Vizualizace výstupu na Mars

Vizualizace výstupu na Mars | foto: Institute of Biomedical Problems

První dva kosmonauti vstoupili na povrch Marsu. Zatím jen v simulaci

  • 14
Simulovaný let na Mars má za sebou další milník. Dva členové experimentální posádky Rus Alexandr Smolejevskij a Ital Diego Urbina v pondělí vstoupili na povrch rudé planety.

Stalo se tak přesně 257 dní po zahájení experimentu Mars-500. Ten emuluje podmínky letu na červeného souputníka naší sluneční soustavy.

Na oběžné dráze Marsu je model lodi od 2. února 2011. O startu rakety jsme vás informovali v tomto článku.

Přistání proběhlo v sobotu 12. února a po dvou dnech příprav otevřeli dveře přistávacího modulu dva z osmi členů posádky a vystoupili na povrch.

Podrobnosti o misi Mars 500

Vše o letu člověka na Mars najdete na Technetu.

První ze tří plánovaných výstupů na Mars dnes podnikl Rus Alexandr Smolejevskij a Ital Diego Urbina. Oblečeni v těžkých skafandrech se prošli po písčitém povrchu rudé planety, kde umístili vlajky Ruska, Číny a Evropské unie. Poté začali plnit úkoly. Mimo modul strávili místo původně plánované hodiny a půl jen zhruba padesát minut.

Po tomto výstupu budou následovat další 18. a 22. února. Povrch fiktivního Marsu při nich ještě okusí číňan Wang Jüem.

Tato trojice kosmonautů má za úkol pátrat na povrchu rudé planety po vodě a odebírat vzorky zeminy. Pomáhat jim bude robotické vozítko. 

Řídící středisko jim práci ztíží simulací nečekaných situací. Po měsíčním průzkumu Marsu se trojice připojí ke zbytku posádky v mateřské lodi na oběžné dráze.

Všechny pak čeká zhruba 250 dnů dlouhá cesta zpět na Zemi. Experiment by měl skončit až 5. listopadu.

Simulovaný let na Mars slouží vědcům k prozkoumání vlivu dlouhodobého pobytu skupiny lidí v uzavřeném prostoru na jejich zdraví a psychický stav.

Skutečná cesta k rudé planetě se ale podle odborníků nejspíš neuskuteční před rokem 2030. Současná simulace by mohla dát odborníkům představu o tom, jaké problémy by posádky vesmírných lodí nejspíš čekaly.

,