iPhonu ale možnosti na iPadu mini zaostávají.

Fotoaparát nemá příliš mnoho nastavení, tlačítko Volby nabídne pouze mřížku

Fotoaparát nemá příliš mnoho nastavení, tlačítko Volby nabídne pouze mřížku

Příjemnou zprávou je, že pokud si nastavíte jako jazyk zařízení angličtinu (či některý z dalších podporovaných jazyků, třeba němčinu a italštinu), můžete si i na iPadu mini zapnout osobní asistentku Siri, která vás na slovo poslouchá. Místo volání nabízí FaceTime videochat, jinak funguje stejně, jako na iPhonu. Kromě hraní si a experimentování je Siri vhodná třeba na rychlé vložení poznámky do kalendáře nebo rychlé vyhledávání - výborně funguje propojení s WolframAlpha.

Siri je v iPadu mini jako doma, stačí nastavit příslušný jazyk (v tomto případě

Siri je v iPadu mini jako doma, stačí nastavit příslušný jazyk (v tomto případě angličtina)

Když chvíli přemlouáte, dokonce vám Siri i zazpívá.

Když chvíli přemlouáte, dokonce vám Siri i zazpívá.

První kroky s iPadem mini (v tramvaji)

Nejčastější lež moderní doby -

Nejčastější lež moderní doby - "Přečetl jsem si Smluvní podmínky..."

Při prvním spuštění se vás iPad zeptá na jazyk. Nastavili jsme češtinu, a překvapilo nás proto další nastavení - u lokality nám nabídl Velkou Británii. V dalším kroku můžeme iPad buď připojit k internetu prostřednictvím wi-fi sítě. Pokud jste třeba v tramvají a wi-fi krok přeskočíte, setkáte se s tradiční zlověstnou obrazovkou vyzývající k připojení k iTunes a následné synchronizaci.

Pokud ale wi-fi chytíte, tak se bez staromódního drátového připojování obejdete. iPad se aktivuje, dá vybrat, zda může sledovat vaší polohu (wi-fi verze k tomu, nutno podotknout, moc nástrojů nemá) a umožní obnovit nastavení iPadu ze zálohy (iCloud, iTunes) či vytvořit zcela čistou instalaci. Následuje možnost připojení se k Apple ID účtu, který je samozřejmě vyžadován pro nákup v App Store a dalším službám. Krok můžete přeskočit a začít si pročítat Smluvní podmínky. Jsou přeložené do češtiny, rozdělené do dvou části (iOS a Záruka) a k ranní kávě ideální.

V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).

První spuštění iPadu mini

Za necelých třicet minut klikáme na Souhlasím a našemu užívání stojí v cestě už jen žádost Applu o to, aby mohl analyzovat vaše používání iPadu pro diagnostické účely. Hotovo, váš iPad mini je nainstalován a připraven k použití. Celý proces se dá zvládnout za několik minut, ani jsme nevyužili celý čas, který nám poskytla cesta tramvají z Flóry na Anděl, z QStore do redakce Technet.cz.

Na jablečné frontě klid

Zprávu z fronty si ale stejně neodpustíme. Zhruba hodinu před otevírací dobou se na Flóře před prodejnou neobjevil nikdo se zájmem o nové iPad (do prodeje jde i mírně vylepšený velký iPad). Půl hodiny před zahájením prodeje pak na místě postávali dva lidé. První zájemce Martin Dlouhý z Prahy si příchod nového iPadu pochvaloval. "Malý iPad je přesně to, na co jsem čekal. Původní iPad byl pro mě příliš veliký," vysvětlil redakci.

Také před prodejnou iStyle na Andělu postával těsně před otevřením spíše hlouček lidí, než mnohohlavá fronta. První z nich dorazil kolem šesté hodiny v pátek ráno.

"Je to vlastně fronta, když tu stojím sám?" ptal se prý Filipe z Brazílie, ke kterému se do osmé hodiny ještě pár fanoušků připojilo. O tlačenicích rozhodně nemohla být řeč. "To když jsem čekal ve frontě v Londýně, měl jsem co dělat, abych byl mezi prvními čtyřmi stovkami," směje se Filipe, který patří mezi první majitele iPadu mini v Česku.

V Česku se začal prodávat iPad Mini (2. listopadu 2012, Praha).

Jedni z prvních majitelů nového iPadu mini v Česku

iPad mini - parametry
Rozměry200 × 135 × 7,2 mm
PřipojeníBluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n), případně i GSM
Displej7,9 palců (201 mm), 1024 × 768 pixelů, IPS
Procesordvoujádrový A5
Kapacita16 GB, 32 GB nebo 64 GB
Přední kamera1,2 Mpix, 720p HD video
Zadní kamera5 Mpix, 1080p HD video
Konektory3,5mm jack, nový Lightning konektor
Senzorygyroskop, akcelerometr, senzor ambientního světla
Lokacedigitální kompas, u GSM modelu i GPS
Součástí baleníiPad mini, Lightning-USB kabel, USB adaptér do zásuvky
Hmotnost308 g

Za iPad mini v 16GB wi-fi verzi jsme zaplatili 8 500 Kč. V USA se iPad mini v této konfiguraci prodává za 329 dolarů (v přepočtu asi 6 420 Kč). Vyšší cena v českých obchodech lze částečně vysvětlit clem a DPH. Pokud jste již nějakou dobu koukali po tabletu, ale nechtěli jste z nějakého důvodu Android, iPad mini je na trhu právě pro takové zákazníky, jako jste vy. Umí vše, co lidé od tabletu čekají, a přinesl nižší cenu a hlavně rozumný kompromis mezi velikostí displeje a skladností i ergonomií ovládání.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Další z rubriky

Casio představilo hodinky, které vás budou po horách navigovat tři dny

Nové odolné chytré hodinky Casio WSD-F30.

Sportovní chytré hodinky Casio s armádní specifikací odolnosti přicházejí na trh s vylepšeným operačním systémem Wear...

Chytrá domácnost od Lenova: zásuvka pozná nabitý mobil, žárovky mění nálady

Chytrá domácnost od Lenova.

Výrobce stolních počítačů Lenovo se naplno pouští na pole chytrých domácností. Asistenta s obrazovkou SmartDisplay...

Logitech kupuje slavného výrobce mikrofonů Blue. Značku zachová

Výrobce mikrofonů Blue se stane součástí společnosti Logitech.

Mikrofony Blue jsou velmi oblíbené zejména mezi youtubery a tvůrci obsahu pro sociální sítě. Celou firmu včetně...

Najdete na iDNES.cz